www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rog Sfaturi


Guest Cezar Bulgaru
 Share

Recommended Posts

Guest Cezar Bulgaru

Salutare tuturor in primul rand si bine vam gasit.

 

Sa trecem la introducere:

Mi-a ramas o chitara 3/4 de la ai mei dar foarte dezmembrata ... cu ceva gauri .. si tot am zis ca vreau sa cant dar nu pot.. o fi fost chitara prea mica? oi fi fost eu anti-talent? cert e ca am incercat sa zdrangan, ceva acorduri si n-am putut.

Ma rog .. timpul a trecut, cantele la chitara tot ascultam si ma tot gandeam la chitara aia ca parca totusi ar trebui sa insist mai mult sa nu cedez dupa 5 min.

Am plecat din tara de ceva vreme, sotia m-a surprins cu faptul ca stia sa cante la pian cand am intrat intr-un magazin de muzica si si-a etalat talentele ... si asta a fost un stimulent foarte bun sa ma faca sa invat cu adevarat chitara. Asa ca am cumparat ce am gasit mai bun aici (stau intr-un orasel turistic in Bulgaria .. deci nu prea au dotari) .. un Stagg sw203 electro-acustic. I-am zis vanzatoarei: Doamna, nu vreau doar clasica .. vreau sa cant gen folk, mai mult sa invat, cantece de munte .. etc., nu ceva profesional (initial imi aratase o clasica cam ieftina cu corzi de nylon). Am zis : hai mai bine dau un ban dar macar sa invat pe ceva mai bun ca poate chiar o sa o folosesc pentru cantat.

Nu vreau sa fac ceva profesional, doar sa cant de "Relax" si de "remember" din cantecele de prin liceu, drumetii, sa pot sa cant si eu cum cantau prietenii de acum 10 ani cu voiosie cantece gen Rapa, Castelul, Nirvana, Timpuri Noi .. etc.

 

.. ai iata ca m-am apucat la 26 de ani de ceea ce mi-am dorit si ba n-am avut timp, ba dezamagit de chiatara veche si gaurita care imi taia elanul. (e prea tarziu 26?)

 

Si acum la subiect:

Si am venit acasa, direct downloaduri la greu cu tutoriale video, pdf, intrebari la taticul google (prin care am dat si de voi de altfel). Am reusit sa acordez chitara cu un programel "D'Accord Easy Tuner 3.0", si da-i drumul la tutoriale.

Pff .. o placere . si un chin pentru degetele mele. Am stat 10 ore pe tutoriale, note D A C .. etc. Am urmat sfatul cuiva de pe acest forum cu degetele inmuiate in apa si apoi, parca in dusmanie, am continuat cu "cantatul". Si uite asa dupa 3 zile degetele mele se simt mult mai bine

 

.. si la final la intrebari:

1 Degetele parca se .. imbarliga, stau foarte incordate si parca nu au o linie. Exista vreun tutorial de pozitionare corecta a lor? (in raport cu chitara)

intreb asta pentru ca am vazut diferite opinii: canti cum poti, cum te simti bine, cu degetele perpendicular, ba nu perpendicular .. si tot asa, sunt foarte confuz

2 Ma cam doare incheietura , cotul incerc sa-l tin in aer dar se cam duce pe genunchi, mana se cam duce pe grif din incheietura , nu se plimba si incheietura. Ce e de facut?

3 Pentru dexteritate de incepatori exista anumite exercitii? si daca da niste titluri ale acestor exercitii cat si linkul lor va rog

si ultima dar nu cea din urma

4 Cum e bine ca sa fie pozitia corpului? Chitara un pic aplecata? sau capul aplecat deasupra chitarii?

 

.. si cam atat deocamdata.

 

Imi cer scuze daca s-au mai pus aceste intrebari in forum, am incercat cu search, pentru anumite intrebari am avut cam multe raspunsuri si pareri. As dori ceva raspunsuri mai "ca la carte" sau cat mai exacte. Nu vreau sa incep prost si sa imi tai iar elanul :) de data asta am si timp si chef si chitara si internet si niste oameni care te ajuta cu ceva raspunsuri :)

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor in primul rand si bine vam gasit.

