www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parerea Rgc-ului Despre Firma Bc Rich


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

As vrea sa stiu ce credeti voi despre firma asta, cum le-ati clasa in comparatie cu alte chitare, si daca mi-ati recomanda sa imi achizitionez una

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

dak vrei metale suparate, ia ibanez sau schecter. bc richurile ieftine (bronze series) sunt ca niste lopeti. nu merita. lemn de calitate foarte proasta

Link to comment
Share on other sites

Bune chitari. Pentru metale si-atat.

Eu am un Warlock made in USA si sunt destul de multumit de el.

Nu stiu modelele mai ieftine cum sunt.

 

Pe mine ma innebuneste din seria noua scoasa de B.C. Rich este WDM Son of Beast. Am atasat si poze.

Arata bestial si la propriu si la figurat. :)

 

Cel mai naspa din seria noua, mi se pare modelul Warbeast (care e o fuziune intre modelele Beast si Warlock). Arata aiurea.

Si inca o chestie aiurea e noul headstock de la modelul Assasin. Si chestiile de tabla in forma de panza de paianjen prinse de chitara mi se par jenante.

post-199-1174749819_thumb.jpg

post-199-1174749846_thumb.jpg

post-199-1174749853_thumb.jpg

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Oricum pe viitor as vrea sa imi cumpar un Jackson sau un Ibanez, dar acuma vreau neaparat sa inlocuiesc hora care o am ( e un chin... )

Link to comment
Share on other sites

Scuze bre... m-am uitat mai bine la chitara asta.

 

Uite la imbinarea griffului. Uite cat de tare e ridicata doza de bridge ca sa capteze ceva semnal.

 

Chitara asta e chinezarie... ca mai toate chitarile din zona asta de pret.

Na.. oricum decat un reghin pt heavy metal, asta-i clar.

 

Daca vrei ceva mai bun, mai strange bani si ia-ti ceva din seria platinum sau platinum-pro.

post-199-1174752337_thumb.jpg

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Eu zic sa strangi mataluta vreo 300-350 euro si o sa iti iei o chitara bunicica pt ce vrei sa canti.La 155 de euro mi se pare fundatoare de caruta.

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Am fost recent si am incercat mai toate chestiile ieftine (ca doar asta cautam si eu), printre care si un BC Rick Bronze din ala (celelalte chestii testate erau Epiphone, Ibanez si Squier) si l-am bagat intr-un amp cu efecte, cred ca era un Line 6 si am dat pe preset de metal. Toate sunau binisor, numai BC Rich asta suna ca un tractor in calduri.

Link to comment
Share on other sites

Soulmaster, cu alea nu prea poti canta metale.

 

Eu as cauta o chitara cu forma clasica si la un pret pe care ti-l poti permite. Singura necesitate este ca doza din punte sa fie de tip humbucker. Chiar nu cred ca e de recomandat sa ai o chitara greu de carat (husa de unde?) si care te cam forteaza intr-un cliseu cum o fac BC Rich-urile, cand e singura ta chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
decat b c rich mai bine asa ceva sau de ce nu asa .

 

Afinnity-u arata foarte bine..telecasterele in general nu-mi plac ( don't blame me )..da chiar sa fie ala Fender, sau tot vreo facatura?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Ce-as vrea un mockingbird din acela de la mama lui cu headstock clasic, nu cu widow si alte kkturi.

Link to comment
Share on other sites

Salutari fratzi chitaristi,

 

BC Rich-urile, si altele nu sunt chitari. Sunt doar niste chestii GEN chitari, care dau bine pustilor de pana la 15-16 ani care vor sa cante suparari la chitara si sa arate suparati.

 

Adica le place chitara aia ca arata super "satanic", sau "rau". Dar n-au nici un fel de notiune asupra sunetului, si cu atat mai putin, asupra muzicii.

Maine imi fac si eu o chitara in forma de ceas cu cuc si cant cu ea in concert :). Asta nu inseamna ca o sa sune bine, sau macar sa sune. Dar sunt sigur ca multi copii o sa fie super incantati. La fel cum ar fi de incantati si daca as face un tapping banal (din 2 note) lung de 2 minute. Am vazut asta la Timpuri Noi intr-un concert. PENIBIL CHITARISTUL ALA!!!!!!!! nici macar n-ar trebui sa-l numesc asa, in fine

 

Dar de ce canta chitaristi importanti pe chitari dinastea? Simplu. BANI!!! Ei sunt endorseri (primers bani ca sa afiseze marca respectiva in concert). Acestor oameni li se fac cateva chitari (identice intre ele), care arata ca cele de serie, scrie marca MARE pe ele, dar sunt facute 100% dupa cum vrea artistul. In plus, la fiecare concert, primeste o suma de bani ca sa cante cu chitara respectiva. Inca un avantaj e ca nu trebuie sa iti iei chitara buna si sa o faci praf in concert.

