www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Faceti Soloul De Arpeggi De La The Glass Prison


Metabog
 Share

Recommended Posts

[[edit: da, in titlu vroiam sa scriu arpegii, nu arpeggi :), sa editeze un mod]]

 

Ma chinui sa invat soloul ala nebun de la The Glass Prison care vine exact dupa intro. A reusit cineva sa-l faca? Ce tehnici folositi? Petrucci foloseste alternate picking pentru ala, dar nu l-am vazut niciodata sa faca soloul perfect (sau macar bine) live, insa pe youtube am vazut niste nebuni care il fac perfect, cu sweep picking. Si presupun ca se poate face si cu tapping cumva...

 

Intrebarea mea principala este, la sweep picking pentru soloul asta, cum faci ca la intoarcere cu pana sa nu prinzi din nou si ultima note pe care ai cantat-o inante (eg. ultima coarda pe care ai prins-o cand ai venit de jos de exemplu). Sweep-ul este aranjat in cate trei note, ca niste sextoleti desi sunt tot saisprezecimi, dar pentru asta (sa le aranjezi cate trei) trebuie sa nu sari la intoarcere peste o coarda si mi se pare greu. Fac ceva gresit?

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

[[edit: da, in titlu vroiam sa scriu arpegii, nu arpeggi :) , sa editeze un mod]]

 

Ma chinui sa invat soloul ala nebun de la The Glass Prison care vine exact dupa intro. A reusit cineva sa-l faca? Ce tehnici folositi? Petrucci foloseste alternate picking pentru ala, dar nu l-am vazut niciodata sa faca soloul perfect (sau macar bine) live, insa pe youtube am vazut niste nebuni care il fac perfect, cu sweep picking. Si presupun ca se poate face si cu tapping cumva...

 

Intrebarea mea principala este, la sweep picking pentru soloul asta, cum faci ca la intoarcere cu pana sa nu prinzi din nou si ultima note pe care ai cantat-o inante (eg. ultima coarda pe care ai prins-o cand ai venit de jos de exemplu). Sweep-ul este aranjat in cate trei note, ca niste sextoleti desi sunt tot saisprezecimi, dar pentru asta (sa le aranjezi cate trei) trebuie sa nu sari la intoarcere peste o coarda si mi se pare greu. Fac ceva gresit?

 

 

o varianta ar fi sa folosesti hammer on /pull off pentru primele 2 note de pe coarda mi...astfel e mult mai usor de facut sweepu...io 1 asa fac:)) :)

Link to comment
Share on other sites

Holy crap, nu e chiar atat de greu, cred ca in cateva saptamani dupa ce il repet cate 2 ore pe zi o sa pot sa-l cant :-)) la 140-150bmp, lol. Faza e ca m-am apucat sa-l invat cu alternate picking pana la urma... nu inteleg cum ai putea face sweep picking in unele parti, pentru ca unele contin string skipping sau sunt doar pe doua corzi (cel putin in tabul pe care l-am luat eu). :) Nimeni nu pare sa fie interesat in piesa asta din cate raspunsuri a avut threadul :) e o piesa fff mrf, imi vine sa ma dau cu capu de pereti de fiecare data cand o aud, si e singura piesa dupa care ma doare mana rau de tot :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.