www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarist, Trupa Classic Rock?


iahhycgh
 Share

Recommended Posts

Salut. Am 18 ani si cant la chitara cam de 5 ani. Sunt destul de experimentat, dar mi-am propus sa ajung la un nivel cat mai inalt posibil.

Deocamdata detin doar o Yamaha acustica, dar in urmatoarea luna, pentru inceput, o sa-mi iau un Gibson Les Paul Gary Moore BFG.

Sunt din Craiova si caut sa infiintez/sa ma alatur unei trupe Classic Rock/Blues Rock alcatuita in principal din voce, chitara solo, chitara ritm, percutie si bass. As vrea sa compunem si sa cantam melodiile noastre (am cateva idei) pe langa cateva cover-uri. Din pacate nu am inca un loc unde am putea repeta sau canta.

Ca stil si gen muzical sunt influentat de chitaristi precum Slash (Guns'N'Roses), Chuck Berry, BB King si Frusciante (Red Hot Chilli Peppers), printre altii.

 

Daca este cineva interesat, lasati un mesaj aici si putem discuta mai multe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut. Am 15 ani si vreau sa imi incep o cariera in muzica. M-as axa pe aceleasi genuri de muzica pe care le accepti si tu. Stiu, sunt mic iar tu vrei ceva serios dar chiar imi doresc si vreau sa imi traiesc viata cantand. Mi s-a zis ca am voce iar eu incep cursuri de canto si chitara electrica in aceasta vara. saptamana viitoare am examen si na... in fine. tot ce vreau eu este sa cant, dar nu as avea alaturi de cine. Depinde si de preferintele tale. daca iti suna interesant si vrei sa incepi usor gandeste-te. Da-mi add la: https://www.facebook.com/home.php?m2w&refid=8

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut. Am 15 ani si vreau sa imi incep o cariera in muzica. M-as axa pe aceleasi genuri de muzica pe care le accepti si tu. Stiu, sunt mic iar tu vrei ceva serios dar chiar imi doresc si vreau sa imi traiesc viata cantand. Mi s-a zis ca am voce iar eu incep cursuri de canto si chitara electrica in aceasta vara. saptamana viitoare am examen si na... in fine. tot ce vreau eu este sa cant, dar nu as avea alaturi de cine. Depinde si de preferintele tale. daca iti suna interesant si vrei sa incepi usor gandeste-te. Da-mi add la: https://www.facebook.com/home.php?m2w&refid=8

Dar studii muzicale ai?

Link to comment
Share on other sites

Conteaza?

Daca n-ar conta, n-as intreba iar tu, daca raspunzi asa, inseamna ca n-ai asa ceva si iti recomand sa studiezi serios un instrument, mai intai si apoi sa faci declaratii inflacarate legate de "cariera in muzica". La varsta de 15 ani, doar cei care au facut o scoala de muzica isi pot permite sa faca astfel de declaratii. Fara studii muzicale, ai toate sansele sa faci "o cariera de amator".

Eu, oricum, iti doresc succes.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Daca n-ar conta, n-as intreba iar tu, daca raspunzi asa, inseamna ca n-ai asa ceva si iti recomand sa studiezi serios un instrument, mai intai si apoi sa faci declaratii inflacarate legate de "cariera in muzica". La varsta de 15 ani, doar cei care au facut o scoala de muzica isi pot permite sa faca astfel de declaratii. Fara studii muzicale, ai toate sansele sa faci "o cariera de amator".

Eu, oricum, iti doresc succes.

Meh....Ai dreacu sunteti voi astia Steve Vai-i nerecunoscuti ai planetei :))) Vai de capu vostru ca sunteti degeaba....Daca muzica si aceste "studii muzicale" au vreo legatura ma duc si ma impusc. Muzica e o arta...in arta n-ai nevoie de studii..Altfel, de ce-ar mai fi arta si de ce s-ar presupune de originalitate daca inveti de la altul aceasta "originalitate"...pune mana pe chitara domnule si invata muzica. Ce esti tu se numeste instrumentist si nu muzician , daca pui inainte studiile si dupa aia originalitatea. Sunteti jalnici ca si oameni multi dintre voi, dar si mai jalnica e atitudinea de "wannabe rockstar"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meh....Ai dreacu sunteti voi astia Steve Vai-i nerecunoscuti ai planetei :))) Vai de capu vostru ca sunteti degeaba....Daca muzica si aceste "studii muzicale" au vreo legatura ma duc si ma impusc. Muzica e o arta...in arta n-ai nevoie de studii..Altfel, de ce-ar mai fi arta si de ce s-ar presupune de originalitate daca inveti de la altul aceasta "originalitate"...pune mana pe chitara domnule si invata muzica. Ce esti tu se numeste instrumentist si nu muzician , daca pui inainte studiile si dupa aia originalitatea. Sunteti jalnici ca si oameni multi dintre voi, dar si mai jalnica e atitudinea de "wannabe rockstar"

Atitudinea asta aroganta si suficienta s-ar putea sa faca treaba mai bine decat un glont. Oricum, n-ar fi nicio pierdere, dimpotriva!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.