www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rg 370


Recommended Posts

Chitara a venit echipata cu corzi de 0.10, dupa cum si scrie in manual. Merge sa-i pun 0.9?

 

bineinteles.dar tb sa faci putin setup work.sa reglezi curbura gatului cu corzile intinse..si sa verifici intonatia..cam asta.dc nu te pricepi du-te la cineva are stie..e pacat de chitara .bafta :)

Link to comment
Share on other sites

bineinteles.dar tb sa faci putin setup work.sa reglezi curbura gatului cu corzile intinse..si sa verifici intonatia..cam asta.dc nu te pricepi du-te la cineva are stie..e pacat de chitara .bafta :)

 

E uite d'asta mi-era. Ca trebuie sa mai fac nu stiu ce reglaje dupa aia. O las cu 0.10 ca n-oi muri. Multumesc mult pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

De ce Rg 370 dx? iti place?

Ideea e ca pana acum am avut si inca am un Squier Stratocaster. Ibanez-ul mi l-am luat pentru ca mi-am dorit o chitara cu floyd si pentru ca atat mi-am putut permite, din punct de vedere financiar. Momentan sunt multumit de ea, asta probabil si datorita faptului ca nu am cu ce s-o compar. In plus, nu sunt profesionist, nu scot bani din muzica si consider ca, cel putin pentru mine, e ceea ce-mi trebuie. A nu se intelege ca nu visez la scule super tari. Mi-as lua cate trei chitari in fiecare zi, daca as putea. A, si nu in ultimul rand imi place foarte mult cum arata.

Link to comment
Share on other sites

diferenta mare intre cele 2 chitare,dc nu te pricepi mai bine lasa-le pe alea de 010 pt ca probabil sunt mai potrivite pt e vrei sa canti..ma gandesc ca nu ti-ai oluat ibanez sa canti blues:))nu ca ar fi imposibil.corzile de 010 ofera un sunet ceva mai grav decat cele de 09 asa ca merg.bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest alexm

Din acelasi motiv mi-am luat si eu 370, numai ca dx. Problema e ca sunt tare dezamagit de floyd; dar probabil am avut eu ghinion, nu am avut cum sa o testez.

Link to comment
Share on other sites

diferenta mare intre cele 2 chitare,dc nu te pricepi mai bine lasa-le pe alea de 010 pt ca probabil sunt mai potrivite pt e vrei sa canti..ma gandesc ca nu ti-ai oluat ibanez sa canti blues:))nu ca ar fi imposibil.corzile de 010 ofera un sunet ceva mai grav decat cele de 09 asa ca merg.bafta

 

Nu-i problema cu corzile de 0.10, pe Squier aveam la un moment dat 0.11 ca ma credeam SRV. Intre timp mi-am revenit. Ideea e ca am vreo 4 seturi de D'addario de 0.9 si ma gandeam daca nu le pot folosi si la Ibanez.

 

Din acelasi motiv mi-am luat si eu 370, numai ca dx. Problema e ca sunt tare dezamagit de floyd; dar probabil am avut eu ghinion, nu am avut cum sa o testez.

 

Pai si a mea tot DX este si nici eu n-am avut cum s-o probez ca am luat-o de pe Thomann. Nu stiu ce sa zic de Floyd, nu ma pricep foarte bine. Oricum, la cat am tras de el in sus si-n jos macar nu mi s-a dezacordat chitara ceea ce e un semn bun pentru inceput.

Link to comment
Share on other sites

aici nu e vorba de abuzatul floyduluio ci de otelul din care e facut.in general floydurile de pe chitarele relativ ieftine dau f multe batai de cap indiferent ca abuzezi sau nu de ele.dar poate u ai noroc cine stie.dc e noua chitara oricum ii tb setup work asa ca poti pune corzile de 09 pt ca oricum tb sa lucrezi la setup.s-o stapanesti sanatos.si eu am vrut sda imi iau una dar nu am mai avut bani:(

Link to comment
Share on other sites

aici nu e vorba de abuzatul floyduluio ci de otelul din care e facut.in general floydurile de pe chitarele relativ ieftine dau f multe batai de cap indiferent ca abuzezi sau nu de ele.dar poate u ai noroc cine stie.dc e noua chitara oricum ii tb setup work asa ca poti pune corzile de 09 pt ca oricum tb sa lucrezi la setup.s-o stapanesti sanatos.si eu am vrut sda imi iau una dar nu am mai avut bani:(

