www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce chitari preferati?


Jeanov
 Share

Recommended Posts

eu sa fiu sincer prefer in primul rand:1.Japan,2.Usa,3.Mexic,4.Korea,5.China

da china cu Korea cam la acelasi nivel

dc japan?pai finisajele impecabile,inclusiv lacul;si asta se observa si la pret

asa ca...nu degeaba malmsteen,Howe,kotzen au toate chitarile comandate din JAPAN

eu am un Fender Stratocaster Higheway 1' HSS =,dar este Made in USA

si as da-o pe un Fender Stratocaster Standard(made in japan) cu toate dozele simple

 

 

eeeee...asta este parerea mea

 

 

le astept si pe ale voastre

Link to comment
Share on other sites

Io am un Epiphone G 400 Vintage din Korea shi finisaju ii super bine facut, nu am gasit nici o problema, actionu era bun cand o venit shi suna aproape ca shi un SG Gibson...

 

Deci depinde ce serie de chitara itzi cumperi nu neaparat unde ii facuta, am auzit de Epiphonuri din Korea de calitate slaba dar ce am primit io ii de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Siguiriya

Pai da, eu personal cant pe un Hohner Marlin SL-500(care-i de fapt un ***** de chitara, dar e destul de comfortabil si are doza de jos schimbata la Seymour)

 

Cine are bani, sa-si ia ce vrea, cine nu...keep saving up those pennies!

Link to comment
Share on other sites

Din cate chitari am vazut si pe cate am pus mana.. nu prea am simtit mare diferenta privind locul in care au fost fabricate.

Am cantat de exemplu la muzica.. pe singurul strat american din viata mea.. si ca finisaj m-a lasat rece, foarte greoaie la mana. Sunetul era intradevar impecabil, dar foarte comparabil cu un Squier facut in indonezia de 100$.

 

Deci eu cred ca nu conteaza atat de mult unde este facuta.. ci daca este facuta bine sau nu.

In principiu orice firma care are un nume.. nu isi permit sa scoata din fabrica niste porcarii .. doar ca sunt produse intr-o tara in care mana de lucru e mai ieftina.. desi materialele sunt aceleasi.

Sculele scumpe nu sunt neaparat bune, si sunt sigur ca nimeni dintre noi nu ar fi demn sa cante stiu eu .. pe un gibson de 16000$, pentru ca deja unul d'asta e deja .. legenda.

Link to comment
Share on other sites

eeeeeeeee......pai atunci si dintre Gibson si MusicMan

ce ar fii pt o chitara dinaia normal ca nu mai conteaza unde e facuta

eu cel putin m-as duce in magazin as baga-o sa o "icerc",as da un acor si sigur as lua-o acas

nici nu ar contta ca are corzi pe ea direct sau ca e mov cu dungi si picatzele

 

 

ca oricum,oriunde ar fii facuta,un cap de serie merita banii respectivi

da eu de exemplu am avut un Richie Sambora si nu am fost multumit de gat

cu tot floydu si cu tot soundu

Link to comment
Share on other sites

alea scumpe sunt lucrate in detaliu, cine are oki si pricepe sa observe o sa observe,si asta indiferent de tara in care e facuta,desi in general(nu obligatoriu,dar in general) kitarile scumpe sunt japan ,usa, apoi astea gen indonezia ,korea, china, malayesia etc.io le prefer palea care sunt atent lucrate , nu pe banda rulanta de roboti:)

Link to comment
Share on other sites

Pai da, eu personal cant pe un Hohner Marlin SL-500(care-i de fapt un ***** de chitara, dar e destul de comfortabil si are doza de jos schimbata la Seymour)

 

Cine are bani, sa-si ia ce vrea, cine nu...keep saving up those pennies!

16265[/snapback]

 

Siguiriya,

Sa dea dreaq! Uite ca mai este unul (da' asta e nemultumit) :)

Am si io un Hohner la fel, SL500G, si nu prea te inteleg!

Este o chitara beton din toate punctele de vedere! Poate a ta nu e setata cum trebuie, dar pot sa-ti spun ca poate sta langa LTD si Ibanez lejer (poate la bate si la kur)!

 

Adevarul este ca anul asta, dupa 14 ani, am bagat-o in reparatie capitala (repozitionare grif, refinisare grif, retastare), i-am schimbat dozele cu Seymour Duncan si este alta chitara! Adica nu, a devenit CHITARA.

