www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

dilema fender


barbarossa
 Share

Recommended Posts

oameni buni am o dilema si poate ma ajuta careva care e mai experimentat in fenomenul fender.

vreau sa-mi iau un strat. am incercat recent 2 modele. unul mexican si un highway. le-am incercat pe acelasi amp, unul dupa altul, le-am comparat sub toate aspectele. problema e ca nu ma decid.

va spun sincer ca imi place mai mult mexicanul. gatul e mai rapid, corzile mai joase, nici o problema, si e si culoarea pe care mi-o doresc, chrome red. killer. 2 lucruri ma deranjeaza la el.1 pretul, 1900 ron, care e exagerat pt o chitara care in state e 400$ si are msrp 550$, si faptul ca scrie pe headstock made in mexico. sunt snob:)

pe de alta parte highway -ul nu e setat deloc calumea. corzile sunt mai sus, pacaie ceva la nut sau la bridge cand faci bend, probabil nu aluneca coarda, si pare sa se dezacordeze mult mai repede. suna la fel va zic sincer. parca sunetul e un pic mai plin , insa cred ca e datorita faptului ca are fingerboard-ul din rosewood, fata de maple cum are mexicanul.

si pare un pic mai solida, mai dintr-o bucata, e frumos finisajuul asta pe care il are highway.si tot parca are o idee mai mult sustain, asa, la rece... s-acuma ca is snob tare ma incanta ca scrie made in usa:). chestia care ma deruteaza cel mai mult e ca e 2500 ron si e nou, sunburst, care probabil e mai scump...pretul mi se pare chiar foarte bun.msrp e 1000$ deci aproape inca o data fata de mexican, dar diferenta aici e de doar 600 ron

nu stiu sincer pe care sa-l aleg, pt ca nush in ce masura se pot remedia problemele pe care le are cel american(pacaitul si inaltimea corzilor)btw chiar si asa cu corzile mai inalte, era un inceput de buzz... probabil tre setat un pic, tre lucrat la el. mi-a zis vanzatorul ca se uita...sa vad

si mai e ceva...parca pe thomann zice ca e lemn si lucratura americana, dar dozele sunt tot cele de pe mexic.ce credeti/stiti?

as aprecia niste sfaturi, mai ales de la impatimitzii/posesori fender

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Highway 1 e teoretic peste alea mexicane la dotari la toate capitolele (doze, hardware etc). Setupul nu e o problema, un lutier competent iti poate regla chitara cum vrei tu, despre partea asta nu-ti fa griji.

 

Daca iti permiti, ia Highway, insa daca iti place asa tare ala mexican, ia-l pe ala, sunt foarte bune, n-are rost sa dai bani in plus doar pt ca scrie Made in USA pe el.

Link to comment
Share on other sites

Sunt total multumit de Strato Mexican.

 

Suna bine, tremolo vintage mi se pare mai bun decat cel in doi pivoti (de altfel si Highway1 si Standard au mecanicele identice, tremolo, chei, nut). Singurul lucru care imi place la Highway1 (cel vechi cu headstock mic) este finisajul satinat (mat).

 

Highway1 este 749$ fata de 399$ Standard Strato, in USA pe site-urile de instrumente, dar este vorba de noul Highway1 (upgrade) aparut la mijlocul lui 2006.

 

In Germania Highway1 este 585 Euro cu TVA cu tot.

Standard: 399 Euro

 

Parerea mea este ca daca Standardul are action mai jos nu prezinta fret-buzz si are un gat bun... ia-l.

 

Poti sa te duci sa-l iei din Germania, dar te mai costa drumul. Preturile online sunt mai mici pentru ca nu ai posibilitatea sa incerci 3-4 instrumente, sa te intorci a doua zi sa mai incerci cateva, sa le revezi pe cele de ieri, astea costa pana la urma (chirie, salarii, uzura amplificatoare, nervi, vecini... :) ...)

 

Concluzie: ia Mexicanka si daca vrei sa-i faci un upgrade iti iei un set de SamariumCobalt Noiseless, si ai chitara care face fata oricarei americane (cu brio).

