www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

John Frusciante, John Mayer, Derek Trucks


Guest Frusciante19
 Share

Recommended Posts

Guest rhcp_guitarist

E John Mayer atat de bun de e Guitar God?A vorbit cel mai mult si un pic infumurat pare. De Derek Truck nu am auzit spre rusinea mea,nu pare a fi strain de chitara,iar Frusci vad ca a vorbit cel mai putin si foarte bine. Sa mai lase filosofia atata si sa puna mana pe chitara :) (in general ma refer). Ceva un Mike McCready, Josh Homme,un mic Mike Einzinger, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Avea un preten de-al meu o vorba: "Lasa, mah, ca si tu esti frumos..." E valabil si pentru Mayer ala, care - daca ma intrebati pe mine - mi se pare ca era cam high.

Ceea ce ma enerveaza la americanii astia e ca au un vocabular extrem de redus, care nu-i ajuta deloc sa exprime exact ceea ce simt. Asta e valabil pentru Frusciante :) (in rest, ca si chitarist si compozitor :) ).

Link to comment
Share on other sites

John Mayer se afla in ceea ce putem numi topul noii generatii de chitaristi...

 

Pe scurt @RHCP: este bun...

De altfel articolul ii clasifica pe cei trei ca fiind "Rolling Stone cover boys" (cei care apar pe coperta) care discuta despre ce "guitar gods" i-au influentat (inspirat).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raskolnikov
John Mayer se afla in ceea ce putem numi topul noii generatii de chitaristi...

 

Pe scurt @RHCP: este bun...

De altfel articolul ii clasifica pe cei trei ca fiind "Rolling Stone cover boys" (cei care apar pe coperta) care discuta despre ce "guitar gods" i-au influentat (inspirat).

 

Si pe mine ma cam enerva John Mayer ca tot ii vedeam poza prin Guitar Player si la prima vedere pare prea tanar ca sa fie bun, dar am ascultat un album si pot zice ca e bun. Dealtfel a colaborat cu Buddy Guy, Clapton si BB King. Nu cred ca s-ar apuca astia din urma sa cante asa cu orice baietas.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

In momentul asta am citit in Vintage Guitar ca Derek Trucks a cantat chitara slide pe mai multe piese de pe recent aparutul albumul 'The road to Escondido" E. Clapton si JJ Cale, iar John Mayer a facut un solo impreuna cu Clapton pe una dintre piese pe care au scris-o impreuna.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Derek Trucks este copilul care a luat locul lui Duane Allman si apoi Dickey Betts in Allman Brothers,o trupa care probabil nu spune mare lucru multora din cei de pe aici.....Duane Allman este considerat slide playerul nr 1 al tuturor timpurilor,si asta in conditia in care a murit,la fel ca Jimi in 1970

Derek Trucks este nepotul tobarului Butch Trucks de la Allman Brothers

Link to comment
Share on other sites

rares, perfect de acord cu tot ce-ai spus despre duanne allman, cu o singura exceptie, probabil ca ti-a scapat fara sa vrei: de murit a murit in 1971, prin octombrie, parca, intr-un tragic accident de motocicleta, fiind urmat de basistul grupului, berry oackley, la un an si-o luna, cam la 100m mai departe, tot intr-un accident de motocicleta. am retinut aceste date, poate, mai putin importante, din doua motive. 1. allman brothers este una dintre trupele mele favorite. 2. aceste date au fost furnizate la vremea respectiva de catre parintele educatiei mele muzicale, regretatul cornel chiriac (D-zeu sa-l odihneasca in pace!), in cadrul celebrelor sale emisiuni "metronom". no offence! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.