www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Ziceti Despre Chitara Asta? Merita Cumparata?


GhitaB
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o chitara electroacustica buna, dar si ieftina... As vrea sa vad ce opinii aveti despre chitara asta Stagg:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=561 Mie imi place cum arata, nici pretul nu e mare, dar nu stiu cat de bine se pot face inregistrari cu o astfel de chitara... Sper sa ma lamuriti...

Link to comment
Share on other sites

Am probat un stagg in genul asta dar simplu, fara doza. Chitara avea o distanta enorma intre griff si corzi, finisajele lasau de dorit...nu prea merita. Acum de asta electro acustica nu stiu ce sa zic, oricum trebuie probata cu atentie inainte sa o cumperi.

Link to comment
Share on other sites

:)-->

QUOTE(Ghita B @ Feb 11 2007, 04:18 PM) 125226[/snapback]
Vreau sa-mi cumpar o chitara electroacustica buna, dar si ieftina... As vrea sa vad ce opinii aveti despre chitara asta Stagg:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=561 Mie imi place cum arata, nici pretul nu e mare, dar nu stiu cat de bine se pot face inregistrari cu o astfel de chitara... Sper sa ma lamuriti...

 

In primul rand nu inteleg ce a vrut sa zica Jack, dar vad ca esti nou si vreau sa te pun in garda ca el este MCMusic, cel care vinde Stagg-uri in Muzica.

In ceea ce priveste intrebarea ta, parerile sunt impartite, unii zic ca Stagg sunt foarte proaste altii zic ca sunt decente. Probabil ca unele sunt bune iar altele proaste, nu stiu ce sa zic. Dar pot vorbi din proprie experienta, am cumparat cel mai scump model de electroacustica de la Stagg, asta pentru ca folosesc rar, si chitara mea este surprinzator de buna pentru banii pe care i-am dat pe ea. Evident, nu o compar cu chitari din alte categorii de pret. Probabil ca modelele de top de la ei sunt OK, iar daca stii sa ti-o alegi n-ai de ce sa ai probleme. Daca nu stii, ia cu tine pe cineva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai pui un milion cred ca ai putea sa-ti iei un Epiphone.Suna mult mai bine decat Stagg, iar finish-ul este ireprosabil.

Dar asa cum s-a mai spus, poti sa dai si peste Stagguri surprinzator de decente.

Nici Fender-ul nu e de lepadat.

 

Probeaza-le pe fiecare in parte si vezi care-ti suna mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cu riscul de a-mi urca lumea in cap, eu nu-ti recomand Stagg-ul acela, ci orice model de Fender. Sunt de parere ca sunt peste Stagg in orice privinta. Asta toamna am fost la vanatoare de electro-acustice pe plaiurile mioritice si am avut de ales intre un Stagg-top-of-the-line, copie de Ovation si un Fender CD60CE si Fender-ul era peste Stagg la toate capitolele, sunet unplugged, calitatea dozei si calitatea finisajului(prefer un sunburst oricariu photo-quilt dubios), si era si mai ieftin cu cateva zeci de lei.

 

Totusi, sfatul meu este sa mergi si sa le probezi pe fiecare, poti gasi si Stagg-uri reusite, nu neg asta. Curaj si rabdare! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.