 

PS. Dupa ce o iei sa ne pui o poza frumoasa, ca suntem curiosi.

Link to comment
Share on other sites

Sunt total multumit de Strato Mexican.

 

Suna bine, tremolo vintage mi se pare mai bun decat cel in doi pivoti (de altfel si Highway1 si Standard au mecanicele identice, tremolo, chei, nut). Singurul lucru care imi place la Highway1 (cel vechi cu headstock mic) este finisajul satinat (mat).

 

Highway1 este 749$ fata de 399$ Standard Strato, in USA pe site-urile de instrumente, dar este vorba de noul Highway1 (upgrade) aparut la mijlocul lui 2006.

 

In Germania Highway1 este 585 Euro cu TVA cu tot.

Standard: 399 Euro

 

Parerea mea este ca daca Standardul are action mai jos nu prezinta fret-buzz si are un gat bun... ia-l.

 

Poti sa te duci sa-l iei din Germania, dar te mai costa drumul. Preturile online sunt mai mici pentru ca nu ai posibilitatea sa incerci 3-4 instrumente, sa te intorci a doua zi sa mai incerci cateva, sa le revezi pe cele de ieri, astea costa pana la urma (chirie, salarii, uzura amplificatoare, nervi, vecini... :) ...)

 

Concluzie: ia Mexicanka si daca vrei sa-i faci un upgrade iti iei un set de SamariumCobalt Noiseless, si ai chitara care face fata oricarei americane (cu brio).

 

PS. Dupa ce o iei sa ne pui o poza frumoasa, ca suntem curiosi.

De acord cu tine la capitolu vibrator , dar atat ! Stratu mexican are taste inguste , si daca nu ma insel , are doar 21 ! Are doze cu output mai mare dar nu sunt la fel de sensibile . Plus ca Samarium Cobalt Noisless parerea mea e ca sunt doze de rahat .

Si la urma urmei pretu e perfect pentru higway one , o iei si o reglezi si gata !

Link to comment
Share on other sites

SIncer nu am probat classic 60's , dar am probat classic 70's si e destul de reusit. Alt mexican care mi-a placut e un Standard din 92 dar care crede-ma , aia e chitara castigata la loterie , e clar peste higway one ( dar are texas special ) !

Si inca o chestie , eu as prefera o japoneza second de prin 90 decat un mexican , ideea e sa gasesti cineva care sa ti-o ia si sa o aduca .... Am vazut japoneza din '84 cu 300 lire dar ce sa fac ... intai sa invat sa cant si dupa aia sa imi fac colectie de chitari !!!

Link to comment
Share on other sites

SIncer nu am probat classic 60's , dar am probat classic 70's si e destul de reusit. Alt mexican care mi-a placut e un Standard din 92 dar care crede-ma , aia e chitara castigata la loterie , e clar peste higway one ( dar are texas special ) !

Si inca o chestie , eu as prefera o japoneza second de prin 90 decat un mexican , ideea e sa gasesti cineva care sa ti-o ia si sa o aduca .... Am vazut japoneza din '84 cu 300 lire dar ce sa fac ... intai sa invat sa cant si dupa aia sa imi fac colectie de chitari !!!

 

foarte tare pretul la japoneza...... firma la care ai vazut-o are cumva si site?

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine la capitolu vibrator , dar atat ! Stratu mexican are taste inguste , si daca nu ma insel , are doar 21 ! Are doze cu output mai mare dar nu sunt la fel de sensibile . Plus ca Samarium Cobalt Noisless parerea mea e ca sunt doze de rahat .

Si la urma urmei pretu e perfect pentru higway one , o iei si o reglezi si gata !

 

Tastele la Startul Mexican sunt medium jumbo incepand cu 2006 (1.ianuarie). De asemnea blocul tremoloului are masa marita.

Dozele Standard sunt puctul slab la Mexicane dar totusi nu suna rau.

