www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Veche Este Aceasta Chitara


Hyper10n
 Share

Recommended Posts

Salut! Recent am intrat in posesia acestei chitare, mi-a placut foarte mult cum suna, super grif, are un feeling genial. Are un rand de suruburi scoase din humbucker pentru un un ton mai de single coil (it works and i love it, la fel am facut si la Gibson). Ok, este facuta in Italia, firma Eko este destul de veche, am vazut ca faceau chitare pentru Vox, dar mai mult nu prea am gasit pe net. Nu am gasit modelul, nimic, backplate-ul e curat. Nu stiu si nici fostul proprietar nu stie curiozitatea mea ce mai mare: anul fabricatiei sau macar perioada. Serial sau altceva nu are, am incercat sa fac poze cat mai relevante (imi cer scuze pentru primele 2).

 

A avut cineva? Are habar sau imi zica o perioada? Poate chiar o valoare estimativa, eu oricum am dat foarte putin pe ea si as fi curios de valoarea cat de cat reala.

 

Pe viitor am sa-i fac niste imbunatatiri la un luthier, este un instrument cel putin decent si gatul imi place la nebunie. Plus ca este foarte usoara! Multumesc frumos, numai bine!

post-12052-0-17216800-1439644442_thumb.jpg

post-12052-0-30801500-1439644447_thumb.jpg

post-12052-0-61651500-1439644453_thumb.jpg

post-12052-0-00927100-1439644472_thumb.jpg

post-12052-0-49803000-1439644480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ca un sfat,ai grija cu inbunatatirile ce i le faci,majoritatea lucrarilor facute de genul asta au iesit la final mai mult "dezbunatatiri"

 

cele mai bune inbunatatiri ar consta in desfacerea chitarei si a tuturor pieselor ce se pot desface,curatarea lor si eventual cromarea daca ai posibilitatea (cromare-nu vopsire cu aerosoli),daca nu,asta e-ii dai un strat subtirel de ulei pe cheite si c'est la vie !

reglarea trussrodului,curatarea tastelor si o nivelare,eventual schimbarea nutului care e cam uratel :)

curatarea potentiometrelor (se pot curata,doar in ultima instanta necesita schimbare) 

 

daca as fi in locul tau,as pastra stickerul de pe spatele headstockului - in primul rand pt ca se desface incredibil de greu si in al doilea rand,e o bucatica din istoria chitarii

 

aaa,da

pastreaza doza originala,daca vrei "metale" mai bine ia alta chitara ; chiar daca schimbarea dozei e reversibila,probabil o sa pierzi/vinzi doza veche 

Link to comment
Share on other sites

Imbunatatirile sunt relativ putine. La circuit m-am uitat, nicio lipitura rece, totul frumos inauntru. Poturile fasaiau dar dupa putin spray special, acum sunt ca noi. Doza era colorata neagra asa ca am curatat-o sa revina la culoarea originala si nici gand sa o schimb, vreau sa pastrez aceasta chitara cat mai aproape de original. Sticker-ul de pe spate e lipit bine, nu are colturi slabite asa ca sta frumos acolo. Chitara are lacul crapat pe corp dar imi place asa, o vreau cat mai vintage looking ;)).

 

Nu stiu la bridge daca pot schimba saddle-urile caci cele originale par cumva dintr-un plastic, cred. Asta si nut-ul. As vrea sa i se scoata tasta "0" si sa i se puna un nut normal, e mai complicata un pic zona aia. Vreau sa fac asta pt ca la benduri, coarda se deplaseaza, se freaca de fretul 0 si se aude urat. Cheitele merg bine, altceva nu prea am ce sa-i fac si nici nu prea vreau sa umblu prea mult la ea. Orice interventie mai serioasa va fi facuta de un om cu experienta care se ocupa cu asa ceva, mi-ar placea sa stiu sa fac lucrurile astea dar momentan nu ma apuc. Finisarea tastelor, sa ma stabilesc la o grosime de corzi, setup general si aia este. Cam asta aveam in gand ca imbunatatiri.

 

Va multumesc foarte mult pentru interventii!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.