www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pull-Off Nedorit/involuntar - Evitare? (Chitara Clasica)


reb
 Share

Recommended Posts

Salut,

Mi-am luat recent o chitara clasica si observ un fenomen care la veche acustica era mai putin "pregnant".

Cand eliberez corzile cu mana stanga dupa ce au fost tastate si au produs sunet, se face un pull-off nedorit, involuntar, care suna foarte puternic pe acesta chitara, in special pe corzile re, la si mi si produce sunetul corzii libere.

Banuiesc ca este din cauza tensiunii scazute a corzilor si probabil ca ceva similar se poate intampla si la electrica.

In afara de tehnicile de a stopa ("to mute") corzile din vibrat, inainte de eliberare (cu dreapta, dar am auzit si de tehnici cu stanga) ce se mai poate face? Ideea e ca daca vreau sa trec dintr-o pozitie de tastare in alta cu stanga, nu totdeauna este ok sa stopezi corzile intre pozitii, uneori suna nenatural.

 

Ma gandesc ca ar fi ceva la tehnica mainii stangi - de ex. sa eliberez mai lent, sau printr-un fel de miscare longitudinala care sa mentina mai mult timp contactul intre deget si coarda?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da. Cred că răspunsul este în mâna stângă. fretul pe care revii după pull-off nu trebuie să fie apăsat, trebuie doar să atingă coarda După ceva timp devine natural. 

Ai observat la chitara asta pentur că se apasă mai ușor corzile și probabil ai mâna stângă prea ”încleștată”

Pentru mâna stângă sunt foarte bune finger trainerele, se găsesc și pe la noi, crescându-ți ”musculatura” din antebraț, capeți și un control mult mai bun al mânii stângi. În general pe un instrument bun cu un antrenament bun nu are trebui să îți obosească mâna la o ședință de repetiție/concert. Dacă te doare înseamnă că trebuie să lucrezi la tehnică. Sunt o grămadă de tutoriale pe net, dar fă o medie între ele și găsește soluția potrivită pentru tine și pentru chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.