www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele 12 Pozitii La Chitara


Dragos_007
 Share

Recommended Posts

Daca este vorba despre pozitia degetor de la mana stanga, pe griful chitarei, in general, pentru interpretarea unei game sau linii melodice, atunci, retine:

 

- poz. I = degetul 1 (aratator) in intervalul I (intre tasta 0 sau pragus si tasta I), degetul 2 (mijlociu) in intervalul II (intre tasta I si tasta 2), degetul 3 (inelar) in intervalul III (intre tasta II si tasta III), degetul 4 (mic) in intervalul IV (intre tasta III si tasta IV);

- poz. II = degetul 1 in intervalul II, degetul 2 in intervalul III samd;

- poz. III = degetul 1 in intervalul III samd;

- poz. IV = degetul 1 in intervalul IV samd;

...................................................................

- poz. XII = degetul 1 in intervalul XII samd;

- poz. XIII = degetul 1 in intervalul XIII samd;

- poz. XIV = degetul 1 in intervalul XIV samd;

etc.

 

Dupa cum observi, numarul pozitiei (I, II, III, IV...XII, XIII etc.) este dictat de pozitia pe grif a degetului 1.

 

Daca este vorba despre prinderea de acorduri, atunci, la invatarea acordului respectiv, ti se indica, cu exactitate, locul fiecarui deget pe grif.

 

Pentru intrebarea ta, iti mai dau un hint. In Metoda de chitara/Maria Boeru, vei gasi: 

http://www.librariamuzicala.ro/cs-docs/11799-1369903923.pdf

unde se explica acelasi lucru: 

pag. 12 - Grifura chitarei

pag. 25 - Pozitii

 

Succes!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc foarte mult! Este exact ce voiam sa aud. :)

 

Daca este vorba despre prinderea de acorduri, atunci, la invatarea acordului respectiv, ti se indica, cu exactitate, locul fiecarui deget pe grif.

 

 

Acordurile au legatura cu pozitiile? Adica se canta in anumite pozitii? Eu am invatat cateva acorduri pe care le cant doar in pozitia 1 (Do major, Sol major, La major, La minor, Re major).

 

Multumesc foarte mult pentru manual, mi se pare foarte interesant. De maine ma pun pe studiat. :therethere:

Ai cumva si manualul lui Matteo Carcassi, in limba romana? Eu am manualul in lb engleza dar nu prea ma descurc.

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc foarte mult! Este exact ce voiam sa aud. :)

Acordurile au legatura cu pozitiile? Adica se canta in anumite pozitii? Eu am invatat cateva acorduri pe care le cant doar in pozitia 1 (Do major, Sol major, La major, La minor, Re major).

Gandeste-te, de fiecare data, ca pozitia degetului 1 da, inclusiv, pozitia in care se prinde acordul respectiv. De altfel, cand se da tabulatura pentru prinderea acordului, se indica si pozitia in care se face prinderea respectiva.

In materie de acorduri, iti recomand (printre altele) Ghidul chitaristului/Maria Boeru:

http://www.librariamuzicala.ro/cs-docs/11833-1369903894.pdf

Ti-am facut recomandarile pentru materialele semnate de Maria Boeru, pentru ca eu am invatat aceste notiuni introductive prin 1969, tot din aceste materiale, pe atunci fiind singurele (in limba romana) care explicau asa ceva.

 

PS: vezi ca acordul Re major, in conceptul explicat, nu mai este in poz. I

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

 

Trebuie doar sa dai o cautare pe Google.

 

 

 

Ehee, ce simplu era asa...dar nu prea e. Link-ul respectiv l-am gasit si eu dar nu e bun fiindca are doar primele 10 pagini, iar cartea e destul de groasa.

Tot acum am vazut ca si cartea indicata de tine in link (Metoda de chitara/Maria Boeru) are lipsa foarte multe pagini: din 77 pagini sunt doar 28.

Link to comment
Share on other sites

Pana acum am facut chitara clasica 4 ani si momentan am chitara clasica. Faza e ca mi-ar placea sa cant cantece mai moderne si daca va fi cazul voi trece pe chitara acustica sau electroacustica (am un amplif. Peavy pe care nu l-am testat inca).

Una peste alta, vreau sa studiez orice, profesorul a cam batut pasul pe loc si nu am invatat cat trebuia. 

Link to comment
Share on other sites

Depinde cu ce degete apesi.

De exemplu daca iei re major cu degetele 1, 2 si 3, esti in pozitia a II-a, daca iei acelasi re major cu degetele 2, 3, 4, esti in pozitia I.

 

Oricum, pozitiile te ajuta mai mult in citirea notelor, in sensul ca multe note includ pozitia (cu cifre romane) si digitatia (cu cifre arabe). Deasemenea, poti nota tu pozitiile pe o partitura pe care o descifrezi, pentru a retine cam unde pe grif apasai pentru a obtine notele dorite. Asta pentru ca aceeasi nota o poti lua in cateva pozitii diferite... si implicit unele pozitii vor fi mai favorabile anumitor pasaje decat altele...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.