www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul Vintage Mahagony Vs Fender Stratocaster Classic 50s


Recommended Posts

buna,am na dintre chitarile mentionate in titlu,am o cunostinta in usa care face un transport peste 2 sapt,si mie mi-ar place una dintre chitarile mentionate in titlu.EL imi este apropiat si ii sincer,a testat mai multe bucati din fiecare si a zis ca gibsonu ii f usor,ii din mahon si suna infundat,a testat si pe clean si pe distort la guitarcenter;fenderul arata fain suna fain pe clean pe distors,mnoh problema ii ca nu stiu cat de infundat suna un gibson din mahon,pt ca nu am testat unu,dar am testat gibson les paul studio,custom,si fendere.stiu care e diferenta intre ele.pur si simplu nu stiu care sa il iau.Chitarile amandoua costa 900 dolari

cu tot cu tva pt ca sunt ceva reduceri,la guitar center.si el si-a luat un bass fender jazz americand, de la 1400 l-a luat cu 600.va rog sa ma ajutati.

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

ete cucu

pai ce sa-ti spunem noi? care-ti place tie mai mult?

e adevarat - Gibson are un sunet mai nazal, mai miere ...Fenderache e mai intzepat

daca-ai vrea sa auzi sunet de clopot, cum ti-ar placea? clopotul mare al Mitropoliei (Gibson) sau multe clopote mici, sprintare si cristaline (Fender) ?

:)

Fenderache e mai comod, mai usor

Gibson e mai ... cum dreaq sa-ti zic, tre' imblanzit :)

 

Auzi, ia ia-le tu p-amandoua si gata

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

ete cucupai ce sa-ti spunem noi? care-ti place tie mai mult?e adevarat - Gibson are un sunet mai nazal, mai miere ...Fenderache e mai intzepatdaca-ai vrea sa auzi sunet de clopot, cum ti-ar placea? clopotul mare al Mitropoliei (Gibson) sau multe clopote mici, sprintare si cristaline (Fender) ?:DFenderache e mai comod, mai usorGibson e mai ... cum dreaq sa-ti zic, tre' imblanzit :)Auzi, ia ia-le tu p-amandoua si gata
ma candeam io ,si dac nu imi place una sa o vand.ms oricum mai astept ceva pareri
ma candeam io ,si dac nu imi place una sa o vand.ms oricum mai astept ceva pareri
pai ma gandeam ce suna mai bine cu un boss gt 8 si un amp marshall mg100dfx,cu gibson am incercat si suna binisor,adica mie imi place,da cu strato nu am incercat pe combinatia asta.
Link to comment
Share on other sites

pei e vorba de 2 sounduri diferite, 2 chitari complet diferite. una are gat mai gros decat alta, una are acces limitat la ultimele taste, una e mai grea. si de sunat suna complet diferit. daca intrebai si tu ce sa iti iei esp sau jackson era una da intre fender si gibson diferenta ca intre noapte si zi. tu stii care ton iti place mai mult. ala il iei

btw daca tin eu bine minte, ca acum ceva vreme m-am interesat de treaba asta, gibsonul acela nu e made in usa, chiar daca apare pe spate imprimat made in usa, si e o serie limitata, facuta doar pt anumiti dealeri. lumea in general o vorbeste de bine. de aceea si pretul pe care il are, cu cateva sute de dolari mai putin decat lp studio.

iar fenderul e made in mexico parca, dar nu bag mana in foc, ca nu m-am documentat inainte sa postez :), si vorbesc din amintiri :)

bafta

 

dilema cu "made in usa" o poti lamuri via user midnight rider

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

La varsta asta sa ai gibson... mai bine ia-ti un amp capabil cu banii. Stiu ce vorbesc. :) spor

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_
La varsta asta sa ai gibson... mai bine ia-ti un amp capabil cu banii. Stiu ce vorbesc. :) spor

 

lipseste ceva....logica oare?

Link to comment
Share on other sites

ambele sunt chitari cu personalitate care au scris istorie. n-ai cum sa alegi gresit. important e cum ti se pare tie ca ton cat de comod ti-e la mana etc. dar intr-adevar la asemenea chitari ar trebui un amp sanantos. macar asa din respect.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

pai peste vreo cateva luni sa nu intrebe ce amp sa aleaga intre mg15cr si vox pathfinder sau altul... oricum esti mai tare daca ai gibson les paulica :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
hai taci, nu ma innebuni, bagaboanto !!!! :)

ba, ce scule ??????

ideea e ca prin digi+solidstate -> ca-i fenderache sau gibson o sa sune "aproape" la fel

numai pe una din ele, se va simti ceva diferenta, dar pe cuplaj.....ura si la gara

 

Amin to that! :)

Link to comment
Share on other sites

Amin to that! :)

 

ok ms,totusi m-am hotarat sa iau fenderu,pt ca vreau sa fac ceva cover dire straits si pink floyd.dar ms pt ajutor.gibosnu era chitara mea preferata,am studiat-o de vreo 5 ani,cand am pus prima data mana pe ea la unchiu meu,am ramas marcat;iar la thomann am stat 3 ore cu ele in mana,nu ma puteam dezlipi de ea.Oricum dupa ce mai lucrez si imi mai fac ceva bani o sa imi iau si un gibson.

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

hai taci, nu ma innebuni, bagaboanto !!!! :)

ba, ce scule ??????

ideea e ca prin digi+solidstate -> ca-i fenderache sau gibson o sa sune "aproape" la fel

numai pe una din ele, se va simti ceva diferenta, dar pe cuplaj.....ura si la gara

 

 

Amin to that! :)

am vazut marshall si am vazut 100... da ce voiam sa zic e ca oricum nu vine peste o luna si intreaba daca sa isi ia peavey 158 sau asa ceva! asa ca nu mai imi sariti asa in cap, ca nui asa strigator la cer sa gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
am vazut marshall si am vazut 100... da ce voiam sa zic e ca oricum nu vine peste o luna si intreaba daca sa isi ia peavey 158 sau asa ceva! asa ca nu mai imi sariti asa in cap, ca nui asa strigator la cer sa gresesc :)

 

Ba, io nu iti saream in cap pt faza aia... doar il sustineam pe malex la faza cu procurile. :)

Link to comment
Share on other sites

nici nu ma refeream in primul rand la tine, dar apreciez un raspuns in care nu sunt luat peste picior :)

 

oricum multumesc pt raspunsuri,da si asa daca bag un fender prin combinatia asta se aude fenderu mai ,cum sa zic,ca si cum ar avea gain mult,si gibson suna cum suna este diferenta si prin procesor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.