www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

noob looking for help


Guest Deik
 Share

Recommended Posts

cand eram in clasa a 5-a mi-a cumparat tata o chitara

am fost doar la 2 ore insa deoarece numai aveam timp sa ajung

in fine...

chitara inca o mai am. ii lipsesc vro 2-3 corzi, insa cred ca mai este intreaga

 

vreau sa invat sa cant la chitara, insa nu stiu nimica in legatura cu acest subiect, asa ca o sa am nevoie de ajutor

prb ca o sa postez aici intrebarile.

 

 

care este diferenta dintre chitarile acustice / clasice / si mai era un tip parca electrice ?

 

hmmm..... o sa imi caut chitara (undeva prin pod, nush sigur unde) si o sa fac o poza sa imi spuneti daca ar trebui sa o pastrez pe aceasta sau sa imi cumpar alta

 

 

edit: daca am pus gresit topicul mutati-l

sorry dar chiar nu stiam unde sa il plasez intrucat nu este o rubrica pentru begginers

Link to comment
Share on other sites

mi-am gasit chitara :)

azi dimineata pe la 6

intr-o conditie relativa

adik nu e chiar sparta

 

ma duc acuma pana la muzica sa ii cumpar niste corzi si sa mai iau un microfon

poate apuc sa o acordez diseara (daca mai este vb despre acordare)

post-381-1124353146_thumb.jpg

post-381-1124353152_thumb.jpg

post-381-1124353158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mai exista si varianta unor corzi fender polivalente... merg si pe electrica si pe acustica... sunt mai moi, deci nu supun chitara la chinuri prea mari

Link to comment
Share on other sites

am pus laviera cu pronto pe ea si s-a curatat de maj chestiilor, nu a scos si zgarieturile :).

am fost la muzica si am cumparat corzi de naylon.

chestia a fost ca m-am intors pe jos de la Muzica (eu stau dincolo de Herastrau, in Damaroaia) si sunt lesinat de sete/foame/oboseala. insa zic eu ca a meritat

 

chitara a fost cumparata in 1997 cu 300.000 lei.

 

am facut o inspectie dupa ce am curatat-o si nu e sparta, insa tre sa bag aspiratoru in ea ca am o gramada de pietricele care nu vor sa iasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Exista 2 tipuri de chitare acustice, din cate stiu.

 

- clasica - la care se pun corzi de nylon,( si nu este facuta sa fie folosita cu corzi de otel, acelea au tensiunea prea mare si in timp vor deforma lemnul)

 

- Country/Western - care au corpul mai mare, au gatul intarit cu o bara de armare reglabila si care sunt facute sa fie folosite cu corzi de otel.

 

Din ce vad in poze a ta este chitara clasica.

Link to comment
Share on other sites

cum imi pun corzile?

am incercat link-ul ala de pe prochitara.go.ro dar nu am inteles nik din el

pls

 

 

later: engleza asta a lor. am priceput ceva pana la urma din ghidul ala. acum sa vad ce

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmmm... pai.... le faci un nod la capatul corzii dupa ce o bagi prin bridge... cred ca mere si cu un nod nbormal, numai sa nu treaca si ala prin gaura... la cheita cand le prinzi, ai griga sa le faci o bucla pt ca altfel aluneca coarda si nu va sta acordata...

bafta!

Link to comment
Share on other sites

am reusit si mi-am pus corzile

ba chiar le-am si acordat :)

insa se dezacordeaza destul de repede. asa e la inceput? sau ca e chitara mea in paragina? (ma ingrijoreaza nitel ideea)

 

sper ca am pus bine corzile

post-381-1124475472_thumb.jpg

post-381-1124475481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Dap, corzile de nylon se intind destul dupa ce le pui, va trebui sa tot reacordezi chitara timp de o zi - doua, probabil.

Link to comment
Share on other sites

mai departe ce fac?

adik am reusit sa o acordez ceea ce este o minune pt mine

 

nu am nevoie de linkuri catre pagini catre tutoriale k alea pot sa le caut si singur / mai mult ca sigur s-a mai spus pe undeva pe forum asa ceva

 

ceea ce vreau sa zic este: ce fac mai departe?

adik: ce fel de tip de exercitii sa caut? mai am mult pana invat o melodie?

Link to comment
Share on other sites

pai da mai ai pana o inveti :)

adica invat-o si lasa exercitiile :)

publicul nu e prea impresionat de exercitii :(

baga celebrul acord Em , apoi D si mega celebrul A si ai cantat AC/DC - Back In Black

Sau incepe si tu cu Nothing Else Matters ca tot romanul ce viseaza sa cante la chitara.

