www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iris?


Alin N
 Share

Recommended Posts

am vazut in multe concerte si am auzit in multe melodii un sunet misto pe care il obtine valter popa si nu prea stiu cum :( adica in concerte se plimba pur si simplu cu mana pe griff :) si suna super misto ... daca stie cineva il rog sa'mi destainuie si mie secretul :)

 

L.E.: de ex in "iris maxima" prin minutu 2:28 cand incepe solou e un sunet ca ala :)

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Un slide pur si simplu cu mana pe grif... Banuiesc ca ciupeste un dead note cu mana pe deasupra tastelor 12-13 si apoi un slide in jos pana la 0. Mai fac si eu figura cateodata, dar instinctiv, nu ceva sincronizat. Eu zic sa experimentezi asa, pui mana pe grif deasupra tastelor 12, ciupesti un dead "chord" pe corzile La, Re si Sol si faci un slide pana jos, iar cand ai ajuns la capat un La power chord (coarda La libera, iar pe Re si Sol tastele 2)... Incearca si vei vedea ca va suna bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Pick scrape sau pick-slide se face lejer... Si de preferat pe corzile La si Re sau si Mi de jos eventual, tinand mana stanga lejer pe corzi ca la dead note... Acolo suna cel mai bine... Pana trebuie sa alunece lejer pe corzi, nu trebuie fortata ca altfel suna ca dracu :)... Si trebuie facuta destul de rapid... Dar slide-ul pe care ti l-am explicat mai sus suna mai interesant decat un simplu pick-slide. Incearca... Practice makes perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Nu cred ca gasesti video... E o chestie pe care am descoperit-o singur (neavand ce face cu grifu in mana). Nu-ti fie frica sa scoti sunete ciudate din chitara sau sa misti mana in feluri ciudate pe grif... Vei obtine tot felu de chestii misto. Mai uita-te la video-uri cu chitaristi care mai au mici trucuri proprii si urmareste-le miscarile. Incearca sa le imiti :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.