www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Bill Lawrence


Messu
 Share

Recommended Posts

Ma bate gandul sa-mi iau o pereche de doze Bill Lawrence. Ma gandesc la L-500 C si o L-500 L.

Am auzit ceva vorbe bunicele despre ele si pretul e chiar OK, insa m-ar interesa daca are cineva asa ceva

sau macar daca a incercat cineva modelele de mai sus.

Merita investitia ? Acum am niste EMG Select care, parca, nu sint cine stie ce ....

Link to comment
Share on other sites

Ma bate gandul sa-mi iau o pereche de doze Bill Lawrence. Ma gandesc la L-500 C si o L-500 L.

Am auzit ceva vorbe bunicele despre ele si pretul e chiar OK, insa m-ar interesa daca are cineva asa ceva

sau macar daca a incercat cineva modelele de mai sus.

Merita investitia ? Acum am niste EMG Select care, parca, nu sint cine stie ce ....

 

Am avut eu pe o chitara un L-500XL la bridge si suna foarte bine. E numai buna pt. metale.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, sunt undeva intre SD Invader si EMG HZ.

 

Suna mai placut decat Invaderul (ceva mai cald, mai putin bass si medii mai bine definite), si ceva mai putin crispy si taioase decat HZ-urile.

 

Seamana la ton (si la aspect) cu Dimarzio DP102 (X2N), dar are un sound mai "loose" (X2N suna mai "tight", mai legat un pic)

 

Si inainte sa sara carcotasii, da, am cantat pe toate, si nu cate 5 minute.

 

PS- e vorba de L-500 XL bridge si L-500 R neck

 

In ordinea preferintelor mele ar fi : EMG > X2N > L-500 XL > Invader .

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu pe o chitara un L-500XL la bridge si suna foarte bine. E numai buna pt. metale.

Multumesc de informatie.

Nu prea sint eu "infipt" in metalele astea, :) insa ma gandesc ca poate modelele C si L suna mai blind decat XL.

 

 

In ordinea preferintelor mele ar fi : EMG > X2N > L-500 XL > Invader .

Ordinea de mai sus e data doar de sound sau se respecta si in cazul judecarii dupa raportul sound (calitate) - pret ?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Ordinea de sus e in functie de gust.

EMG - prea taioase, prea seci. Imi lasa gust amar.

X2N - sunet murdar

L-500 XL - n-am probat

Invader - cred ca toata lumea stie ce sunet are

 

Daca vrei sa canti metale extreme oricare din ele e potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Yup, e dupa gust. Si (aproximativ) dupa pret.

 

Mie invaderu mi se pare mult prea chioara/sterila/fada/etc.

 

Si EMG-urile nu mai sunt seci cand ai 12-54 sau 13-58 :). Asta e scopu' lor. Sa "taie".

 

Dar tu ce ai vrea sa canti ? Macar aproximativ ...

 

Daca nu cauti "metal", ai putea sa te uiti si peste SD-uri sau DiMarzio ...

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

am cantat si eu pe bill lawrence si am ramas mult mai placut impresionat decat de seymour duncan...seymour sunt niste doze care deja au devenit un standard, in sensu ca daca vrei s t lauzi cu o chitara, ii pui seymour duncan...dar bill lawrence au un sunet mult mai bun...si spun asta in conditiile in care ma incadrez ca stil de cantat in aceeasi ca tegorie cu tine...iti recomand cu caldura o pereche de L500, fie ele L sau XL....dupa parerea mea XL sunt excelente...si costa 2 mil jumate bucata la grossman...poti merge la el acolo, sa incerci niste chitari cu dozele montate pe ele...

bill lawrence mai foloseste dan iliescu de la timpuri noi....si cred ca stii cum suna chitara, nu trebuie sa continui eu cu bla bla bla...

EMG nu are timbru absolut deloc, un emg pus pe un fender din anii 50 suna la fel cu un emg pus pe un stagg din 2004 de 3 milioane...deci varza..nici un pic de timbru..

Invader-ul este la fel...e bun pt capcauni care fac doar riff-uri acolo, sa sune, pe un procesor digital din ala de iti zgarie si creierul..

ma rog nu mai continui...pune bill lawrence si o sa fie super

Link to comment
Share on other sites

Hmm, pareri impartite, asa cum ma asteptam dealtfel.

Ce pot sa spun, probabil ca cel mai bine e sa merg la Grossman sa aud cum suna.

Modelele single-coil, care cica sint mai blande dupa cum spune @kdavru :) , nu ma intereseza pentru ca am nevoie de humbucker pentru chitara mea.

Oricum, multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Hmm, pareri impartite, asa cum ma asteptam dealtfel.

Ce pot sa spun, probabil ca cel mai bine e sa merg la Grossman sa aud cum suna.

Modelele single-coil, care cica sint mai blande dupa cum spune @kdavru :) , nu ma intereseza pentru ca am nevoie de humbucker pentru chitara mea.

Oricum, multumesc pentru sfaturi.

 

Pai atunci orienteaza-te spre XL500 care e Humbucker,e si foarte versatila doza.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Sincer sa fiu, m-ar tenta, insa mi-e teama ca e cam "rock-ereasca":)

Ochiometric, ma gandeam la un "R" la neck si un "L" la bridge.

In ce configuratie crezi ca as putea avea si un "clean" OK ? Sau , exista vreuna :) ?

 

Pai cum L-500XL vine de la XtraLead,L-500C vine de la Clean(daca asta cauti in mod deosebit) ,dar crede-ma cand iti spun,dozele Bill Lawrence sunt foarte versatile,pot scoate si cu XL un clean de ingheti.

Si doza L-500Regular va suna foarte bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai cum L-500XL vine de la XtraLead,L-500C vine de la Clean(daca asta cauti in mod deosebit) ,dar crede-ma cand iti spun,dozele Bill Lawrence sunt foarte versatile,pot scoate si cu XL un clean de ingheti.

Si doza L-500Regular va suna foarte bine. :)

 

Pai asta e super. Ma bucur sa aud asa ceva. As vrea sa ia o pereche de Bill Lawrence mai ales ca pretul pentru o perecehe de BL face cat o doza SD. Totusi parca nu as pune doua XL-uri. Crezi ca nu e indicat sa pun un R (neck) si un L sau XL (bridge)?

Multam fain de sfatuiala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Pai asta e super. Ma bucur sa aud asa ceva. As vrea sa ia o pereche de Bill Lawrence mai ales ca pretul pentru o perecehe de BL face cat o doza SD. Totusi parca nu as pune doua XL-uri. Crezi ca nu e indicat sa pun un R (neck) si un L sau XL (bridge)?

Multam fain de sfatuiala :)

 

De ce nu?esti liber sa experimentezi.. :)

Sa nu uitam ca cei de la SD au facut copie dupa Bill Lawrence(SH-13 Dimebucker),deci putem conclude

ca o doza Bill Lawrence emite pretentii serioase,si este folosita inca din anii 80' de catre Dimebag,dar si chitaristii

de la Skid Row si chitaristul lui Soundgarden(deci,versatilitatea acestor doze rezulta si din varietatea de stiluri in care a fost folosita).

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.