www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Umiditate Si Temperatura


Paul Fagadar
 Share

Recommended Posts

Buna,de ceva vreme,mai exact de 2-3 luni de cand a inceput sa se incalzeasca vremea am observat ca au inceput sa se curbeze putin gatul chitarelor,nu exagerat insa sesizabil.As dorii sa stiu daca lemnul (gatul) se curbeaza la prea multa umiditate sau prea putina umiditate? Tin sa precizez ca fiecare chitara este tinuta pe stativ nu rezemata sau pusa pe dulap. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Paul, am avut citeva zeci de chitare si sa ma pici cu ceara daca la vreuna am avut probleme cu ceva de genul curbarea grifului ba ca variatii de temperatura ba ca variatii de umiditate.

Mi s-a nazarit uneori ca s-a intimplat (ultima oara asta primavara cu un Prs - nici mai mult nici mai putin), bun, fie, mi s-a nazarit si m-am facut ca ii fac un setup nou. Inclin sa cred ca e putin adevar si foarte multa mitologie si mult psihism in treaba asta. Ceva in genul pe care l-am experimentat cu totii macar o data: sint zile in care ti se pare ca suni ca dracu si orice-ai face nu gasesti un ton. Da-l incolo, treci peste.

 

De curiozitate m-am uitat acum 2' la griful unei chitare (grif de Reghin de pe o chitara electrica de prin 1986 pus pe un corp facut de mine prin 1991) care-mi sta in birou fara husa, se prafuieste zdravan (geamul biroului meu e deschis vara iarna) si pe care n-am pus mina de 10-12 ani decit ca s-o mut la curatenie. E drept griful.

 

In opinia mea asta e de Mythbusters.

post-6661-0-70974100-1434652745_thumb.jpg

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti zic sigur ca nu e de mythbusters, altfel magazinele de profil nu ar avea higrometre si termometre, impreuna cu umidificatoare, dezumidificatoare si aparate de aer conditionat cu temperatura ajustabila. De asemenea nu s-ar mai crapa lemnul chitarelor acustice, nu ar mai iesi tastele chitarelor, nu s-ar mai torsiona neuniform gaturile si nu s-ar mai denivela atat fretboard-urile cat si corpurile sub lac/vopsea pentru ca au fost uscate prost inainte de a intra in productie. Nu sunt doar sisteme fizice ce interactioneaza cu factori fizici gen temperatura, umiditate, etc., ci sunt chiar unele FOARTE susceptibile la astfel de schimbari.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.