www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amplificator Imi Recomandati Pana In 400 Ron?


Guest B0gdan
 Share

Recommended Posts

In primul rand,va salut pe toti :) ..Acum sa trec la subiect.Ce amplificator imi recomandati pana in 400 RON?

As dori sa aiba un clean,si overdrive care sa sune acceptabil la pretul asta.

Edited by B0gdan
Link to comment
Share on other sites

In primul rand,va salut pe toti :) ..Acum sa trec la subiect.Ce amplificator imi recomandati pana in 400 RON?

As dori sa aiba un clean,si overdrive care sa sune acceptabil la pretul asta.

 

...un marshall de 15? http://www.thomann.de/gb/marshall_mg15cd.htm ...am cantat pe asta si e chiar ok pentru 100 de euro...nah, cu transportu ajungi cam la 4 milioane, poate 4 jumate.

http://www.thomann.de/gb/marshall_mg15dfx.htm, sau asta ca mai are ceva chestii da e un pic mai mult de 4 mil... nu stiu ce altceva ai putea sa iei cu banii astia...yo am avut un hohner cu 3 mil, da nu iti recomand, ramai la marshall  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest the-mountain-song

noroc...la banii astia, orice amp suna de rahat, orice ar scrie pe el...te sfatuiesc in cazul in care esti un tip care inca studiaza, sa iti iei o placa de sunet meseriasa (gen Delta M audio), dupa care sa tragi de pe odc un guitar rig 2 + alte programe (cubase etc)si poti sa iti configurezi propriul sunet, cu caracteristici muuuult superioare oricarui amp de 4 mil...in plus, cu niste programe bune, poti sa iti faci si ritmuri si de toate...si mai incolo cand strangi bani, iti iei o scula serioasa, pe care sa nu o scuipi de fiecare data cand treci pe langa ea prin casa, la 2-3 luni dupa ce ai dat banii pe ea si ulterior ai observat ca nu te satisface...bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Eu te sfatuiesc sa iti iei amp, oricat ar fi de mic, e diferit de boxele de calculator, crede-ma!

 

Cant acum pe calculator, o sa imi iau amp - nu stiu cand - concluzia: orice amp pana in 3milioane e mai bun decat placa mea de sunet!

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
In primul rand,va salut pe toti :) ..Acum sa trec la subiect.Ce amplificator imi recomandati pana in 400 RON?

As dori sa aiba un clean,si overdrive care sa sune acceptabil la pretul asta.

O intrebare: vrei sa il folosesti acasa sau vrei sa faci repetitii cu formatia cu el?

 

Daca vrei pentru acasa: Placa de sunet+asio+cubrse+guitar rig=combinatia perfecta

Daca vrei pentru la sala, strange bani si ia`ti o boxa de 60+ watti RMS, un mixer si un procesor bun.O sa ai nevoie de boxa mare pentru a te auzi mai tare, sau la fel de tare ca tobele, de mixer(: pentru a te lega cu bassu si alte instrumente) si de procesor, pentru efecte, desigur:D

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest B0gdan

Vreau sa-l folosesc pentru acasa.Momentan folosesc acea combinatie care ai specificat-o,dar vreau sa incerc ceva nou.Placa de sunet e Creative SB Live! 5.1,iar chitara pe care o am acum e un reghin destul de vechi(am de gand sa-mi iau o chitara noua peste 2-3 luni :)),iar cand dau drumul la guitar rig,sau revalver,sau oricare soft de genul asta,se aude destul de tare un fasait enervant.Si in plus as vrea sa-mi iau amp,ca sa-mi fac un moft :) .Momentan,inclin sa-mi iau Peavey Rage 158,dar cu timpul am sa-mi iau alt amplificator mai bun.

Va multumesc celor care mi-ati raspuns pana acum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Am cantat cu programele vreo 2 ani si m-am saturat. Un amp mic, chiar si de 15 W face o mare diferenta. Chitara suna mai clar, mai natural, o conectezi direct la amp, nu ai nevoie de nush ce placi, preamplificator, d-box si alte auxiliare, nu trebuie sa inchizi/sa deschizi line in de fiecare data, nu ai nevoie de nush ce programe de simulare de amplificator -mai bine amplificator decat o simulare a lui.

