www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sindicatul Muzicienilor Din România


cyfer
 Share

Recommended Posts

În urma topicului despre cântatul pe bilete, m-am gândit cã discuția se poate extinde ºi în alte zone sensibile unde artiºtii pot acționa unul împotriva altuia ºi pentru cei care lucreazã cu ei (case de discuri, patroni de cluburi, manageri...)

 

Un sindicat ar putea reglementa unele lucruri, dar pânã sã-l avem, putem discuta despre interesele comune care ar sta la baza lui.

Am scris despre asta în ziar.

 

Dacã sindicatul mai întârzie mult în constituirea lui, putem sãri cu totul etapa asta ºi sã ne înscriem într-un sindicat european. :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun si la obiect articolul :) .

Problema e ca trebuie sa strangi un anumit numar de semnaturi (nu stiu exact cat e minimul )pt a forma un sindicat si chiar daca strangi semnaturile el nu va fi recunoscut de catre rechinii muzicii romanesti. Oricum io agreez ideea si as fi dispus sa ma inscriu si sa cotizez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Minimum 15 membri pentru a forma un sindicat.

Acesta trebuie înscris la judecatorie, pentru a capata personalitate juridica.

 

Uite si legea sindicatelor

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=40035

 

Cyfer, te mai pot ajuta cu sfaturi legate de sindicate.

 

Cel mai important lucru pe care il poate face un sindicat este sa va asigure o reprezentare juridica in fata unor abuzuri care pot decurge din activitatea voastra.

Pe scurt, din cotizatii va puteti plati un avocat adevarat, care sa stearga pe jos cu cei care nu respecta contractele.

 

SUCCES!!!

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru aprecieri!

 

Nu este în intenția mea sã înființez un astfel de sindicat. ªtiu cã au mai existat astfel de inițiative eºuate lamentabil. Cauzele au fost tot felul de orgolii personale. Tocmai din aceastã cauzã, o astfel de organizație trebuie sã aparã natural, în urma unor discuții ºi interese comune.

 

Jambi ºi Radioman, deja ați dat tonul, rãmâne sã dezbatem ºi sã vedem dacã ajungem la o concluzie în privința necesitãții unei astfel de organizații ºi a formei ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Eu nu pot fi membru in acest sindicat din doua mari motive:

 

1. NU sunt profesionist in domeniul muzical.

2. SUNT deja membru in alta organizatie sindicala.

 

Tot ce pot sa fac este sa va ajut cu eventuale sfaturi, deoarece sunt implicat destul de zdravan in activitatea unui sindicat cu aproape 1500 de persoane, afiliat la Cartel Alfa.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

 

1. Care sunt conditiile pentru a fi membru?

2. Cei care se inscriu trebuie sa se declare liber-profesionisti la sectia financiara (si implicit sa plateasca impozite si sa dea declaratii de venit)?

3. Este un sindicat pentru muzicienii amatori sau pentru cei profesionisti (or ambele)?

4. Cei ce nu se inscriu, nu pot canta in anumite cluburi?

5. Vor fi stabilite tarife/onorarii pe categorii de trupe/muzicieni?

 

Ar trebui sa existe si un sindicat al organizatorilor (patroni de cluburi etc.)? Altfel nu ai cu cine sa negociezi.

 

Deocamdata astea mi-au venit in minte. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Junk Yard citeste legea sindicatelor!!!!

Ai acolo niste raspunsuri.

 

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=40035

eu zic ca mai bine punem de-o intrunire si facem un brain-storming. dupa aia, sau chiar "in timp ce", bem o bere si punem pe hartie treaba, impartim sarcinile si-n cateva luni s-ar putea dovedi o modalitate mai buna de a face rost de cantari platite decent.

dar tre' sa ne miscam repejor, mai ales ca vine vara...s-ar putea sa avem si prezente notabile la intrunire. ramane de vazut (de baut, de ....).

Link to comment
Share on other sites

radioman, linkul tau nu-mi ofera raspunsurile dorite. Poti sa ma lamuresti punctual, te rog? Poate nu inteleg. :)

 

 

1. Care sunt conditiile pentru a fi membru?

2. Cei care se inscriu trebuie sa se declare liber-profesionisti la sectia financiara (si implicit sa plateasca impozite si sa dea declaratii de venit)?

