www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rg370dx-bk


Guest OXiD

Recommended Posts

Guest OXiD

as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti desp chitara asta Ibanez RG370DX-BK http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=3 . Ma cam tenteaza in ultima vreme si as vrea sa o iau de noua, nu ma tenteaza ideea sa ma deplasez in alt oras sa testez chitari si nici sa-mi trimita cineva prin posta sa ma trezesc cu suprize. Cam ce credeti desp ea? isi merita banii sau ma orientez catre alta chitara?

mersi

Link to comment
Share on other sites

Chitara asta e preferata mea si mereu am avut in gand sa mi-o cumpar, dar mi-am luat Fender si mi-a trecut :(). E foarte faina ma dar nu ti-o lua de la Muzica pt ca am impresia ca o sa ai mai multe "surprize" decat daca o primesti prin posta de la altu care deja a setat-o cum trebuie. Am fost si eu sa testez una la muzica si m-am lamurit. Daca ai posibilitatea sa o iei din afara e super, daca nu cauta pe unu care o da si nu a trantit-o de vreo 4-5 ori deja : :) :) :) si crede-ma ca o sa fi mai multumit. Oricum sunt facute in Korea asa ca depinde mult de bafta pe care o ai, ca poti nimeri una facuta super, sau una la care sa ramai fara floyd dupa o saptamana. Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu mi-am cumparat-o acum vreo luna de la Thomann. A venit in stare perfecta, la modul in care ti-o ambaleaza ei nu prea cred ca are cum sa pateasca ceva. Personal, imi palce foarte mult cum suna si cum lucreaza, in special floyd-ul. Nu am cumparat-o pentru a canta un stil anume, asa ca nu-ti pot da sfaturi in ceea ce priveste dozele cu care vine echipata. In mod clar e pentru rock. Mai am un Squier Stratocaster (din 1994) si vrea sa-ti zic ca Ibanez-ul nu misca in fata ei atunci cand vine vorba de blues sau funk. Oricum, dozele de la Ibanez au un sustain extrem de bun. Sincer, cred ca e o chitara care merita toti banii.

Link to comment
Share on other sites

Salut! :) Eu am modelul 350 de ceva timp, da e exact aceeasi mancare de peste cu modelu care il vrei tu.

Despre chitara : Gatul : Subtire, ingust si foarte comod.Pe spate e nefinisat, asa ca nu ai probleme cu trecerea rapida intre pozitii. Cu corzi de 9 fuge mana pe el de n-ai taine.

Corpul : Rezista foarte bine la lovituri, am lovit-o de cateva ori si nu a patit nimic.

Doze : Cam de cacao. Pe distors suna bine, da pe clean nu prea. Singura pozitie din care puteam scoate un clean bun cu dozele stock era intre doza neck si middle, si eventual pe single-u din mijloc.

Floyd : La fel, nu foarte bun. La inceput tine acordajul bine,dar daca incepi sa abuzezi de el da foarte repede semne de oboseala. Are cursa lunga, in sensul ca poti trage foarte mult de el. Eu am cam abuzat de el, dar daca te porti mai omeneste probabil tine mai mult.

In general, e o chitara versatila, cu care poti canta multe genuri. Dar ca sa o transformi intr-o chitara super, trebuie sa-i schimbi dozele si eventual tremolou-u(asta daca ai de gand sa-l folosesti mult). Ca aspect arata bine, si ca lucratura la fel e foarte buna, mai ales pentru banii astia( a mea e facuta in indonesia).

Bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa o iau din MC Music aici din bacau. E cumva vreo diferenta de pret intre pretul de pe site-ul MC Music si filiala din bacau? Mi'ar fi placut foarte mult daca avea inlay-uri din abalon dar..e o chestie de gust

 

+ alta intrebare...nu am atins niciodata o chitara cu floyd sau cu tremolo de orice fel. E vreo posibilitate sa dau jos bara de tremelo? doar temporar

Edited by OXiD
Link to comment
Share on other sites

a lil bit of research si mi'am schimbat parerea desp chitara asta. vreau sa cant mult in dropC si floyd-u ala nu ma avantajeaza deloc...cred ca am sa aleg modelul fara floyd si cu inaly-urile mai nasoale...Ibanez RG321MH-WK ..off si ce-mi placea griffu ala :)

Link to comment
Share on other sites

a lil bit of research si mi'am schimbat parerea desp chitara asta. vreau sa cant mult in dropC si floyd-u ala nu ma avantajeaza deloc...cred ca am sa aleg modelul fara floyd si cu inaly-urile mai nasoale...Ibanez RG321MH-WK ..off si ce-mi placea griffu ala :)

 

Un prieten are Ibanez RG370 si singura nemultumire sunt dozele, care-s cam slabute, ca la toate ibanezurile ieftine dealtfel. In rest e super ok.

Chiar nu inteleg faza cu floydul. Cum adica te dezavantajeaza? Io cant in Do# si nu ma "dezavantajeaza" cu nimic. :)

Singura chestie este ca dupa ce iti schimbi acordajul, trebuie recalibrat floydul (treaba de 10 min) si gata. Ti-ai luat de-o grija.

Si floydrile de la Ibanez sunt superioare altor marci de chitari din aceeasi categorie de pret.

 

Daca te-ai razgandit, si vrei RG321, vezi ca avea cineva de pe forum de vanzare unul. L-am vazut, si e foarte ingrijit. Arata ca nou.

Uite link catre ibanezul cu pricina: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=12597&st=0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.