 

Sa trecem la introducere:

Mi-a ramas o chitara 3/4 de la ai mei dar foarte dezmembrata ... cu ceva gauri .. si tot am zis ca vreau sa cant dar nu pot.. o fi fost chitara prea mica? oi fi fost eu anti-talent? cert e ca am incercat sa zdrangan, ceva acorduri si n-am putut.

Ma rog .. timpul a trecut, cantele la chitara tot ascultam si ma tot gandeam la chitara aia ca parca totusi ar trebui sa insist mai mult sa nu cedez dupa 5 min.

Am plecat din tara de ceva vreme, sotia m-a surprins cu faptul ca stia sa cante la pian cand am intrat intr-un magazin de muzica si si-a etalat talentele ... si asta a fost un stimulent foarte bun sa ma faca sa invat cu adevarat chitara. Asa ca am cumparat ce am gasit mai bun aici (stau intr-un orasel turistic in Bulgaria .. deci nu prea au dotari) .. un Stagg sw203 electro-acustic. I-am zis vanzatoarei: Doamna, nu vreau doar clasica .. vreau sa cant gen folk, mai mult sa invat, cantece de munte .. etc., nu ceva profesional (initial imi aratase o clasica cam ieftina cu corzi de nylon). Am zis : hai mai bine dau un ban dar macar sa invat pe ceva mai bun ca poate chiar o sa o folosesc pentru cantat.

Nu vreau sa fac ceva profesional, doar sa cant de "Relax" si de "remember" din cantecele de prin liceu, drumetii, sa pot sa cant si eu cum cantau prietenii de acum 10 ani cu voiosie cantece gen Rapa, Castelul, Nirvana, Timpuri Noi .. etc.

 

.. ai iata ca m-am apucat la 26 de ani de ceea ce mi-am dorit si ba n-am avut timp, ba dezamagit de chiatara veche si gaurita care imi taia elanul. (e prea tarziu 26?)

 

Si acum la subiect:

Si am venit acasa, direct downloaduri la greu cu tutoriale video, pdf, intrebari la taticul google (prin care am dat si de voi de altfel). Am reusit sa acordez chitara cu un programel "D'Accord Easy Tuner 3.0", si da-i drumul la tutoriale.

Pff .. o placere . si un chin pentru degetele mele. Am stat 10 ore pe tutoriale, note D A C .. etc. Am urmat sfatul cuiva de pe acest forum cu degetele inmuiate in apa si apoi, parca in dusmanie, am continuat cu "cantatul". Si uite asa dupa 3 zile degetele mele se simt mult mai bine

 

.. si la final la intrebari:

1 Degetele parca se .. imbarliga, stau foarte incordate si parca nu au o linie. Exista vreun tutorial de pozitionare corecta a lor? (in raport cu chitara)

intreb asta pentru ca am vazut diferite opinii: canti cum poti, cum te simti bine, cu degetele perpendicular, ba nu perpendicular .. si tot asa, sunt foarte confuz

2 Ma cam doare incheietura , cotul incerc sa-l tin in aer dar se cam duce pe genunchi, mana se cam duce pe grif din incheietura , nu se plimba si incheietura. Ce e de facut?

3 Pentru dexteritate de incepatori exista anumite exercitii? si daca da niste titluri ale acestor exercitii cat si linkul lor va rog

si ultima dar nu cea din urma

4 Cum e bine ca sa fie pozitia corpului? Chitara un pic aplecata? sau capul aplecat deasupra chitarii?

 

.. si cam atat deocamdata.

 

Imi cer scuze daca s-au mai pus aceste intrebari in forum, am incercat cu search, pentru anumite intrebari am avut cam multe raspunsuri si pareri. As dori ceva raspunsuri mai "ca la carte" sau cat mai exacte. Nu vreau sa incep prost si sa imi tai iar elanul :) de data asta am si timp si chef si chitara si internet si niste oameni care te ajuta cu ceva raspunsuri :)

 

Multumesc anticipat

salut si Bun venit in comunitate!