Daca incepi cu exercitii de demoralizezi ca suna de regula naspa si nu te impulsioneaza sa inveti mai mult :)

 

Acum lasand mistoul la o parte invata sa ai o postura corecta la chitara. Cred ca chestia asta te va bantui cel mai mult de-a lungul carierei de chitarist. Dureri de spate , de incheieruturi , muschi , tendoane si alte prostii sunt rezultatul unei posturi proaste. Mai ales ca ai chitara clasica aia n-o poti tine in timp ce stai in picioare .

 

Hai bafta!

Link to comment
Share on other sites

sh*t si eu care credeam ca maine deja o sa intrec rammstein :)

 

 

stiam ca e mult de munca, insa eu am o regula: daca incep ceva atunci termin, chiar daca as iesi in pierdere (aici e vb de principii)

 

am gasit acuma o carte de pe *cough* *cough* un anumit program peer-to-peer

 

multumesc pt incurajari, cred ca o sa am nevoie

mai ales pt ca eu sperii dusul cand cant sub el

adik am o voce de ... mai bine zis nu am

Link to comment
Share on other sites

am incercat Nothing Else Matters, insa la mine nu suna deloc cum ar trebui

prb din cauza ca am chitara clasica

 

dati-mi si mie niste melodii simple pt chitara clasica pls

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
am incercat Nothing Else Matters, insa la mine nu suna deloc cum ar trebui

prb din cauza ca am chitara clasica

 

dati-mi si mie niste melodii simple pt chitara clasica pls

14272[/snapback]

 

Daca tot nu vrei sa inveti intai acordurile - incearca inceputul de la "Fade to black". E destul de simplu. Eu am invatat odata pe cineva care nu pusese mana deloc pe chitara si la prins repede. Stii sa citesti un tab? Vezi ca pe forum s-au mai indicat niste site-uri pt. chitara.

Link to comment
Share on other sites

nu e vb ca nu vreau sa invat acordurile intai (nu am spus asta)

am spus ca imi suna aiurea Nothing Else Matters

 

dati-mi si mie un tab va rog de la o melodia usoooara pls pls pls

Link to comment
Share on other sites

l-am citit

 

majoritatea melodiilor sunt pt acustica, insa

la nothing else matters mi-a iesit prima parte, insa suna aiurea raaaaau pt ca nu am acustica

 

 

am gasit Visul in alt thread (cel cu cantece pt fete), insa nu imi iese deloc bataia

 

pls help

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
l-am citit

 

majoritatea melodiilor sunt pt acustica, insa

la nothing else matters mi-a iesit prima parte, insa suna aiurea raaaaau pt ca nu am acustica

 

 

am gasit Visul in alt thread (cel cu cantece pt fete), insa nu imi iese deloc bataia

 

pls help

 

si eu sunt la inceput..nothing else matters este cea mai indicata...eu am invatat jumate :) si mi-am luat chitara acum 2 sapt si ceva... ma dor degetele de mor dar nu ma las :)

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt la inceput..nothing else matters este cea mai indicata...eu am invatat jumate :) si mi-am luat chitara acum 2 sapt si ceva... ma dor degetele de mor dar nu ma las :)

 

Alta data uita-te la data topicului, ca ai dezgropat un topic vechi de 4 ani !!

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
Nu suna la fel, e mult mai natural soundul cu corzi de otel (ma rog... asta e subiectiv, cel putin mie imi place mai mult asa) si mai am si impresia (iar subiectiva) ca iti formezi degetele mult mai bine cu corzi de otel.

 

 

pe coarda de otel nu poti canta frumos cu degete,alea s bune mai degraba asa ca sa canti muzica de companiament....daca vrei sa canti cehstii clasice,fara pana atunci pune de nylon caci aia se pune in mod normal pe clasica,dar daca vrei sa ai un sunet mai metalic pune de otel,dar daca pui de otel n-o sa poti canta prin ciupire bine...

 

nu e vb ca nu vreau sa invat acordurile intai (nu am spus asta)

am spus ca imi suna aiurea Nothing Else Matters

 

dati-mi si mie un tab va rog de la o melodia usoooara pls pls pls

 

 

ma n-are cum sa nu suna bine...daca ciupesti corzile cum trebe ,produci sunetul bun si ai un ritm constant fara sa sacadezi atunci tre sa sune bine...eu am invatat nothing else matters de mult cu ceva variatii ce am gasit...si suna f bine pe clasica....poate chiar mai frumos decat pe cea electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.