www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zbarnaie...:-/


Alin N
 Share

Recommended Posts

am observat de curand ca daca trag de corzi un pic mai tare (cu chitara nebagata in amp) se aude un zbarnait ciudat problema ce nu o aveam pana acum. sunetul pare sa vina dinspre chestiile alea(scuzati expresia dar nu stiu cum se numesc :">) peste care trec corzile inainte sa "intre" in chitara. ce pot face sa remediez problema?

 

PS: zbarnaitul apare mai ales la corzile 5-6

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

pai zi ce chitara ai..acu depinde!io am intalnit problema asta la un ibanez cu bridge fix....problema era o lamela...langa suruburile de intonatie...recent am patit aceeasi faza la grxu meu...tot o zbarnaiala da nu la benduri..cand atacam corzile mai tare..am umblat un pic la suruburile de la doza de neck...am lasat-o un pic mai jos si s-a rezolvat...pt cata vreme..ramane de vazut!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Daca stiu bine, ai la chitara tremolo/floyd. Oricum, indiferent de ce bridge ai, incearca sa il ridici. Probabil, cand ai primit chitara, ti`au dat niste imbusuri sau ceva similar.Verifica daca ai neckul drept perfect, daca nu, joacate la thruss rod pana il faci perfect orizontal. Si io am problema asta, dar la mine s`au dus dreaq suruburile de la floyd, asa ca incerc sa nu bag frett buzz`ul in seama.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

partea nasoala e ca (se vede si intro poza) un surub este cam ros..adica nu mai are capatzana aia in stea si mai merge doar desfacut. dar banuiesc ca se gasesc suruburi d'astea. trebuie sa le inlocuiesc ca (a zis si hades) sunt cam prea ridicate corzile. si ele nu zbarnaie ca ating tastele.

si o sa merg la cineva de pe aici care se pricepe (muilt mai mult decat mine!!! :)) sa imi faca un set-up corect

multumesc

 

se poate inchide (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Guest noGuns

S-ar putea sa fie de la arcurile mari din interior (care tin contra corzilor). Am vazut ca o solutie este sa le imbraci intr-un manson de cauciuc, nust daca merge ca nu am avut probleme asemanatoare pana acum. Incearca sa dai de corzi cu capacul din spate desurubat, vezi daca atunci cant tii arcurile cu mana se mai aude zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

nush daca tu consideri o problema da dupa cum zicea si hades..ai corzile cam sus deci garda cam mare

 

ai putea sa cobori si bridgeu si dozele vro 2 milimetri...se simte la mina..mai ales in pozitiile inalte (12 si mai sus)

 

cit despre fuzz..identifica coarda care face zgomotul si probabil cauza e ca gadgetul care sustine coarda acolo e prea loose..asa ca stringe-l si s-ar putea sa se rezolve

 

 

sau ai putea sa faci cum ai zis ..sa apelezi la cineva care se pricepe

 

a si mersi ca ai pus intrebarea asta..ca m-am uitat si eu la bridgeu meu si mi-am facut setupu ca era intr-un hal :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.