www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Vortex Vs Aria Mac-57


Guest Geliraden
 Share

Recommended Posts

Guest Geliraden

Vreau si eu niste pareri, am gasit 2 chitari asemanatoare ca pret si configuratie, ambele cu tremolo stil floyd rose, 24 taste, etc... ma intereseaza care suna mai bine, cum se tine partea de hardware, la ce sa ma astept. Mersi pt eventualele comenatrii.

 

P.S.: in caz ca nu ati observat titlurile, este vorba despre Peavey Vortex EX si Aria MAC-57, ambele de la MC Music.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song
Si Gibson face flying v-uri :)

 

ce tare suna asta :) :) :( ...ia-ti frate flying-v...si cei de la gibson fac...pe principiu "cumpara-ti tata o dacie rosie...si cei de la BMW fac masini rosii si sunt extraordinare"...sunt momente cand pur si simplu nu imi vine sa cred ce citesc...cinstit acuma...ce conteaza ca si aia de la gibson fac?...de fapt daca e sa fim exacti, modelul e copiat dupa jackson randy rhoads, nu dupa flying-v, dar in fine...chitara asta e posibil sa sune mai bine decat aria, insa forma te vei convinge singur ca e un mare minus....stiu ca arata relativ misto, ca te visezi cu ea in brate...dar la cantat e o chitara groaznica, sincer...iar aria.....aria, ce sa zic...eu zic sa te orientezi frumusel catre o scula la mana a doua de pe forum....chiar poti gasi chitari bune....si al caror pret variaza undeva pe la 400 de euro...e mai rentabil asa, crede-ma...

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Mersi mult pentru replies... sa le iau cam pe rand asa, in mare...

 

In primul rand, am vazut sugestia sa merg in cluj sau bucuresti... avand in vedere ca in curand o sa am optiunea sa le testez in timisoara, o sa imi fac o idee care suna mai bine.

 

In al doilea rand, am observat un comentariu despre forma. Pe mine chiar nu ma intereseaza forma, mi se pare ca ambele chitari arata la fel de bine, chiar daca sunt diferite. Ma intereseaza sa sune bine, si sa se tina acordate, pt ca am inteles ca floydul licentiat mai are probleme, si ce sa zic de modelele care nu sunt nici macar licentiate, nu stiu la ce sa ma astept.

 

Eu voi tine cont de parerile tuturor, mersi mult inca o data, si cand o sa am ocazia o sa merg sa le si testez, sa vad care ce poate. Daca mai are cineva sugestii, etc, ma bucur sa le primesc :)

Link to comment
Share on other sites

chestia era ca e mai greu, mai neobisnuit, mai incomod sa canti cu o chitara v, stand jos. nu era vorba de look

iar chestia cu case-ul...mira-m-as sa vina aria cu case :), in romania eu nu am intalnit chitara sa se vanda noua in magazin cu case. numa in tarile civilizate

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

lol, da, si faza cu case-ul sau husa ar fi o problema, dar deocamdata imi e indiferent, pt ca nu vad vreun concert prin apropiere :)

Link to comment
Share on other sites

lol, da, si faza cu case-ul sau husa ar fi o problema, dar deocamdata imi e indiferent, pt ca nu vad vreun concert prin apropiere :)

 

M-as orienta spre un V cu forma simetrica daca tot as lua un V - cu acela se canta extrem de usor stand jos (odata ce te-ai obisnuit), datorita formei chitarei ajungi sa o tii aproape in forma 'corecta' de cantat la chitara clasica. Cele asimetrice, neavand coltul de jos destul de lung incat sa-l proptesti de piciorul drept, sunt mult mai incomode.

 

De aceea, chiar nu iti recomand un V stil Randy ca prima chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Am 2 comentarii de facut...

 

1) asta ar fi a DOUA chitara electrica :)

2) eu tin chitara pe piciorul stang cand cant pe scaun, deci ca pozitie mi-ar fi la fel din cate am observat (da, am tinut in mana un V)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
ce tare suna asta :) :) :) ...ia-ti frate flying-v...si cei de la gibson fac...pe principiu "cumpara-ti tata o dacie rosie...si cei de la BMW fac masini rosii si sunt extraordinare"...sunt momente cand pur si simplu nu imi vine sa cred ce citesc...cinstit acuma...ce conteaza ca si aia de la gibson fac?...de fapt daca e sa fim exacti, modelul e copiat dupa jackson randy rhoads, nu dupa flying-v, dar in fine...chitara asta e posibil sa sune mai bine decat aria, insa forma te vei convinge singur ca e un mare minus....stiu ca arata relativ misto, ca te visezi cu ea in brate...dar la cantat e o chitara groaznica, sincer...iar aria.....aria, ce sa zic...eu zic sa te orientezi frumusel catre o scula la mana a doua de pe forum....chiar poti gasi chitari bune....si al caror pret variaza undeva pe la 400 de euro...e mai rentabil asa, crede-ma...

 

Scuza-ma ca zic dar era clar sarcasm, defapt mie nu-mi vine sa cred ca nu te prinzi. Dnul Malex este fan Gibson dar a spus ca nu-i surade forma de Flying V - soulmaster a raspuns ca si Gibsonul face FV. Nu a zis nimic de genul ''Ia-ti ba fv ca si gibson face''. Cam atat.

Sunt de acord cu cearny - King V ul este mult mai comod decat RR cand studiezi stand pe scaun. Aria nu vinde cu case/husa, dar pt forma ei este usor de gasit, pe cand pt fv trebuie cumparata una speciala. Era pe thomann la vreo 22 E

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
daca tot esti hotarat intre astea doua, banuiesc ca la achizitie vei face un drum la ...Cluj.... Bucuresti....

intrebarea e de ce n-ai alege la momentul ala, dupa ce pui mana pe amandoua?

 

PS mie unuia nu-mi surade V....dar ma rog... eu as zice sa alegi dupa proba

+1 te duci...le incerci...si te hotarasti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Normal ca prima oara le incerc... oricum mersi mult pt sfaturi, in principiu m-am decis cam ce o sa urmaresc :) Dupa testare revin cu un mic review, poate si o inregistrare daca reusesc sa fac ceva cat de cat ok :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.