www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iisus Si James Cameron


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Am vazut si la stiri chestia...da cica pe vremea aceea nu existau sarcofage...oricum si daca s-ar dovedi ca e adevarat pe mine nu ma incalzeste cu nimica

Link to comment
Share on other sites

Regizorul a finanțat un documentar care susține cã Iisus nu a înviat niciodatã ºi cã mormântul sãu a fost descoperit, acum 27 de ani, la Ierusalim.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6397373.stm

 

si alte informatii despre documentar

 

http://dsc.discovery.com/news/2007/02/25/t...=20070225073000

 

WTF? :)

 

Nu ca nu mi-ar place sa fie adevarat ca sa darame castelul (fragil dealtfel) bisericilor crestine insa numele Joshua, Juda si Maria erau destul de populare in acele vremuri...trebuie insa sa se stabileasca clar daca e vorba de ACEI Joshua si Maria.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Hehe, am vazut deja reactia bisericii romane, ia ghiciti, erezie din start.

Evident ca e vorba despre o noua conspiratie sionista etc...

Nu comentez bazele reale sau nu ale documentarului, dar nu ma pot abtine sa nu observ ca mintile luminate ale bisericii sunt ramase la stadiul Inchizitiei.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Eu chiar ash fi curios de ce religii suntem p'aici..pe Rgc...da de alea scrise din documente mnu ce se autoproclama unii

 

Fa un poll.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Hmm, fa un poll, dar mai bine cu optiunile crestin, budist, musulman, ateu, etc. :)

 

Eu as zice asa...1-ATEU si 2-CREDINCIOS

Atat.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si la stiri chestia...da cica pe vremea aceea nu existau sarcofage...oricum si daca s-ar dovedi ca e adevarat pe mine nu ma incalzeste cu nimica

1. sarcofage exista de 5000 de ani de pe vremea faraonilor nu de 2000 (cand a murit si a inviat Hristos)

2. din cultura mea religioasa (si va asigur ca am pt ca am vrut sa dau la teologie) va spun ca exista 3 persoane care s-au urcat cu trupul la cer, si anume : Iisus Hristos, Maica Domnului si Sfantul Ilie.

deci nu are de unde sa se gaseasca ramasite , si auzi...sa mai ia si ADN.

dar cum teoria asta poate fi scoasa de un ateu sau protestant. un crestin nu ar fi afirmat nici odata asa ceva. este o mare erezie

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

1. sarcofage exista de 5000 de ani de pe vremea faraonilor nu de 2000 (cand a murit si a inviat Hristos)

2. din cultura mea religioasa (si va asigur ca am pt ca am vrut sa dau la teologie) va spun ca exista 3 persoane care s-au urcat cu trupul la cer, si anume : Iisus Hristos, Maica Domnului si Sfantul Ilie.

deci nu are de unde sa se gaseasca ramasite , si auzi...sa mai ia si ADN.

dar cum teoria asta poate fi scoasa de un ateu sau protestant. un crestin nu ar fi afirmat nici odata asa ceva. este o mare erezie

 

 

1 . adevarat sarcofage existau dar evreii nu foloseau ... ei inveleau trupu in carpe, unse cu uleiuri si le puneau in morminte ..asta zicea omul de aseara d la stiri ( si alta chestie in sarcofage erau ingropati doar regi , faraoni si alte mumii dastea d vita nobila :) )

2 . pt mine o descoperire de geanul asta ..daca ar fii adevarata.... nu prea m=ar incalzi ....in primul rand ca biserica ca sa tina sub control populatia s-a legat ffff mult de partea divina ( in sensu " sa va fie frica") .... religia crestina se bazeaza pe invataturile Lui Iisus si nu pe partea ca a fost divinitate sau nu....asta nu incalzeste decat pe cei care " cred " de frica.....pe cei care zic " aa Iisus a fost om...acum pot sa fur si sa omor ca nu ma mai trazneste si nu mai ajung in iad" ....pt cei multi destul de fericiti si saraci cu duhul ....cum se zicea intr-o fila din biblie

Link to comment
Share on other sites

1. sarcofage exista de 5000 de ani de pe vremea faraonilor nu de 2000 (cand a murit si a inviat Hristos)

2. din cultura mea religioasa (si va asigur ca am pt ca am vrut sa dau la teologie) va spun ca exista 3 persoane care s-au urcat cu trupul la cer, si anume : Iisus Hristos, Maica Domnului si Sfantul Ilie.

deci nu are de unde sa se gaseasca ramasite , si auzi...sa mai ia si ADN.

dar cum teoria asta poate fi scoasa de un ateu sau protestant. un crestin nu ar fi afirmat nici odata asa ceva. este o mare erezie

Scuze, da' ce problema ai cu ateii si protestantii? Eu sunt reformat (asta-i o religie protestanta, si implicit crestina, btw). Nu zic ca religia asta imi si dicteaza viata (ca si credinta sunt agnostic), dar totusi, asa vorbesti de alte religii de parca ar fi ultimii ratati de pe fata pamantului. Nu zic nimic de credinta omului, after all, asta-i cel mai personal lucru pe care il are cineva, da' aia nu inseamna ca numai si numai eu am dreptate si restu-s prosti. Incearca sa accepti ca nu exista 'o singura religie adevarata'.