3. Este un sindicat pentru muzicienii amatori sau pentru cei profesionisti (or ambele)?

4. Cei ce nu se inscriu, nu pot canta in anumite cluburi?

5. Vor fi stabilite tarife/onorarii pe categorii de trupe/muzicieni?

 

Ar trebui sa existe si un sindicat al organizatorilor (patroni de cluburi etc.)? Altfel nu ai cu cine sa negociezi.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta initiativa. Totusi, inca nu mi-e clar ce va face cu adevarat sindicatul. Nu e ca si cum e o mare cantitate de contracte nerespectate si sarmani muzicieni care n-au bani sa angajeze un avocat. Tind sa cred ca un ONG ar fi mult mai folositor.

 

Carramba, dar ce te faci, ipotetic, daca Cristi Donos va dori sa devina coleg de sindicat cu tine? Sa faceti parte din acelasi 'trib', cum ar veni :)

 

Si chiar, ce te face muzician? Diploma de absolvent de conservator sau de liceu de muzica?

Link to comment
Share on other sites

Interesanta initiativa. Totusi, inca nu mi-e clar ce va face cu adevarat sindicatul. Nu e ca si cum e o mare cantitate de contracte nerespectate si sarmani muzicieni care n-au bani sa angajeze un avocat. Tind sa cred ca un ONG ar fi mult mai folositor.

 

Carramba, dar ce te faci, ipotetic, daca Cristi Donos va dori sa devina coleg de sindicat cu tine? Sa faceti parte din acelasi 'trib', cum ar veni :)

 

Si chiar, ce te face muzician? Diploma de absolvent de conservator sau de liceu de muzica?

bai, nene, daca facem o treaba, nu conteaza disensiunile mele cu cristi, cu ics sau cu igrec. interesul e comun, deci nu vad de ce sa ma deranjeze.

sindicatul e mai multi, casazicasa, nu- s io. si facem parte din acelasi trib, doar ca ne despart niste ani. atat. si va intelege asta singur.

 

uite cum vad io lucrurile -

1. baza de date comuna gestionata de un secretar desemnat

2. stabilirea anuala a tarifelor (onorariilor) pentru fiecare trupa.

3. stabilim o strategie de contactare a managerilor din cluburi.

4. nimeni nu misca decat conform unui program stabilit, pe 6 / 12 luni inainte

5. participarile la festivaluri nu intra in calcul, vb. de cantari de club.

in felul asta, nici noi, nici patronii, nu ne vom mai bate capul cu gasitul cantarilor / trupelor si cu negocieri si alte mizerii.

basca - nu mai apelezi la impresar, care-ti manaca o cota bunicica daca esti platit decent. si daca nu.

baza de date comuna (eu ma gandeam la un sindicat de blues, deh, Teamsters, remember?, dar se poate extinde lejer, adica putin) are avantajul ca daca-ti cade basistu' cu bicicleta si-si scranteste mana, ai pe cine sa chemi, pentru ca stii cine e liber.

in rest, platim cu cotizatia telefoane, consumabile, etc.

mai mult, ii poti ajuta / determina pe cei care au sali de repetitii - unii cu conditii misto, cum e la Rares, altii cu conditii mai slabe, sa coreleze preturile cu calitatea serviciiulor.

NU???

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt satul de comunism, sunt satul sa-mi spuna cineva ce sa fac. Voi milita impotriva sindicatului. :)

 

Cum faci diferenta intre valoarea trupelor?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

 

1. Care sunt conditiile pentru a fi membru?

2. Cei care se inscriu trebuie sa se declare liber-profesionisti la sectia financiara (si implicit sa plateasca impozite si sa dea declaratii de venit)?

3. Este un sindicat pentru muzicienii amatori sau pentru cei profesionisti (or ambele)?

4. Cei ce nu se inscriu, nu pot canta in anumite cluburi?

5. Vor fi stabilite tarife/onorarii pe categorii de trupe/muzicieni?

Ar trebui sa existe si un sindicat al organizatorilor (patroni de cluburi etc.)? Altfel nu ai cu cine sa negociezi.

 

Interesanta initiativa. Totusi, inca nu mi-e clar ce va face cu adevarat sindicatul. Nu e ca si cum e o mare cantitate de contracte nerespectate si sarmani muzicieni care n-au bani sa angajeze un avocat. Tind sa cred ca un ONG ar fi mult mai folositor.

Si chiar, ce te face muzician? Diploma de absolvent de conservator sau de liceu de muzica?

