www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Ajutor


Guest Hans
 Share

Recommended Posts

Am o chitara electrica Jackson si as dori sa imi pun pe ea Floyd Rose.

Asta ar insemna sa imi scobesc chitara ...ca sa aiba loc Floyd Rose ul ...

Am inteles ca daca as face asa ceva as risca sa imi stric chitara...

Se merita sa risc?

Cunoasteti pe cineva care ar putea sa imi puna???

Need Help!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine iti vinzi jackson-ul care il ai si iti iei un jackson cu floyd rose :)

 

bine bine.... e vb si de cash... luna asta mi-am luat procesor... si in plus sunt pe cale sa devin si student... (help me God) deci clar n-am bani :)

 

Mai bine iti vinzi jackson-ul care il ai si iti iei un jackson cu floyd rose :)

 

si mai mult decat atat .. cand actionez tremolo mi se duc corzile Sol si Si.... in sus!... nu in jos... e nasol ca se dezacordeaza urat de tot... si din motivul asta vreau sa pun FLoyd

Link to comment
Share on other sites

Ce corzi ai de se dezacordeaza atat de urat? si eu am tremolo normal pe chitara mea - o copie de strat, si dezacordeaza, ce-i drept, ca orice tremolo simplu, dar accceptabil, nu dezastru. Foloseste corzi mai adecvate pentru tremolo - eu am vazut ca cel mai bine se comporta Fender Bullets si ai grija cand le montezi, fa la toate "nod" si nu mai mult de 3-4 spire.

Link to comment
Share on other sites

bine bine.... e vb si de cash... luna asta mi-am luat procesor... si in plus sunt pe cale sa devin si student... (help me God) deci clar n-am bani :)

si mai mult decat atat .. cand actionez tremolo mi se duc corzile Sol si Si.... in sus!... nu in jos... e nasol ca se dezacordeaza urat de tot... si din motivul asta vreau sa pun FLoyd

 

un Floyd costa cat o chitara Jackson , presupunand ca se cumpara un floyd calitativ .PE jackson nu este floyd calitativ , cum nu este floyd calitativ pe nici o chitara ce costa 100 -150$ ..

 

In zilele acestea vreau sa incerc sa fac ceva cu floydu-l de pe chitara mea Keiper ( parca-i din plastelina , hehe) da la pretul asta lemnul si dozele sunt super.Cheile , menghina de hedstock si floydul de toata jena..de aratat arata super de lux...

 

Un Floyd are "bratul" fortei mai lung , este mai probasbil ca sa nu se reaseze pe pozitia initiala dupa actionare !!! deci nu vei putea folosi vibratorul , singurul lucru util va fi acordajul fin >Sa nu mai spun ca suruburile nici ele nu tin , se toceste totul si nu mai tin corzile in " menghina" .

 

Doar daca gasesti un floyd de calitate ce-l vinde cineva aiurea si ieftin , dar trebuie sa te pricepi si sa-l vezi sa-l probezi etc....problematic..

Link to comment
Share on other sites

Totusi de ce vrei floyd? sa poti actiona puternic maneta si in sus? (nu e mistocarie, si eu mai simt nevoia sa ma joc ca Steve Vai), sau sa fii sigur ca ai acordaj stabil?

Mai bine tine-o pe asta, mai strange ceva banuti, vinde-o si cumpara ceva cu floyd, daca iti doresti asa mult.

Si partial off-topic : mult succes, sa iei la facultate, si sa ai grija unde si cu cine vei sta - mai ales la camin, ai mei dragi colegi nu m-au lasat aproape deloc (am cantat cam la 3-4 zile cate 10 minute maxim) sa cant la chitara mea anul asta universitar - o copie de strat, care n-are rezonanta puternica si la care cantam la casti. In camine se doarme in ture, se invata non stop, ca sa luam burse si sa mergem la mamica plecata in tari straine sa se mandreasca ce copil destept are. Si sa dea Dumnezeu sa n-ajungi ca mine, sa vrei sa-ti dai chitara de pereti, cu floyd sau fara.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Cand ti se dezacordeaza mai rau? Tot timpul la fel sau in special dupa ce schimbi corzile? Daca e varianta a 2-a inseamna ca nu le schimbi bine. Cum a zis si ambrozie nu infasura coarda de prea multe ori. Si rodeaza-le, adica dupa ce le schimbi trage de ele in sus pe toata lungimea corzii (cu grija la alea subtiri, ca poti sa le rupi) pana cand nu se mai dezacordeaza cand tragi de ele. Daca in schimb e problema de tremolo eu zic sa il blochezi (era mai demult o schema cu blocarea tremolo-ului pe aici, in principiu trebuie sa pui in spate o bucata de lemn care sa blocheze tremolo-ul) si sa te obisnuiesti fara tremolo pana cand iti iei o chitara mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Cand ti se dezacordeaza mai rau? Tot timpul la fel sau in special dupa ce schimbi corzile? Daca e varianta a 2-a inseamna ca nu le schimbi bine. Cum a zis si ambrozie nu infasura coarda de prea multe ori. Si rodeaza-le, adica dupa ce le schimbi trage de ele in sus pe toata lungimea corzii (cu grija la alea subtiri, ca poti sa le rupi) pana cand nu se mai dezacordeaza cand tragi de ele. Daca in schimb e problema de tremolo eu zic sa il blochezi (era mai demult o schema cu blocarea tremolo-ului pe aici, in principiu trebuie sa pui in spate o bucata de lemn care sa blocheze tremolo-ul) si sa te obisnuiesti fara tremolo pana cand iti iei o chitara mai buna.

 

genial , cumperi floyd ca sa-l blochezi

 

prima data ar trebui sa invatati sa cantati , dupa un timp de cativa ani vine randul sa exersati bend-urile .Sa poti canta 2-4 note din "bend" fara sa fie false si cu timing corect.

 

dupa ce stapanesti aceasra tehnica la toate tempourile abea acum s-ar putea trece la bend-ul mecanic cu vibrator ce se combina cu cel din deget ...in 20 de ani poate iese ceva ...daca ai si talent si profesor bun...

 

daca vrei sa faci doar zgomot mai bine a-ti cumperi o trpmpeta de aia ptr. meci de fotbal si o sperietoere de ciori , cu o mana ti trompeta si sufli in ea cu cealalta invarti pacanitorea deasupra capului , efectul este identic cu ce poti face cu un floyd si un FX ...si zici ca executi ...indie-world music , ca-i la moda.....si canta altii din trupa

 

daca vrei sa vezi ce se face cu un vibrator studieaza Jeff Beck

 

http://youtube.com/results?search_query=jeff+beck

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@ karpi: eu zic sa mai citesti odata. Omul nu are floyd, vrea sa isi inlocuiasca tremolo-ul clasic de pe chitara lui cu un floyd, pentru ca se dezacordeaza chitara de la tremolo-ul existent.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ia-ti domne amplif de 200w, incuie camera si obisnuieste-i

 

 

...eventual ia-ti si doape de urechi, ca ideea e sa ii chinui pe ei, nu sa surzesti tu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.