Link to comment
Share on other sites

cati dintre protestanti (si aici nu ma leg de religia ta pt ca n-o cunosc) nu au venit sa faca prozelitism la noi? si asta bazandu-se pe ce?

crestinismul are drept carte sfanta Biblia (care dateaza nu de ieri de-alaltaieri, ci de 2000 de ani), islamismul - Coranul; cultele protestante ce au? pe Luther? pe Zwingli?

acuma daca te-ai simtit ofensat te rog sa ma ierti, si asta e valabil pt toti cei aflati in aceasta postura

dar sa stii ca religia crestina are baze mult mai adanci decat oricare alta religie

 

este exact ca ungurii cu tinutul secuiesc, pt ca-s cativa maghiar pe acolo trebuie sa le dam noi o bucata de tara sau ce mai vor ei?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
cati dintre protestanti (si aici nu ma leg de religia ta pt ca n-o cunosc) nu au venit sa faca prozelitism la noi? si asta bazandu-se pe ce?

sunt olecuta de acord cu tine la faza cu ungurii, secuii etc....dar te rog frumusel, Catehismul Luteran - prima carte tiparita la noi in tara, asta au facut baietii. Daca iesti curios, un anume Filip Moldoveanul a facut asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
cultele protestante ce au? pe Luther? pe Zwingli?

 

Din cate imi aduc eu aminte de la orele de istorie, protestantii sunt tot crestini, deci ai cam dat pe langa la faza asta. In plus, protestantii au aparut datorita actiunilor Bisericii Catolice care (asemenea tie) dadea cu bata in balta cu fiecare ocazie.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa-mi sara multi in cap,dar daca va documentati un pic, o sa vedeti ce majoritate de secui este in judetele Covasna si Harghita.Nici eu nu cred ca este normal treaba cu autonomia,ptr. ca totusi aceste judete fac parte din Romania,dar nu cred ca poti sa spui ca sunt "cativa secui" pe acolo :)

Asta e ca faza ca Matei Corvin a fost roman :) (cititi primul subiect propus ptr. Bacalaureat,ia vedeti ce scrie Stefan cel mare)

PS: imi cer scuze,nu vreau sa iasa acum o discutie legata de istorie,insa sunt multe versiuni despre ce s-a intamplat in atatia ani

:)

Link to comment
Share on other sites

cati dintre protestanti (si aici nu ma leg de religia ta pt ca n-o cunosc) nu au venit sa faca prozelitism la noi? si asta bazandu-se pe ce?

crestinismul are drept carte sfanta Biblia (care dateaza nu de ieri de-alaltaieri, ci de 2000 de ani), islamismul - Coranul; cultele protestante ce au? pe Luther? pe Zwingli?

acuma daca te-ai simtit ofensat te rog sa ma ierti, si asta e valabil pt toti cei aflati in aceasta postura

dar sa stii ca religia crestina are baze mult mai adanci decat oricare alta religie

 

este exact ca ungurii cu tinutul secuiesc, pt ca-s cativa maghiar pe acolo trebuie sa le dam noi o bucata de tara sau ce mai vor ei?

 

Bai fratilor ce e aici crestini contra crestini? Ortodocsii recunosc botezul protestant cat si invers. Ortodoxia nu avea nici o treaba cand s-au pus bazele protestantismului, care a fost o miscare impotriva bisericii catolice si a practicilor "financiare" ale acesteia. Ce naiba aduceti biblia in discutie. Si protestantii au aproximativ aceeasi Biblie insa RITUL este simplificat la fel si dogmatica. Cititi baietii daca nu stiti (va spune un prof de istorie). INTERESELE au dus toatdeauna la scindarea unei religii sau curent religios. La fel cum a existat la inceputuri crestinismul de tip paulicianist si ulterior a devenit religie cu acte in regula dupa conciliul de la Niceea ca apoi sa se scindeze ( sa se rupa) in catolicism si ortodoxie, la fel s-au rupt si protestantii din catolici, vedeti aici si anglicanismul in MB. Mor cand vad intoleranti religiosi gen noi ortodocsii si restul lumii. Ce dracu, oameni suntem si credinta/religia este optiunea fiecaruia nu trebe sa facem prozelitism ca nu plateste BOR chiria la server-ul pe care sta RGC...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod
Hehe, am vazut deja reactia bisericii romane, ia ghiciti, erezie din start.

