www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicile Mele


n1gh7sh1f7
 Share

Recommended Posts

Salutare, 

 

Desi am cont de ceva vreme, n-am activat pe aici.

 

Vin la voi cu o parte din ce am creat in ultimii ani, in timpul liber.

 

Primele piese sunt trase in conditii destul de proaste de echipare, asa ca vor suna cam nasol.

 

N-am tras voce pe niciuna din ele, pentru ca stau prost cu lirica si n-am scule.

 

Voi pune link catre canalul de Youtube, e mai simplu asa.

 

Here goes nothing :) Enjoy

 

https://www.youtube.com/user/n1gh7sh1f7/videos

 

P.S. Daca incalc vreo regula sau ma aflu in sectiunea gresita, sa ma iertati. N-am vrut :)

Edited by n1gh7sh1f7
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

P.P.S. Toate exemplarele sunt work in progress.

 

Tocmai mi-am dat seama ca cele mai recente sunt mixate prost (nu ca celelalte n-ar fi fost :D ) si au clipping destul de flagrant in registrul de inalte, cel putin, probabil din cauza racelii care ma urmareste in ultima saptamana.

 

Imi cer scuze pentru orice dauna fiziologica provocata :)

Link to comment
Share on other sites

Fain, felicitări! Recunosc că n-am ascultat decît pe ultimele 2, la care am făcut mai mult un rezumat, dar ai idei mișto, în stilul heavy metal clasic. După cum zici și tu, se cunoaște că sînt în lucru, în sensul că la acuratețe ar mai fi de lucrat, lăsînd la o parte mixajul. Dar am mai spus-o și cu alte ocazii, am tot respectul pentru persoanele care chiar încheagă o piesă, eu mă poticnesc, am probleme de continuitate, chiar dacă am ceva idei/riff-uri în cap sau pe chitară.

 

După gustul meu, ar fi mers ceva scurtate melodiile, cel puțin #11 e destul de repetitivă și iarăși, tot după gustul meu, ar fi mers tempo-ul mai sus. Dar nu trebuie să-mi faci mie pe plac și în ce privește tempo-ul, poate că nici nu ți-e comod mai rapid.

 

Așadar, dă-i bătaie mai departe, că e bine! Eventual încearcă să te concentrezi pe 1-2 pe care să le duci la capăt, că dacă te împrăștii în multe, ori scade calitatea, ori îți tot vine să le modifici și nu le mai termini niciodată sau le strici sau...toate la un loc. :)

 

Succes, încă o dată felicitări și la mai mare!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc! :D 

 

Compozitia, la multe dintre proiecte, e facuta pentru versuri, de-asta suna monoton, lipseste dinamica data de voce.

 

Cat despre "accidentele" de ritm / sincronizare, de fiecare data cand incerc sa le corectez, dau chiar de problema pe care ai descris-o: imi vin alte idei, ma entuziasmez, incerc sa le integrez in piesa si nu rezolv mare lucru, ba, de multe ori, stric forma initiala. De-asta m-am oprit din a face ajustari. :)

 

Inca o data, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

 

Cat despre "accidentele" de ritm / sincronizare, de fiecare data cand incerc sa le corectez, dau chiar de problema pe care ai descris-o: imi vin alte idei, ma entuziasmez, incerc sa le integrez in piesa si nu rezolv mare lucru, ba, de multe ori, stric forma initiala. De-asta m-am oprit din a face ajustari. :)

 

 

Păi hotărăște-te, eventual scrie tabulatura, cîntă cu metronom, înregistrează mai multe duble, apoi fă double/quad tracking și asigură-te că totul e fix pe bătaie și aia e :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.