www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Semnale Midi


Messu
 Share

Recommended Posts

Salut !

Caut un pic de ajutor.

Ma adresez aici celor care au in dotare si folosesc, un controler MIDI.

Am nevoie de un sample de semnal MIDI transmis de catre controler la schimbarea ON-OFF a unui efect

si semnal MIDI la comutarea unui PATCH.

Eu am un controler care, dupa spusele producatorului, utilizeaza alt tip de comunicare cu procesorul de sunet asa ca

nu ma pot increde in el 100&, cel putin momentan pana nu fac o comparatie.

Eu, sincer cred ca tot un fel de MIDI e, insa m-ar ajuta imens niste sample-uri de la un MIDI "verificat" .

Cine vrea sa ma ajute sa-mi dea un semn si ii pun la dispozitie si un soft MIDI Monitor pentru vizualizarea STRUCTURII semnalului MIDI.

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce ai nevoie de un sample de mesaj MIDI standard. Vrei sa faci un soft de decodare si conversie intre doua formate diferite de mesaje? Altfel, nu inteleg la ce iti foloseste... Daca dispozitivul tau nu isi face treaba atunci cind trimite mesaje catre un device MIDI standard, atunci nu merita sa te mai chinui.

Dar, ce dispozitiv ai? In ce configuratie hardware/software este integrat? Ofera detalii mai multe, vrei sa te ajutam si nu ne spui, practic, nimic.

Link to comment
Share on other sites

.......Ofera detalii mai multe, vrei sa te ajutam si nu ne spui, practic, nimic.

Doamne fereste, nu e nici un secret. Am mai discutat subiectul pe un alt topic si d-aia n-am mai dat detalii aici.

Problema sta in felul urmator:

incerc sa contruiesc un decodor MIDI.

Defapt l-am si construit deja. Problema e ca n-am citit toata documentatia pe care a prezentat-o autorul si dupa ce l-am construit am constatat ca nu lucreaza decat cu semnale MIDI de tipul "MIDI NOTE ON" si "MIDI NOTE OFF" (mesaje produse la apasarea si eliberarea unei clape la un keyboard) ceea ce nu-mi convine.

Eu vreau sa iau semnal MIDI de la un controler sau dintr-un procesor de sunet insa nu recunoaste astfel de semnale.

Idea, in momentul in care am cerut un sample de semnal MIDI, a fost sa vad cum difera, ca format, un semnal MIDI de tipul "MIDI NOTE ON/OFF" de un semnal MIDI de tipul "MIDI PROGRAM CHANGE" sau "MIDI CONTROL CHANGE" in vederea modificarii codului pentru microcontrolerul pe care il folosesc in aplicatia mea.

Atasat este schema la care ma refer si codul pentru microcontroler, cod pe care vreau sa-l modific, defapt sa rog pe cineva sa mi-l modifice, pentru ca nu stau prea bine la programare.

E un pic mai clar acum ?

V-as fi recunoscator pentru orice ajutor. Chiar si pentru un sample de semnal MIDI dintr-un MIDI Footcontroller

post-3281-1179908240_thumb.jpg

mru84s.txt

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.