asa, si ce te asteptai? ne scuzati, ne-am inselat pana acum, ne dam demisia? :)

 

 

Bai fratilor ce e aici crestini contra crestini? Ortodocsii recunosc botezul protestant cat si invers. Ortodoxia nu avea nici o treaba cand s-au pus bazele protestantismului, care a fost o miscare impotriva bisericii catolice si a practicilor "financiare" ale acesteia. Ce naiba aduceti biblia in discutie. Si protestantii au aproximativ aceeasi Biblie insa RITUL este simplificat la fel si dogmatica. Cititi baietii daca nu stiti (va spune un prof de istorie). INTERESELE au dus toatdeauna la scindarea unei religii sau curent religios. La fel cum a existat la inceputuri crestinismul de tip paulicianist si ulterior a devenit religie cu acte in regula dupa conciliul de la Niceea ca apoi sa se scindeze ( sa se rupa) in catolicism si ortodoxie, la fel s-au rupt si protestantii din catolici, vedeti aici si anglicanismul in MB. Mor cand vad intoleranti religiosi gen noi ortodocsii si restul lumii. Ce dracu, oameni suntem si credinta/religia este optiunea fiecaruia nu trebe sa facem prozelitism ca nu plateste BOR chiria la server-ul pe care sta RGC...

egzact

sionism sau nesionism, hai sa nu fim naivi, n-are nimeni nimic cu jesus. it's a bit beyond that

Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor ce e aici crestini contra crestini? Ortodocsii recunosc botezul protestant cat si invers. Ortodoxia nu avea nici o treaba cand s-au pus bazele protestantismului, care a fost o miscare impotriva bisericii catolice si a practicilor "financiare" ale acesteia. Ce naiba aduceti biblia in discutie. Si protestantii au aproximativ aceeasi Biblie insa RITUL este simplificat la fel si dogmatica. Cititi baietii daca nu stiti (va spune un prof de istorie). INTERESELE au dus toatdeauna la scindarea unei religii sau curent religios. La fel cum a existat la inceputuri crestinismul de tip paulicianist si ulterior a devenit religie cu acte in regula dupa conciliul de la Niceea ca apoi sa se scindeze ( sa se rupa) in catolicism si ortodoxie, la fel s-au rupt si protestantii din catolici, vedeti aici si anglicanismul in MB. Mor cand vad intoleranti religiosi gen noi ortodocsii si restul lumii. Ce dracu, oameni suntem si credinta/religia este optiunea fiecaruia nu trebe sa facem prozelitism ca nu plateste BOR chiria la server-ul pe care sta RGC...

+1000 :)

Protestantii au de fapt exact aceeasi biblie ca ortodocsii si catolicii (si vorbesc in cunostinta de cauza, pentru ca mama mea e ortodoxa), but that's not the point. Am cam luat-o pe aratura.

Eu de-abia astept sa apara documentarul asta, numai asa de curiozitate, nu ca prea m-ar atinge subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

daca in privinta "patimile lui Isus" am fost de acord ca intr-adevar ASA A SUFERIT...

in privinta asta... ... astept sa vad cine e tatal copilului Annei Nicole Smith :) ...

... adica ... bullshit vere, bullshit.

Vin toti potlogarii si toti pedofilii sa "descopere" una si alta...

hai sa fim seriosi, ce adn?

au gasit fire de par sau ceva carne? si daca au gasit ceva, eu ma bazez pe stilul militianului:

AVEM AICI PAR GASIT... ...ZMULGEM DI LA PROSTU ASTA SI COMPARAM...

 

CU CE COMPARA EI ADN VEREEEE?

CA NIMENI NU ARE MOSTRA DE COMPARATIE !!!

Link to comment
Share on other sites

in principiu e pe Giulgiul din Torino ( vestitul) ...dar nu stiu daca s-au gandit la asta :)

 

hahaha. Cred ca stiu de ce...s-a demonstrat intre timp ca e un fake!!! Si e bun doar de marketing bisericesc. Tot stau sa ma gandesc cat pot fi oamenii de idioti/neajutorati sa accepte atata vrajeala din partea bisericii.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

DAN BROWN MANIAAAAAAAAA!! :) :) :)

Pot sa va zic cum se termina filmul de pe acuma: ajung foarte aproape sa descopere "ceva", dar dovezile sunt neconcludente. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.