 

Uite, vorbeam cu Ross The Boss, fostul chitarist al trupei Manowar. Si l-am intrebat.. "Ross, de ce scrie la tine pe site ca canti pe chitara ESP? La cum iti suna toate albumele, mi-e greu sa cred ca canti pe asa ceva!" Si omu mi-a raspuns: "Pai sunt endorser ESP, cu alea cant in concerte. Inregistrez numai cu chitarile mele bune, in special cu un Gibson Les Paul Gold Top modificat de Dawk Stillwell". Adica chitara originala costa vreo 4000$ si mai e si modificata de un super meserias. Nush ce pe la doze zicea.

 

Si Manowar canta metale. Si, desi unii nu gusta stilul, sunetul de chitara (de pana la Kings Of Metal, mai ales Kings Of Metal) zic ca e de necontestat. Bine, si pentru ca Ross baga chitara DIRECT in amplificator.

 

Chitara adevarata pe care se poate canta orice e Gibson-ul, de ex. Aia da. Astea-s jafuri. Mie asa mi se pare. Si ESP-urile, si Ibanezurile, mai ales Jackson-urile, etc. etc. Washburn-urile...

 

2 chitari merita sa ai. 1. Fender. 2. Gibson.

2 ampuri merita sa ai. 1. Marshall. 2. Fender

Atat.

 

Fara efecte, fara procesoare, fara alte mizerii. Moda procesoarelor si mini efectelor a fost creata, mediatizata si promovata pentru a tot scoate bani de la nestiutori. Adevaratii chitaristi nu canta cu chestii dinastea. Poate le afiseaza in concert, pentru un banutz in plus.

 

 

By the way, eu am si un Squier Affinity Stratocaster de 8 ani de zile. A fost prima mea chitara. Si pot spune linistit ca, din punct de vedere al sunetului BUN se compara cu Gibson-ul SG USA pe care il am. Bine, e aiurea sa compari Fender cu Gibson. Fiecare e cel mai bun in felul lui. Recomand cu caldura Squierul ca fiind pe departe cea mai buna chitara la pretul pe care il are! Nici nu va ganditi la Stagg (ca vazusem pe un forum daca Stagg sau Squier). E ca si cum as intreba: Volkswagen Golf sau Dacia Logan? Lipsit de sens. :)

 

Baga un Squier intr-un amp pe lampi, si baga orice alta chitara in afara de Fender. Suna ca o prastie. Nu vorbesc de Gibson sau Epiphone, care au alt fel de sunet. Si CU DOZELE ORIGINALE. Chitarile adevarate au fost gandite pentru amplificatoare adevarate. Daca bagi in amp ordinar, suna prost. Repede cumperi doza, suna bine. Dar daca cu doza noua bagi in amp adevarat, suna prost. Zici ca e prost ampul. GRESIT!!!

 

:)

 

Ovi

Edited by ovi_turcu
Link to comment
Share on other sites

Merita si:

 

chitarile Rickenbacker, Gretsch.

ampurile Orange, Laney, Hughes & Kettner, Mesa Boogie.

Deja Fender si Gibson sunt mai mult povesti decat the real deal. Alea vechi merita. Astea noi nu. :)

 

 

Daca vrei, iti arat cum suna Gibson in Marshall JCM800 :)

Link to comment
Share on other sites

Godin, Guild, Kramer, ESP, Washburn, Samick, Tokai, ; Engl, Randall, Crate, Bogner, VOX ...

 

Ce sunt astea ? Falsuri ! Jucarii ! Sa nu dati banii pe ele ca nu merita !

Ca sa nu zic, Custom Shopurile sunt niste tzepe ! La ce sunt buni Stewart MacDonald ? RAN ? Moser ? Nistet tepari ! Oricum nu e Fender sau Gibson. Nu merita !

 

Cad despre BC Rich, asa e Bronze nus chitari. Da' nici JS-urile nu sunt. Nici Bullet-urile nu sunt. Vrei BC Rich ? uite aici :

 

http://bcrich.com/assassin.html

 

QX6, PX3T, FX6, Exotic Classic. Daca alea nu sunt chitari, cumpara-mi mie una si o mananc.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

In banii aia ar fi Jackson JS, Squier Bullet, Stagg ceva, BC rich Bronze.

 

Daca gasesti un Bronze MockingBird, parerea mea e ca merita mai mult decat orice chitara in banii aia (poate aia care am folosit-o eu era una mai reusita ... ) .

 

Btw, poti sa te uiti si la un Peavey Raptor. Sau Ephiphone Special (daca iti place).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.