www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modulatii, Progresii De Acorduri


Guest
 Share

Recommended Posts

Armonia aplicativa in improvizatia de jazz, pop & rock

Marius Popp

 

E beton. Tot ce-ti trebuie and beyond...

Poti sa imi spui te rog daca se gaseste in librarii sau cum pot sa o cumpar?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Cauta tratate de armonie. Pascanu, Negrea, Rimsky-Korsakov... chestii. Poate ai noroc prin anticariate - sau la biblioteca vreunei scoli de muzica. Cartea lui Popp e... mai degraba o sinteza foarte concentrata a unor chestii mai... nu stiu daca "simplificate" e cuvantul cel mai potrivit, dar nu gasesc altul momentan - nu prezinta lucrurile prea in detaliu ci, deh, doar din perspectiva improvizatorului (duh). Spre exemplu, nu se mentioneaza absolut nimic despre conducerea vocilor... Tratatele alea sunt un pic mai mari - deci isi permit sa trateze ceva mai pe larg problema - si mai... inteligibil, mai digerabil. Plus ca sunt pline de exercitii de armonie - teme pe care sa le armonizezi...

 

Mai am si eu niste chestii dragute - pm, in caz ca esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult. O sa caut dar nu cred ca gasesc la aticariat. Am gasit o gramada de carti straine de pe net(unele de la membrii RGC carora le multumes de asemenea) si cred ca o sa ma descurc cu ele. Era interesanta si o carte a unui roman totusi asa ca o sa caut in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.