www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara electrica Reghin


shake7272

Recommended Posts

Va salut. Am o chitara Reghin electrica incompleta la care caut piesele lipsa . Atasez mai jos poze cu ea . Am gasit pe net o poza cu o chitara identica completa si am indicat cu sageti elementele care imi lipsesc (pickguard cu potentiometre,comutator,jack,doze,tremolo arm,punte)

 

b.jpg

c.jpg

e.jpg

a.jpg

Edited by shake7272
completare
Link to comment
Share on other sites

Salut, vrei sa o faci originala ? daca da, atunci poate gasesti piese pe OLX / targ de vechituri.

Cel mai bine posteaza un anunt in sectiunea "Cumpar" - cumpar piese Reghin Telecaster. Sau cumpara una cu toate piesele ( poate iesi mai ieftin ).

daca nu vrei sa o faci originala, gasesti toate piesele pe siteuri din china/ro/eu, (gasesti material pt Pickguard (Pickguart sheet) ce culoare vrei tu doar ca va trebui sa o decupezi, in rest electronica dupa gusturi).

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2024 at 20:10, shake7272 said:

e.jpg

Vezi ca nici aia nu e 'originala'. Asa arata:

http://cheesyguitars.com/hora_iris/hora_reghin_iris1.jpg

In afara de electronica si tremolo arm (si cavitatea largita) pare destul de intreaga. Nu cred ca mai gasesti usor piesele originale, dar poate ai noroc intr-un targ de vechituri cum a fost deja mentionat. Pana acum vreo 10 ani daca tin bine minte, exista magazinul ProMuzica in Bucuresti, care avea inca stoc pentru piese si instrumente din era aia, dar intre timp a murit proprietarul. Oricum, nu prea merita piesele originale, pickguardul sigur nu se mai potriveste (cavitatea marita) si dozele erau incredibil de proaste. Dar avand in vedere ca ai deja partea importanta, niste doze ieftine, un pickuard facut si inca 5 piese (2 potentiometri, un switch, un jack, un condensator) ar putea rezulta intr-o chitara utilizabila. Good luck.


http://cheesyguitars.com/hora_iris.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.