Cu marshallu MG15dfx ai rezolvat si problema efectelor.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Vreau sa-l folosesc pentru acasa.Momentan folosesc acea combinatie care ai specificat-o,dar vreau sa incerc ceva nou.Placa de sunet e Creative SB Live! 5.1,iar chitara pe care o am acum e un reghin destul de vechi(am de gand sa-mi iau o chitara noua peste 2-3 luni :) ),iar cand dau drumul la guitar rig,sau revalver,sau oricare soft de genul asta,se aude destul de tare un fasait enervant.Si in plus as vrea sa-mi iau amp,ca sa-mi fac un moft :) .Momentan,inclin sa-mi iau Peavey Rage 158,dar cu timpul am sa-mi iau alt amplificator mai bun.

Va multumesc celor care mi-ati raspuns pana acum :)

ca sa nu se mai auda hiss, foloseste un preamp inainte de calculator....sau o alta chitara

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Vreau sa-l folosesc pentru acasa.Momentan folosesc acea combinatie care ai specificat-o,dar vreau sa incerc ceva nou.Placa de sunet e Creative SB Live! 5.1,iar chitara pe care o am acum e un reghin destul de vechi(am de gand sa-mi iau o chitara noua peste 2-3 luni :) ),iar cand dau drumul la guitar rig,sau revalver,sau oricare soft de genul asta,se aude destul de tare un fasait enervant.Si in plus as vrea sa-mi iau amp,ca sa-mi fac un moft :) .Momentan,inclin sa-mi iau Peavey Rage 158,dar cu timpul am sa-mi iau alt amplificator mai bun.

Va multumesc celor care mi-ati raspuns pana acum :)

 

Nu stiu daca mai e de actualitate dar, in 350 RON se gasesc ROLAND CUBE 15X. Are cateva modele de overdrive si distors si o modelare dupa canalul clean de la Jazz Chorus. In banii astia sigur nu gasesti nimic mai bun. Eu am un CUBE 30 (varianta de 30W) si sunt mai mult decat multumit de el, pentru acasa este ideal. Cu un search in google si cautare doar pagini dinn Romania il gasesti imediat (sper sa nu fie considerata reclama, intentia mea a fost sa ajut pe cineva nu sa promovez o anumita firma care vinde asa ceva)

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Salut la toti. Sun nou atat pe forum cat si in domeniul chitarii (daca se mai poate numii nou dupa doi ani de practicare, insa atata timp cat mai am ce sa invat, ma consider nou). Cu toata noutatea mea, insa vreau sa-mi dau si eu cu parerea. Am vazut ca au fost cateva "conflicte" intre placi de sunet bune si amp-uri.

 

Zici ca ai un Reghin mai vechi. Pana acum o luna am avut si eu un Reghin (copie dupa Strat). Vreau sa spun ca nu am avut probleme cu el pe placa de sunet (si am o varza de placa 5.1 incorporata pe placa de baza). Oricat de tare as fi dat, nu se auzea nici un fasait (poate am avut noroc cu chitara, cine stie). Din pacate nu am cantat niciodata cu ea pe amp. :)

 

Acum mi-am luat un Squier (BuletStrat) si cu el am cantat si pe amp si pe placa pe care foloseam si Reghin-ul. Nici nu se compara. Sunetul e complet diferit. AMP RULEZ! :)

 

Sfatul meu: totusi, daca vrei sa-ti iei un amp, desi nu ai acuma bani destui, pastreaza cei 400 RON de care dispui, mai strange, si cumpara-ti ceva mai bun. Vorba aia, dai un ban dar sti ca face.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Peavey 158 (Rage sau Blazer, cel din urma avand si reverb), Behringer GM108 (vei fi surprins de ce stie sa faca pentru pretul lui), Fender FrontMan 25R (un pic mai puternic si reverb). Dar daca ai bulan... Gaseste un Taifun rusesc... Tocmai mi-o picat unu in mana si vreau sa spun ca suna de RUPE.

Fereste-te de computer ca de dracu, parerea mea. Computerul este un aparat (prea) modern care are minunatele calitati de a te enerva si a-l injura.

Un mic cobmo de chitara este si portabil, spre deosebire de computer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.