www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exercitii Speed?


Guest iron_soul
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Sfatul meu: ia o carticica despre chitara si invata tu incet-incet niste acorduri, niste game, etc si repeta-le la "infinit" pe grif in diferite pozitii si diferite corzi!Asa o sa vina si viteza, jucandu-te!(dar cu cap!!!)

 

Sfat 2: ia de pe ODC Rock Discipline a lui John Petrucci(Dream Theater), e plina de exercitii bune desi marea majoritate sunt cu metronom.Totusi eu am invatat din ea, si chiar te face mai "disciplinat".

 

 

Bafta maxima!

 

PS: incearca sa folosesti cand canti, cat mai des, toate degetele, o sa vezi intr-o luna ca se cunoaste! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

PS 2: mai arunca un ochi si pe forumul asta, are multe chestii aiurea dar si foarte multe lucruri bune despre cantat, viteza, tehnica, scule, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Te rog sa-mi ierti ignoranta, dar...cu ce stavileste abilitatea unui exercitiu de a fi bun faptul ca necesita metronom?

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT
Sfat 2: ia de pe ODC Rock Discipline a lui John Petrucci(Dream Theater), e plina de exercitii bune desi marea majoritate sunt cu metronom.Totusi eu am invatat din ea, si chiar te face mai "disciplinat".

Bafta maxima!

dude e cam greu pentru inceput plus ca trebuie sa te chiorasti pe unde isi pune degetele..eu am incercat si nu am reusit, saream multe note dar exercitiul ala de viteza il gasisem la un moment dat pe youtube facut de altii la viteza mult mai mica si cu camera apropiata de grif si acum am gasit niste lectii superi nu de viteza dar cum sa canti cateva melodii cunoscute:

http://youtube.com/watch?v=CJ2j0HHz6Xo

are mai multe lectii tipul poti scrie guitar lessons la search

succes

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
dude e cam greu pentru inceput plus ca trebuie sa te chiorasti pe unde isi pune degetele..eu am incercat si nu am reusit, saream multe note dar exercitiul ala de viteza il gasisem la un moment dat pe youtube facut de altii la viteza mult mai mica si cu camera apropiata de grif si acum am gasit niste lectii superi nu de viteza dar cum sa canti cateva melodii cunoscute:

http://youtube.com/watch?v=CJ2j0HHz6Xo

are mai multe lectii tipul poti scrie guitar lessons la search

succes

 

 

Dude, sa stii ca sunt exercitiile lu' Petrucci si in format pdf!Daca nu iti convine video...

Link to comment
Share on other sites

e plina de exercitii bune desi marea majoritate sunt cu metronom.Totusi eu am invatat din ea, si chiar te face mai "disciplinat".

 

 

:) nu inteleg ce regret e in a studia cu metronomul ?? se gasesc sute de programe care pot beepai la diferite frecvente.....

Edited by moshu
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

De acord cu @moshu. Pana si eu am pus cateva pe forum, daca nu ma-nsel.

Uite, mai bag cateva, asta, aici, mai sunt si in ,,softuri utile pentru chitaristi'', da si tu un search...

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Nu exista exercitii de "speed" , doar exercitii .Exercitii fizice , aerobic este bine sa faci ca sa ai rezistenta .

 

Dar poate gasesti ceva pe Discovery , ceva in legatura cu viteza sunetului .O sa apara problema cand treci de viteza sunetului si am vazut ca sectiunea globala trebuie sa fie constanta.

 

Adica prima data tre sa inveti sa mergi , sa faci pasi ,Apoi sa alergi si sa faci exercitii ca sa scoti timp cat mai mult pe 100m.

 

Dar pana la urma tot cu avionul calatoresti cel mai rapid .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.