www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixez Demo-Uri, Material Pentru Concursuri, Fb, Site-Ul Trupei, Etc.


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa vin in intampinarea artistilor si trupelor romanesti, astfel incat sunetul sa fie un avantaj, nu o problema tehnica.

Daca aveti un material inregistrat acasa, la sala, intr-un concert, sau intr-un studio, sau pur si simplu scris intr-un DAW si vreti sa sune cat mai bine, mi-l puteti trimie mie pentru mixing.

Mixing inseamna curatarea track-urilor de zgomote, alinierea pe timp unde este nevoie, EQ, compresie, efecte, etc.

Ideal este sa existe o inregistrare multitrack (vocea pe un track, chitara pe un track, basul pe un track, fiecare element al tobei pe cate un track separat, etc.), dar se poate lucra, dupa caz, si pe o inregistrare stereo. Lucrez in Pro Tools, dar asta nu il afecteaza pe artist deoarece toate DAW-urile pot face export individual pe track-uri intr-un fel sau altul (in Cubase de exemplu e foarte usor cu Batch Export).

Sunt basist, am cantat in vreo zece formatii, am mixat piese si am facut sonorizari live, am absolvit SAE si detin o diploma de inginer.

Pretul pentru mixat se stabileste in functie de proiect, dar va fi accesibil pentru oricine. Nu conteaza genul muzical, pentru mine toata muzica trebuie sa sune bine.

Pentru orice intrebare putem vorbi pe privat sau la telefon.

 

Iata aici un exemplu de piesa mixata de mine:

 

https://soundcloud.com/the-noots-1/mice-on-the-run-purple-master/s-SBbzP

 

tel: 0740 235 884

 

Va astept!

Edited by Dan Damian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Pentru trupele care vor sa isi inregistreze piesele, am colaborari foarte bune cu cateva studiouri, in special cu SAE unde exista un mediu foarte bun pentru inregistrari:

 

-mixer analogic profesional

-acustica foarte buna 

-microfoane de calitate ce acopera toate necesitatile unei trupe

-raport calitate/pret foarte bun

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 9 months later...
  • 1 month later...

Salut, SAE este acreditata si recunoscuta, insa greutatea ei este relativa. Prin afara sunt studiouri care cer terminarea unui curs de inginerie audio, iar SAE este data ca exemplu. La noi problema nu e ca nu prea exista studiouri care angajeaza. De obicei studiourile sunt mici si au oamenii lor, iar "angajarea" tine mai mult de relatiile amicale decat de abilitati. Daca ai norocul rarisim sa gasesti un job deschis la un studio, o sa conteze daca mentionezi in treacat ca ai facut SAE fata de celalat candidat care nu a facut. Acuma, daca asta merita sau nu 6500E, e decizia fiecaruia :)

Inca o piesa: 

 

Edited by Dan Damian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.