 

Crede-ma ca e o chitara super. Ai grija de ea.

Good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu prea isi are rostu intrebarea asta.. oricine stie ca nu se compara nimic cu o chitara made in the usa.Asta se vede si la pret si la calitate.Nu degeaba Gibson nu face chitari decat in USA.Doamne fereste nu zic ca alea made in Koreea sau China sunt proaste, pentru ca am o yamaha made in Indonesia, impecabila si o electroacustica made in China.Nu sunt proaste deloc ci chiar foarte reusite, dar categoric sunt sub productie americana, si sincer nu cred ca sunt foarte multi cei ce se pot lauda ca au o chitara made in USA ca sa poate spuna cu hotarare ca nu sunt cele mai bune :)

Link to comment
Share on other sites

SUA & Japonia all the way!

Daca e un Fender sau un Jackson, clar l-as vrea "made in US", daca e un Ibanez sau un ESP, prefer sa fie facut la mama lui (dar sa stiu ca nu exista si modele americane ale firmei respective in productie :)). Corea as pune-o lejer pe locul 3 si nu vad cum s-a ajuns ca multi sa o plasati sub China sau chiar Mexic (care e doar un 'satelit comercial' al americanilor).

 

Iar daca nu vorbim de modele de serie, sincer nu m-ar deranja catusi de putin sa am o chitara 'custom' facuta de un super-lutier german / roman / bulgar / pakistanez.. ce-o fi el.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca toata lumea prefera chitara sa fie facuta in tara in care este originara firma producatoare.. dar ar fi mai interesant sa vorbiti din experienta.

De exemplu sa aveti voi un Ibanez japonez.. si cand ati cantat pe unu korean sau chinezesc .. sa ziceti : ce e porcaria asta .

 

S-a intamplat chestia asta? Daca nu .. cred ca comentariile sunt de prisos.

 

Sunt interesante diferentele pe care le-ati vazut, simtit, etc .. intre chitarele produse in tari diferite.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Salut .

ce conteaza unde sunt facute daca suna bine si arata bine? Atunci daca sunt facute in Romania? inseamna ca nu sunt bune sau cum? Doar pentru ca sunt facute intr-o tara sau alta nu inseamna ca sunt sau nu bune . Uneori este bine de incercat si sa renuntam la orgolii de genul eu am chitara facuta in state si nu in china.... Am auzit multe chitari facute in china care sune la fel de bine ca cel facute in state.. Si sa va mai spun ca in China se fac toate marcile de chitari , chiar daca pe unele firma scrie made in China sau Indonezia si pe unele nu pune nimic lasandu-ne sa ne mandrim ca avem o chitara care nu este facuta in asia.

 

In afara de chitarile facute de mici producatori ( luthieri ) particulari sau mici firme care le lucreaza manual toate marile firme isi lucreaza chitarile in Asia ( unii doar le asambleaza in State). Nimeni nu poate stii si garanta ca o chitara este facuta 100% in State sau este facuta in Asia. Sa te iei doar dupa ce scrie pe ea ..... orice se poate scrie pe o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Cristi, aici te inseli. Iti dau exemplu Gibson, care are toata linia de productie in state.Si are un renume de pastrat... daca ai avut curiozitatea vreodata sa cauti pe net ce inseamna serialul de pe spatele unui Gibson, ai fi aflat ca se fac numai in america, si ca parte din serial no. zice unde s-a construit respectivul instrument.Si vorbesc exclusiv de Gibson original si nu Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

mai blondu,ai dreptate

am un prieten cu un Ibanez Gp(nu mai stiu cum)japonez

si nu se compara cu chitara lu tac-su(un Ibanez RG 370 daca nu ma insel)care e facut in USA,culmea!

 

asa ca eu am zis unde preferati!deci in general,nu sa fie un cap de serie

pt ca poate ati prins un cap de serie sau ati prins una care o reusit sa fie buna

cum sunt si cele clasice de la reghin:una buna,una proasta,una mai putin buna,una foarte foarte proasta...sau cred ca stiti cum este...

 

eu cand am intrat in Budapesta in mag. am zis ca im iau un Ibanez Japonez si m-am ales cu un Fender USA

 

asa ca.............ideea mea este ca nu conteaza firma,da...japonezii rup tot

 

PAREREA MEA!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.