www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrari Sibiu Jazz Festival 2007


Guest Gabrel
 Share

Recommended Posts

Guest Gabrel

Salut,

 

Pentru iubitorii de jazz de pe RGC (si nu-s chiar asa de putini, din cate am vazut prin mesajele mai vechi), am postat pe YouTube inregistrari de la Sibiu Jazz Festival 2007, o editie de exceptie din punct de vedere al participarii romanesti si internationale. Un pic cam tarziu, avand in vedere ca festivalul s-a incheiat de vreo trei saptamani, dar asta e... mai trebuie sa mai trecem si pe la serviciu din cand in cand :). Calitatea filmelor variaza - camera a fost de imprumut si cameramanul, adica eu, incepator, asa ca acceptati scuze anticipate pentru unele dintre acestea.

 

Daca o sa se uite si aripa mai rock a forumului nu-i bai. Au fost destui chitaristi, basisti, tobari etc. la care se poate vedea ce inseamna meserie. :)

 

Enjoy!

 

Gabi

 

------------------------------------------------------------

 

DUMINICA 6 MAI (Galele Studentesti de Jazz)

 

Timisoara Jazz Band & Lucian Nagy

 

Al Baroc (Bucharest) & Friends (Timisoara Jazz Band)

 

Harmony Group (Sibiu)

 

Headliner (Cluj Napoca)

 

Prezent (Arad)

 

LUNI 7 MAI

 

AG Weinberger Blues Band

 

Lucian Fabro Quartet

 

MARTI 8 MAI

 

Herbie Kopf Quartet

 

Enrico Rava Quintet

 

MIERCURI 9 MAI

 

Gast Waltzing & Largo

 

Dee Dee Bridgewater

 

JOI 10 MAI

 

Berti Barbera & 4Given

 

Imperium Jazz Band

 

Goudsmit, Trujillo, Vierdag & Vink Quartet

 

Archie Shepp’s Born Free Band

 

VINERI 11 MAI

 

Kilimandscharo Dub & Riddim Society

 

Dean Bowman Quartet

 

Chico Freeman y Guataca

 

SAMBATA 12 MAI

 

La Fanfare de Mourcourt

 

Marian Petrescu Trio

 

Zbigniew Namyslowski Quintet

 

DUMINICA 13 MAI

 

Michaela Rabitsch & Robert Pawlik Quartet

 

Vienna Art Orchestra

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel
Thanks pentru tot, dar mai ales pentru inregistrarea cu Headliner.

Check out mario_d in action! :)

 

Imi pare rau de doua lucruri: ca acolo e doar un fragment (mi s-a terminat bateria la camera :)), si ca formula Headliner era incompleta. Din cate am inteles tobarul lor avea deja un angajament sa cante in Cluj in seara respectiva si n-a mai fost prezent si la decernarea premiilor.

 

Dintre toti chitaristii pe care i-am vazut in festival, cel mai bun mi s-a parut tipul care a cantat cu Dee Dee Bridgewater (Jean-Marie Ecay - a participat la un jam session super tare dupa spectacol). Si unul original ca prezenta scenica a fost Anton Goudsmit - merita vazut :).

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau de doua lucruri: ca acolo e doar un fragment (mi s-a terminat bateria la camera :)), si ca formula Headliner era incompleta. Din cate am inteles tobarul lor avea deja un angajament sa cante in Cluj in seara respectiva si n-a mai fost prezent si la decernarea premiilor.

 

Dintre toti chitaristii pe care i-am vazut in festival, cel mai bun mi s-a parut tipul care a cantat cu Dee Dee Bridgewater (Jean-Marie Ecay - a participat la un jam session super tare dupa spectacol). Si unul original ca prezenta scenica a fost Anton Goudsmit - merita vazut :).

Da .. Dee Dee Bridgewater a cantat si in Bucuresti anul trecut.. nu-mi mai aduc aminte daca era acelasi chitarist dar imi aduc aminte ca mi-a placut foarte tare ce am auzit pe scena..

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel
Da .. Dee Dee Bridgewater a cantat si in Bucuresti anul trecut.. nu-mi mai aduc aminte daca era acelasi chitarist dar imi aduc aminte ca mi-a placut foarte tare ce am auzit pe scena..

 

La recitalul ei a fost incidentul acela cu Geoana, de care au scris unele ziare "neafiliate" :). Publicul era deja incalzit, ca sa zic asa, si faptul ca ea a sanctionat in "discursul" ei de deschidere incercarea de publicitate electorala la un festival de jazz a apropiat-o si mai mult de spectatori. A facut un super show, si la sfarsit toata sala canta "All we need is love" impreuna cu ea. Inca nu m-am hotarat care e topul meu personal, dar ea are locul asigurat in primii trei :).

Link to comment
Share on other sites

La recitalul ei a fost incidentul acela cu Geoana, de care au scris unele ziare "neafiliate" :(. Publicul era deja incalzit, ca sa zic asa, si faptul ca ea a sanctionat in "discursul" ei de deschidere incercarea de publicitate electorala la un festival de jazz a apropiat-o si mai mult de spectatori. A facut un super show, si la sfarsit toata sala canta "All we need is love" impreuna cu ea. Inca nu m-am hotarat care e topul meu personal, dar ea are locul asigurat in primii trei B).

Sunt convins ca a fost o atmosfera super la concertul ei .. stie sa o faca si are si cu cine.. si cu ce.. are voce.. are instrumentisti in spate .. si un repertoriu foarte bine asimilat de iubitorul de jazz... si nu numai. ;)

Cat priveste "efectul Geoana" .. mda .. nu avea ce sa caute la un festival de jazz cu un mesaj politic, oarece probleme m-au tinut departe de festivalul de jazz de anul asta, :)) .. si de scena politica (pfiu .. ce bine.. oricum nu ma omor cu politica :) ) asa ca nu cunosc amanunte.. Muzica in totul ei, de-a lungul istoriei, a fost deseori folosita ca material de propaganda, sau in scopul unei lupte.. la urma urmei politice... (Imagine-John Lennon... What a wonderful world-Satchmo, cantece minunate care poate nu se compuneau fara efectul politicii (proaste)).. muzica este influentata de mersul societatii si asta se reflecta in mesajul ei. Citeam anul trecut, daca nu ma inseala memoria, ca Dee Dee participa activ intr-o organizatie ce lupta impotriva infometarii in lume, si de statutul ce l-a obtinut prin mutarea ei in Franta.. ma rog... nu stiu cine a profitat pe la urma de statutul asta al ei.. banuiesc insa ca are motive serioase sa fie iritata de astfel de interventii politice... intr-un festival de jazz, si fie vorba intre noi. "atat" de sustinut de statul roman in ultimii .. aproape 40 de ani..

 

 

hmm .. All we need is love .. all together, now! ..

SA FIE ATUNCI... :) DOMNULE g..

http://www.youtube.com/watch?v=Z05zPJKasDw

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel
cam falsa e fata la voce ... ( la cea de la sibiu )

Dar chitaristu mere ... mie imi place victor wooten

 

Si mie imi place Wooten, mai ales cand canta la bas. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.