metoda cu inmuiatul degetelor in apa eu am recomandat-o :)

cat despre pozitia mainii stangi, asa cum spuneam si in alt topic, trebuie sa tii degetele perpendicular pe corzi, iar gedetul mare pe mijlocul grifului. ca sa ai o coordonare buna (adica sa stii unde e tasta cutare) tyrebuie sa tii degetul mijlociu fix in fata degetului mare (care sta sprijinit pe grif). adica, tu cand tii mana pe grif, degetul 1 (aratatorul) pe tasta 1; degetul 2 (mijlociul) pe tasta 2; degetul 3 (inelarul) pe tasta 3; si degetul 4 (mic) pe tasta 4, degetul mare trebui sa fie in spatele tastei 2, adica acolo unde pui degetul 2 (inelarul)

uite un lucru foarte importatnt care tine de tehnica ta, si anume, tehnica mainii stangi:

inca de cand ai luat chitara in brate sa te obisnuiesti sa tii degetele pe corzi perpendicular. stiu cum e tehnica la vioara, dar nu se potriveste cu cea de chitara. citeste LECTIA asta si incearca sa intelegi pozitia mainii stangi pe tastiera. lectia e pentru bas, dar este valabila si pentru chitara.

si cand te apuci de studiu, sa-ti gasesti o pozitie buna cu chitara, astfel incat sa nu fii nevoit sa tii mana stanga intr-o pozitie incomoda si gresita si sa te inveti asa cu ea

 

mult, mult spor la studiu!!

numai bine si nu te lasa descurajat asa de usor ca nu stii sa canti. daxteritate capeti studiind tahnica si tot studiind. viteza si capacitatea de a prinde un acord cu precizie vin in timp

 

nu ezita sa pui intrebari :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Cezar Bulgaru

multumesc pentru sfaturile de pana acum.

 

Metoda cu degetele in apa e de nota 20, mi-a fost frica de degete de parca eram un copil si fugeam de injectii. Acum am inceput sa acord mai multa atentie notelor si degetelor pe corzi pentru ca durerea a disparut, ma dor foarte putin si deja au inceput sa se intareasca buricele degetelor. Ambitia m-a facut sa trec peste asta si iata ca sunt mult mai aproape de chitara acum :)

 

Cat despre pozitia mainii , referitor la sfatul tau, cam acolo se invartea degetul mare in spatele grifului si parca e mult mai bine acolo. Ma tot uitam prin diferite videouri si parca nu vedeam ca s-ar misca degetul mare de pe linia de sus a grifului si ma gandeam ca daca il pun prin alte parti s-ar putea sa ma invat gresit. E bine ca am scapat de aceasta dilema :)

 

Cum ramane cu incheietura? :) . Degetul mare sa zicem ca il voi regla din instinct cu pozitionarea corecta, dar incheietura cam fuge in sus, in jos, ba prin stanga/dreapta B) . Cum sa procedez? :( (Vad ca se foloseste unghiul de 180 spre 0 - unghi inchis intre incheietura si palma propriu-zisa, problema la mine ca face mult unghi deschis si aici cred ca apare si durerea)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cezar Bulgaru

da, m-am uitat.

m-a ajutat cu ceva mai multe raspunsuri referitor la pozitionare. e mult mai usor de inteles vizual :( mi se cam imbarliga degetele un pic si stau cam incordate, dar cred ca ma voi obisnui in timp si nu voi m-ai apasa asa pe corzi :)

imi pare rau ca nu am cum sa iau un profesor sa ma invete, nu neaparat sa ma invete .. cat sa ma corecteze.

dar nu cred ca sunt singurul care am invatat singur si ultimul :) , abia m-am apucat de 3 zile si nu o mai las din mana, vreau .. si vreau .. si vreau, si cant, si parca prinde un sunet .. nu mai e "zdranganeala" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

greseala numarul 1: te grabesti. Nu-i niciodata prea tarziu sa inveti sa canti la chitara, asa ca nu se intampla nimic rau daca o iei ceva mai incet, nu-i ca si cum daca nu inveti in 6 luni n-o sa mai poti. Nu exista menopauza de chitara daca imi scuzati exprimarea (poate doar artrita, dar nu e cazul la 26 de ani)

Link to comment
Share on other sites

morgan are dreptate, poate grabesti si asta este din cauza entuziasmului (e si normal) dar sa nu te descurajezi cand o sa dai de greu - si o sa dai sigur - o sa inveti ceva piese, din ce in ce mai multe, o sa plictisesti de ele si bineinteles o sa vrei sa mai inveti (asta e bine) dar cand o sa dai de melodii complexe ... acolo e greu - dar e si un farmec special.

