www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cer Si Eu Un Mic Ajutor Privind Corzile Hora


Guest SeRGiu77sbc

Recommended Posts

Guest SeRGiu77sbc

Sper tare mult ca nu s-a mai discutat despre acest lucru inainte, caci stiu cat de enervant poate fi sa raspunzi la aceleasi intrebari.Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic, dar cine stie :)

Am observat ca o mare parte dintre membrii forumului sunt impotriva chitarelor Hora,(poate doar mi s-a parut) dar cred ca toti ar trebui sa inteleaga ca nu oricine isi poate permite o chitara scumpa, mai ales daca este elev :) ca mine.

Sa nu credeti ca ma plang sau ca sunt invidios, nu e cazul. Eu tin foarte mult la chitarele mele si sunt foarte multumit de ele mai ales de cea acustica(Acustic_12204-western)(mie mi se pare ca suna foarte frumos) dar si cea electrica e ok(iris solo). PT MINE

Ca sa revin, chitara acustica mi-am cumparat-o f recent si as vrea sa ii schimb corzile .As vrea sa imi iau niste corzi mai bune(o marca mai buna) dar vreau sa stiu ce grosime au corzile hora, pe care ti le dau la inceput(nu stiu cat de groase sunt dar mi se par ok la cantat).As fi tare bucuros daca ar putea cineva sa ma ajute.

Cat despre cea electrica si ei as vrea sa ii schimb corzile si am aceeasi nelamurire. Ma deranjeaza la aceasta ca pe prima coarda fac bend-uri mult mai greu decat

pe cea acustica, nu prea mi se pare in regula chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

imi cer scuze ca am spus ca o mare parte din membrii forumului sunt impotriva chitarelor Hora, nu stiu cum mi-a scapat fan club Hora.Dar tot nu stiu ce sa zic ,eu am facut comparatie cu alte chitare( ce aiurea suna) mai bine chitari:P ,si chiar mi se pare ca suna bine(si cei care m-au ascultat au fost incantati de sunetul ei) ,cel putin asa e pt chitara mea acustica,si chiar nu mi se pare ca se canta asa de greu.

Link to comment
Share on other sites

sunt ceva corzi romanesti , nu stiu daca nu Hora , ptr chitara electrica .

 

Acestea nu sunt bune ptr electrica dar sunt foarte bune ptr acustica tin mai mult.

 

Cu 200-300 mii vechi poti sa cumoewri Dadario ptr chit electrica , sunt bune si pentru acustica.

 

bannuiesc ca esti incepator , ptr benduri pe coarda 1 trebuie coarda de 0,9 sau mana mai puternica.

 

mana mai puternica este de preferat , coarda prea subtire nu suna ca lumea .

Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

Mersi pentru raspunsuri dar nu cred ca intrebarea mea a fost destul de clar formulata.

Eu vreau sa imi cumpar niste corzi mai bune, dar nu stiu ce grosimea ar trebui sa aiba corzile cele noi. Eu intrebam daca cunoasteti ce grosime au corzile hora pe care le primesti odata cu chitara(cea acustica si electrica) .Eu vreau sa le schimb cu niste corzi mai bune dar nu stiu ce grosime sa imi iau. Grosimea corzilor hora mi se pare ok, nu am nici un fel de probleme la cantat. Cat despre cea electrica incep sa cred ca are o defectiunea la cordar, nici daca tragi cu toata mana de coarda aceasta abia se miste un pic in stanga sau dreapta. Nu sunt incepator, cant de vreo 2 ani, dar pana acum 7 luni am avut o chitara clasica. Spun ca nu sunt incepator deoarece ma descurc foarte bine cu barre chords, hammer on si flick off, bend-uri .bla,bla, deci cred ca am mana destul de puternica, dar pe coarda cea subtire, mi se pare chiar imposibil pe cea electrica sa fac niste benduri sanatoase

NU VREAU SA IMI CUMPAR TOT CORZI ROMANESTI

Edited by SeRGiu77sbc
Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

merci, scuze, am vrut sa spun pull off, eu de obicei zic flick off(am auzit si varianta asta si mi-a placut mai mult cum suna) dar mi-a iesit flip off :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SeRGiu77sbc

Totusi tot nu sunt lamurit, de009 ar trebui sa imi iau corzi de chitara electrica din cate inteleg.

Dar pentru cea acustica ce grosimi ar fi potrivite? Repet. mie sincer mi-ar place sa aiba aceleasi grosimi ca si corzile initiale hora,insa nu stiu care sunt acestea. 009,010,011?

Edited by SeRGiu77sbc
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Pe acustica incearca un set de Fender sau D'Addario de .010 si pe electrica depinde cat de puternice ai degetele... Ernie Ball de .009 sau .010. Eu am tot o Reghin Iris, dar modificata si am Ernie Ball de .010 pe ea si suna de rupe. Acustica e asemanatoare cu un Reghin 12204 (un Maxine) si am Fender tot de .010...

Dar merita insa incercate si corzile D'Addario pe acustica. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.