 

Eu zic aºa:

În sindicat se poate înscrie oricine. Dacã te înscrii în organizație e clar cã ai decis cã aceasta îți poate apãra drepturile ca MUZICIAN ACTIV ºi cã pentru asta vei plãti cotizație, deci nu are sens sã facem diferențieri între muzicieni ºi non-muzicieni, profesioniºti ºi amatori.

 

Nu cred cã se pune problema, cel puțin deocamdatã, de tarife unice pentru anumite activitãți sau de interdicții pentru anumite cluburi.

 

La început cred cã cel mai important rol ar fi de centru informațional. Membrii cotizanți ar putea avea acces la informații despre cluburi (adrese, profiluri, tarife practicate, nr. de locuri), case de discuri, instrumente de promovare... în general orice fel de informație utilã, pusã la dispoziție de alți membri sau de persoane avizate angajate special pentru asta (avocați, contabili, etc).

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt satul de comunism, sunt satul sa-mi spuna cineva ce sa fac. Voi milita impotriva sindicatului. :)

 

Cum faci diferenta intre valoarea trupelor?

Nu e vorba de nici un comunism. Nu exagera.

Este doar un sindicat în care muzicienii se pot înscrie sau nu, dacã îi ajutã sau nu....

Link to comment
Share on other sites

red, ma refeream la propunerea lui carramba, comunista in forma si esenta ei. :)

de ce ti se pare comunista?

poate n-am fost destul de explicit:

- fiecare trupa isi stabileste tariful o data pe an, ceea ce zic eu ca e ok, ca interval de timp

- nu interzici nimic vreunei trupe, doar ca va trebui sa se tina de un program, ca e in interesul ei.

 

Intreaba-i pe forumistii care canta in mod curent cat de complicat e sa canti in locuri in care n-ai mai fost, sau, cateodata, sa faci rost de o simpla cantare.

Link to comment
Share on other sites

O discutie fata in fata intre cei interesati este cea mai buna solutie pentru a ne intelege. :)

Hm, eu sunt mai degrabã adeptul discuțiilor pe forum pentru cã pãrerile rãmân consemnate. Nici discuțiile la o bere nu ar fi de neglijat. :)

Dacã va fi sindicat sau ONG sau dacã VA FI :) putem concluziona în urma dezbaterilor. Personal cred cã un ONG este prea puțin influent, dar e o soluție.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
radioman, linkul tau nu-mi ofera raspunsurile dorite. Poti sa ma lamuresti punctual, te rog? Poate nu inteleg. :)

 

Aia e o lege. Acolo e cadrul de functionare legal al unui sindicat. Ce nu e restrictionat prin legea aia, e permis, cu conditia sa nu incalce alte legi. :)

Mai citeste odata legea!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pai eu nu ma refeream la cadrul legal de functionare, ci la organizarea interna a sindicatului (al acestui sindicat). Vroiam sa stiu ceva concret. :) Intre timp s-a rezolvat. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai mare problema o sa fie reprezentativitatea. Ar trebui sa convingi destule trupe/muzicieni sa ti se alature. Daca nu ai un procent considerabil (sa zicem 80%) problemele legate de concurenta "neloaiala" vor ramane in actualitate. Right?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai mare problema o sa fie reprezentativitatea. Ar trebui sa convingi destule trupe/muzicieni sa ti se alature. Daca nu ai un procent considerabil (sa zicem 80%) problemele legate de concurenta "neloaiala" vor ramane in actualitate. Right?

Da.

Nu vor fi oricum niciodatã toate ºi nici mãcar 80%. Chiar dacã vor fi atâtea, tot vor fi unii independenți. Nu asta este problema, ci faptul cã cei care vor sã meargã pe calea sindicatului, nu au opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

radioman, ai o obsesie (legislativa)! :) Eu ma refeream la simplul fapt ca daca numarul membrilor nu acopera o mare parte din trupele ce concerteaza in mod curent in cluburi, atunci nu prea va avea multa forta (in special la negocieri). Tu ce ai inteles ca am spus eu?

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Da am inteles.

Daca obtine reprezentativitate, atunci SINDICATUL VOSTRU va dicta regulile dupa care vor juca ceilalti.Si ai in vedere, ca atunci cand vine vorba de un conflict de interese, contractual, sau mai stiu de care, in care este implicat un membru de sindicat, JUSTITIA este cea care decide. Deci legea e de baza. BTW I H8 lawyers!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.