 

"greul" nu cred ca este doar la invatat piese complexe de pe tabulaturi ci atunci cand incerci sa le inveti dupa ureche sau vrei sa faci tu ceva si sa sune a melodie.

 

ghitara necesita timp, e bine sa repeti cel putin 10-20 min / zi.

chiar daca la inceput nu repeti o melodie, gaseste un exercitiu mai usor.

 

exercitiu este foarte important si nu vorbesc din ce am mai citit aici si din alte parti, ma vad pe mine: nu cant de prea mult timp si in momentul in care vreau sa invat ceva..sa zicem ca dureaza cateva ore sa invat - dar, nu prea suna a melodie, trebuie sa repet sa repet si iar sa repet si uneori dureaza si 2 sapt dar... fac cu placere si drag asta, imi place chitara, este un instrument frumos si placut .

sunt sigur ca o sa ai mai multa ambitie ca mine si o sa inveti repede.

 

bafta la cantat ! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cezar Bulgaru

Pai nu ma grabesc asa tare precum pare, adica sunt la exercitii de genul : notele pe fiecare coarda/deget 1/1 1/2 1/3 etc .. si doar 4 note intregi lucrez: D-E-A-C,

a ... si eram sa uit .. "cant" un cantec de copii .. Alunelul . Ma rog .. il cand incet, cam cate o silaba la 1-2 secunde :) dar mai am de lucrat cu saritul degetelor pe corzi ca se cam duc pe langa :) . Am vazut ca imi e mai usor sa cobor degetele 2-3 de la E si sa bat bine A`ul , dar cand e vorba de la A la D .. e dezastru B) .

E ok, sunt la inceput, nu ma grabesc, asa cum am spus, doar ca repet mai mult pe zi, iar 10-20 min e chiar nimic pe langa orele pe care le petrec.

 

Ma rog .. imi place :) , nu cant din lipsa de altceva sau sa "agat vreo fata" - cum citisem pe un topic :(

 

Apropos de chitara - Stagg sw206 acustica-electrica - cum vi se pare? e ok pt incepator? si cantece de gen mai sus mentionate: folk, drumetii, poate chiar si balade rock si cantece de copii.

Edited by Cezar Bulgaru
Link to comment
Share on other sites

salut :)

 

cred ca hades si bassman si-au pierdut entuziasmu. mie chiar si o ora mi se pare sub minimu zilnic..cel putin daca cauti sa evoluezi.

 

pastreaza-ti entuziasmul. stii cum e entuziasm-> munca , munca *99 + talent= good music (in cazu nostru )

 

:)

subscriu...ca incepator e nevoie de minim 2 h pe zi :)

Link to comment
Share on other sites

Cum a mai zis cineva , ar fi bine sa incerci sa canti minim 2 ore pe zi...uita-te pe site-ul asta:

www.justinguitar.com

Aici ai o gramada de filmulete si documentatie cu poze cam despre fiecare chestie pe care ai intrebat-o...e foarte util, iar tipul e profesor la London Music Institute...stie ce inseamna spirit didactic si cum sa le explice incepatorilor...merita sa arunci o privire...o sa ai numai de castigat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cezar Bulgaru

multumesc tuturor pentru sfaturi si linkurile utile :)

 

as mai vrea sa fac ceva, ca tot invat singur, sa am ceva pentru comparatie. cum as putea sa fac comparatie de progres? adica .. eu exersez cam 3-4 ore / zi in medie dar exersez aceleasi lucruri mereu. exista vreun profesor pe aici care ar putea sa spuna un program de exercitii ?

de exemplu, un profesor pentru incepatori sa zicem ca ia un elev de la zero. prima sedinta teorie , apoi exercitii usoare in a doua sentinta, a treia incepe cu notele .. si tot asa. m-ar interesa sa urmez un program pentru a ma impinge putin de la spate (in sensul avansarii in exercitii ca sa nu stationez 1 luna la un exercitiu), dar in acelasi timp si corect.

 

multumesc si astept in continuare sfaturile voastre :)

Edited by Cezar Bulgaru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.