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
aici nu e vorba de abuzatul floyduluio ci de otelul din care e facut.in general floydurile de pe chitarele relativ ieftine dau f multe batai de cap indiferent ca abuzezi sau nu de ele.dar poate u ai noroc cine stie.dc e noua chitara oricum ii tb setup work asa ca poti pune corzile de 09 pt ca oricum tb sa lucrezi la setup.s-o stapanesti sanatos.si eu am vrut sda imi iau una dar nu am mai avut bani:(

 

nu te mai plange atat, ai doze fender sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexm

-problema pe care am sesizat`o si eu la acest tip de floyd (zic si eu pentru ca am gasit persoane cu aceleasi probleme) este ca nu se dezacordeaza coarda pe care faci bendingul ci toate corzile simultan. Ceea ce vreau sa spun ii ca se dezacordeaza toate, proportional, ramanad acordate mai jos decat acordajul standard. Bine, nu foarte sezizabil cand canti solo. Problema e ca, cel putin la chitarea mea, atunci cand cant peste o armonie se cam simte un pic "defazajul". Si mi se pare destul de ciudat, ca la inceput inainte sa`i fac setup`ul in momentul cand faceam un bending pe G si ciupeam si B coarda libera, falsa. Acum, dupa un setup facut de mine, care nu ma pricep deloc, "aproape" nu falseaza. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i problema cu corzile de 0.10, pe Squier aveam la un moment dat 0.11 ca ma credeam SRV. Intre timp mi-am revenit. Ideea e ca am vreo 4 seturi de D'addario de 0.9 si ma gandeam daca nu le pot folosi si la Ibanez.

Pai si a mea tot DX este si nici eu n-am avut cum s-o probez ca am luat-o de pe Thomann. Nu stiu ce sa zic de Floyd, nu ma pricep foarte bine. Oricum, la cat am tras de el in sus si-n jos macar nu mi s-a dezacordat chitara ceea ce e un semn bun pentru inceput.

Poti folosi linistit corzile d'addario. Si eu am un ibanez rg370b si folosesc tot d'addario de 009-046 sau dean markley tot de 009. Posibil sa ti se lase in prima faza bridge-ul inspre spate corzile de 009 avand o tensionare mai mica dar mai strangi arcurile si rezovi problema. Inainte sa faci asta cand pui corzi noi trage usor de ele "in sus" pe toata lungimea lor asta inaite de acordarea finala (dar nu prea tare ca-si pot pierde prop. elastice si dupa un timp o sa-ti falseze mai ales e-ul), mai strangi iar arcurile daca-i cazul si asa rezolvi si problema dezacordarii simultane a corzilor.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

-problema pe care am sesizat`o si eu la acest tip de floyd (zic si eu pentru ca am gasit persoane cu aceleasi probleme) este ca nu se dezacordeaza coarda pe care faci bendingul ci toate corzile simultan. Ceea ce vreau sa spun ii ca se dezacordeaza toate, proportional, ramanad acordate mai jos decat acordajul standard. Bine, nu foarte sezizabil cand canti solo. Problema e ca, cel putin la chitarea mea, atunci cand cant peste o armonie se cam simte un pic "defazajul". Si mi se pare destul de ciudat, ca la inceput inainte sa`i fac setup`ul in momentul cand faceam un bending pe G si ciupeam si B coarda libera, falsa. Acum, dupa un setup facut de mine, care nu ma pricep deloc, "aproape" nu falseaza. :)

 

De asta mi-era si mie frica, dar dupa ce am chinuit chitara vreo 30 de minute am constatat (cu tunerul) ca s-a dezacordat extrem de putin. O sa mai perseverez si iti spun.

 

Poti folosi linistit corzile d'addario. Si eu am un ibanez rg370b si folosesc tot d'addario de 009-046 sau dean markley tot de 009. Posibil sa ti se lase in prima faza bridge-ul inspre spate corzile de 009 avand o tensionare mai mica dar mai strangi arcurile si rezovi problema. Inainte sa faci asta cand pui corzi noi trage usor de ele "in sus" pe toata lungimea lor asta inaite de acordarea finala (dar nu prea tare ca-si pot pierde prop. elastice si dupa un timp o sa-ti falseze mai ales e-ul), mai strangi iar arcurile daca-i cazul si asa rezolvi si problema dezacordarii simultane a corzilor.

Bafta!

