www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comanda La Music Store Cu Cardul


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Fiind trecut de 1 ianuarie 2007, data la care ne-am integrat in UE definitv, am dat fuga la banca sa-mi fac card cu care, evident, sa-mi cumpar ceva scule de afara. Site-ul ales:musicstore.de. Preturi bune, la prima vedere, la fel ca in Romania, la a doua vedere. Ma rog, am introdus datele cerute, mi-a venit confirmarea pe mail, totul parea OK. Dupa doua zile, primesc mail ca ar avea nevoie de copie buletin, copie card fata, copie card spate. Da-i si fa poze la buletin si la card. Deja, colegii de birou ma priveau cu suspiciune. Le trimit pe mail, doamana de la celalat capat al tevii imi multumeste, toata lumea fericita. A doua zi primesc mail: nu putem procesa comanda din cauza ca: fie nr. de card e incorect, fie nr. de pe spatele cardului e incorect, fie banca din Romania a blocat tranzactia, fie nu aveti suficienti bani pe card. Da fuga din nou la banca si ia-i pe aia la intrebari. Totul ok. Intoarce-te la net si zi-le la nemti ca n-ai probleme. Aia nu si nu ca nu se poate, sigur ai ceva in neregula. In sfarsit, le zic sa anuleze dracu' comanda si sa ma lase in pace. Nemtii, contrariati total: cum sa anulezi comanda ca noi ti-am luat banii si mai ai nevoie de numai 50 de euro?!? Ca un ultim favor, dupa un schimb de vreo 4 mail-uri, accepta: Bine, fie, iti dam banii inapoi!

Va multumesc, astept!

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, se poate. Nu vreau sa generalizez pentru ca sunt convins ca alti zeci de romani n-au avut nici o problema cu comenzile la musicstore. Am vrut doar sa povestesc ce mi s-a intamplat mie. Am uitat un lucru. Era vorba de o chitara, un Ibanez. In Romania, la mcmusic.ro costa 1000 RON. La ei, cu tot cu TVA si transport ma ducea la 1050 RON. Singura chestie e ca la mcmusic nu se mai gaseste pe stoc.

Oare fiindca romanii sunt atat de hoti?

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie o problema cu banca din Romania la care ti-ai facut cardul - adica sa fie niste incurcati ei. Mi s-a intamplat acum un an si un pic (cu o anumita banca pe care nu o voi mentiona) sa imi fie blocate toate platile pe Net cu cardul, dar banca sa-mi blocheze banii timp de 14 sau 30 de zile, nu mai tin exact minte - fara sa proceseze tranzactia, evident. Intre timp au revenit la normal, dar atunci am fost pus intr-o situatie foarte proasta, trebuind sa achit urgent un anumit serviciu si neputand face asta.

 

Chestia cu poza dupa buletin si scan al card-ului nu e asa neobisnuita, a-propos, asa ca nu te stresa :)

 

PS: Pe aceasta cale doresc sa-i re-multumesc lui malex :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

povestea e asta: am facut o comanda pe site la ei, am ales sa platesc cu cardul, mi a aparut ca am de plata 163 euro incl taxe, din care 20 euro era shipping price. Am dat ok, mi a venit pe mail instananeu o confirmare a preluarii comenzii. Era detaliata, scria acolo ceea ce comandasem si preturile. Zicea ca voi primi o noua confirmare a procesarii comenzii. Cam peste 24 ore am primit asa ceva. Problema e ca suma era cu 20 euro mai mare. Si la shipping scria 40 euro, in loc de 20. Am sunat la banca. Mi au zis ca am facut ieri o plata de 163 euro si azi una de 20. Cum ar veni, aia se mai servisera cu niste bani din cont. Dupa ce le am povestit, au zis ca daca vreau, sa fac o cerere de blocare a platii. Am sunat si la musicstore.de si si au cerut scuze de 3 ori. Au zis ca au trimis prin UPS si 40 euro e un pret bun. Si au cerut scuze ca nu m au informat de la inceput asupra pretului. Ideea e ca data viitoare sunt tentat sa evit sa platesc cu cardul. Asta daca tin neaparat sa mai iau ceva de pe site ul lor vreodata

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Asha i s-a intamplat si tatalui meu , cu cei de la thomann...! S-a sfarsit tot prin anularea comenzii :| !

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu a facut comanda acum o sapt ...daca nu chiar doua...la niste tobe electronice...apoi..dupa vreo 3-4 zile..a primit un mail ... tot de la Graham ala... ca cica tre sa-i trimita nu stiu ce date despre contul tatalui meu ..parole...si chestii....pt a putea trimite comanda....tatalui meu i s-a parut suspect sa ceara chestiile astea...si dupa ia mai trimis un mail...in care l-a intrebat pentru ce cer toate datele acelea ... iar a doua zi a primit alt mail..ca i s-a anulat comanda :| !!!

Tatalui tau i s-au cerut probabil copie fata/verso dupa card si copie a unui act de identitate (pasaport, permis de conducere). Pentru ca mi s-a intamplat si mie, am presupus ca asta e politica Thomann in cazul romanului care comanda pentru prima oara la ei, mai ales in cazul unei comenzi consistente (ca si cost cel putin). A doua oara n-a mai fost nevoie de nimic.

De obicei ti se recomanda sa ascunzi unele cifre din numarul contului si din codul CVC de pe spate, tocmai pentru a se evita suspiciunile:

Please note both the copy of the card and ID are needed to proceed with the order, understandably we do advise customers to blank out the middle 8 numbers on the card, along with the CVC code on the back to avoid any concerns regarding Fraud.
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Tatalui tau i s-au cerut probabil copie fata/verso dupa card si copie a unui act de identitate (pasaport, permis de conducere). Pentru ca mi s-a intamplat si mie, am presupus ca asta e politica Thomann in cazul romanului care comanda pentru prima oara la ei, mai ales in cazul unei comenzi consistente (ca si cost cel putin). A doua oara n-a mai fost nevoie de nimic.

De obicei ti se recomanda sa ascunzi unele cifre din numarul contului si din codul CVC de pe spate, tocmai pentru a se evita suspiciunile:

 

 

Poi da...ai dreptate...dar.. :| ...i s-a cerut si copie dupa card...:|:) ... si ..am intzeles ca , copia dupa card nu se da..:| :) ...totusi ... e CARD ... oricum....daca are cineva drum pe la thomann sau music store....sa ma anunte si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.