 

Ok, multumesc de sfat si de urari.

 

vrei sa zici ca lasi din arcuri, nu strangi... :)

 

cat despre corzi, d addario si fender sunt cele mai de cacao. ia-ti ghs/e.ball/d.markley

Despre corzile fender sunt total de acord cu tine. D'addario nu mi s-au parut deloc proaste. Ghs-urile chiar sunt misto, pe restul nu le-am incercat. Mai am un set de Elixir (0.10), dar am mai deschis un topic pe tema asta asa ca nu mai reiau ideea.

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi linistit corzile d'addario. Si eu am un ibanez rg370b si folosesc tot d'addario de 009-046 sau dean markley tot de 009. Posibil sa ti se lase in prima faza bridge-ul inspre spate corzile de 009 avand o tensionare mai mica dar mai strangi arcurile si rezovi problema. Inainte sa faci asta cand pui corzi noi trage usor de ele "in sus" pe toata lungimea lor asta inaite de acordarea finala (dar nu prea tare ca-si pot pierde prop. elastice si dupa un timp o sa-ti falseze mai ales e-ul), mai strangi iar arcurile daca-i cazul si asa rezolvi si problema dezacordarii simultane a corzilor.

Bafta!

 

Cand pui corzi mai zvelte, arcurile trebuie slabite. (nu strinse)

La fel si truss-rod-ul (cam 1/4 tura in sens invers acelor de ceasornic). Nu este mare filozofie.

Mai greu este cu intonatia, si cu arcurile de la tremolo. Iti ia foarte mult timp.

 

Succes.

 

 

-problema pe care am sesizat`o si eu la acest tip de floyd (zic si eu pentru ca am gasit persoane cu aceleasi probleme) este ca nu se dezacordeaza coarda pe care faci bendingul ci toate corzile simultan. Ceea ce vreau sa spun ii ca se dezacordeaza toate, proportional, ramanad acordate mai jos decat acordajul standard. Bine, nu foarte sezizabil cand canti solo. Problema e ca, cel putin la chitarea mea, atunci cand cant peste o armonie se cam simte un pic "defazajul". Si mi se pare destul de ciudat, ca la inceput inainte sa`i fac setup`ul in momentul cand faceam un bending pe G si ciupeam si B coarda libera, falsa. Acum, dupa un setup facut de mine, care nu ma pricep deloc, "aproape" nu falseaza. :)

 

La un tremolo este normal sa se "dezacordeze" cand faci bend (mai ales daca te duci la intervale mari). Solutia este sa tii bridge-ul cu podul palmei sau chiar din maneta tremolo-lui. Cand termini cu bendul trebuie sa-si revina. Daca nu isi revine atunci ai o problema de frictiune, instabilitate, chei ("menghini") nestranse, etc..., care trebuie sa apara insa si la utilizarea tremolo-uli (dive-bombs)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
vrei sa zici ca lasi din arcuri, nu strangi... :)

 

cat despre corzi, d addario si fender sunt cele mai de cacao. ia-ti ghs/e.ball/d.markley

 

 

subscriu, fender sunt proaste, dar d'addario sunt chiar bune. Nu ma pronunt in cazul ghs-urilor dar ernie ball si dean markley nu mi s-au parut mai bune decat d'addario

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io pot sa zic ca am incercat destule corzi.... fender mi s-au parut bunicele, ghs nu mi-au placut de frica (in plus ruginesc foarte repede), ernie ball sunt corzi bune, si la fel poti sa incerci si elixir. ruginesc extrem de greu, au viata mult mai lunga si isi pastreaza tonul mai mult timp. Alte corzi excelente au fost "la bella". sfat personal: ori ernie ball, ori elixir

Edited by Johnny I
Link to comment
Share on other sites

vrei sa zici ca lasi din arcuri, nu strangi...:)

 

cat despre corzi, d addario si fender sunt cele mai de cacao. ia-ti ghs/e.ball/d.markley

Da, mea culpa destrang...

Cat despre d'addario ca-s proaste nu prea te-nteleg..Folosesc de ani de zile d'addario si destul de rar am prins cate un set mai prost. Cele fender din "afara" erau mult mai bune decat cele de aici dar acum nu mai stiu ca n-am mai folosit demult.

Pentru urechea mea si nu numai, ghs-urile sunt cele mai "de cacao" :) ceea ce nu pot spune despre e ball sau dean-uri.

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.