Samarium Cobalt Noiseless drept sa spun nu am incercat inca pe o mexicana, dar pana acum erau numai pe niste "Custom Shop" si American Series De Lux, incepand cu 2006 au inceput sa se vanda si ca spare-(upgrade)-parts. Dupa cate stiu sunt cele mai scumpe doze produse de Fender, si nu prea au cum sa fie chiar de rahat. In sfarsit gusturile nu se discuta.

 

Acum problema omului este: sa ia o mexicana super bine alcatuita sau un Highway care bazaie. Este posibi sa aiba griful torsionat, sau doamne fereste de ceva mai rau, si atunci nici un set-up nu o mai scoate la capat. Ar mai fi garantia, dar cred ca trece un an pana se rezolva o chestiune din asta (poti sa si albesti intre timp).

 

 

Offtopic:

PS: Stiai ca se produce Stratocaster si Telecaster si in Koreea? Special Edition Ash Strato si Special Edition Ash Tele - Made in Korea

Parca am avut o discutie pe tema asta acum ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Corect , intr-adevar nu am pus mana pe nici o mexicana din 2006 deci cred ca ai dreptate . Dozele erau Tex Mex , le-o fi schimbat si pe alea , draq stie ...

Custom de care zici tu erau 2 modele : custom classic si custom player , amandoua in variante V neck si C neck , roswood si maple. Acuma una din ele s-a scos si s-a introdus un alt model care imi scapa numele , dar stiu ca e cu headstock tip '70 si cu easy acces ( ca la modelu Jeff Beck ) , vibrator in 2 etc

Cele mai scumpe sunt FLC-urile ( eu nu inteleg de ce , dar in fine )

Si da , ai dreptate , daca nu are pe nimeni sa se duca cu el sa inspecteze chitarile , cred ca ar fi mai bine sa ia mexicana , macar stii o treaba ....

Link to comment
Share on other sites

de incercat le-am incercat si inspectat atat cat se poate, zic io, de catre un cumparator. nu e chiar prima chitara pe care o tin in mana. nu stiu in ce masura mi s-ar permite sa intru cu surubelnita si cheia pt truss rod int-o chitara ce nu-mi apartine...cred ca e obligatia producatorului, sau a vanzatorului de a seta chitarile asa cum trebuie. eu am pus intrebarea pt ca posesori de fender sa zica daca s-au intalnit cu probleme similare si daca au reusit sa le rezolve.

 

offtopic.si mie mi-a atras atentia acel model de special edition strat, korea , ash, cu doze sd. ce nu-mi place la el e faptul ca e asa urat scris fender pe headstock de parca e o copie ordinara. plus ca nu am incercat niciuna sa vad cum e la mana...

 

ontopic ce ziceti de faptul ca pe thomann.de parca zice ca dozele sunt tot cele mexicane si pe highway. eu le-am incercat, sunt la fel de noisy, si suna 97% la fel, acel 3% ce difera fiind datorat poate tastierelor din lemn diferit

Link to comment
Share on other sites

de incercat le-am incercat si inspectat atat cat se poate, zic io, de catre un cumparator. nu e chiar prima chitara pe care o tin in mana. nu stiu in ce masura mi s-ar permite sa intru cu surubelnita si cheia pt truss rod int-o chitara ce nu-mi apartine...cred ca e obligatia producatorului, sau a vanzatorului de a seta chitarile asa cum trebuie. eu am pus intrebarea pt ca posesori de fender sa zica daca s-au intalnit cu probleme similare si daca au reusit sa le rezolve.

 

offtopic.si mie mi-a atras atentia acel model de special edition strat, korea , ash, cu doze sd. ce nu-mi place la el e faptul ca e asa urat scris fender pe headstock de parca e o copie ordinara. plus ca nu am incercat niciuna sa vad cum e la mana...

 

ontopic ce ziceti de faptul ca pe thomann.de parca zice ca dozele sunt tot cele mexicane si pe highway. eu le-am incercat, sunt la fel de noisy, si suna 97% la fel, acel 3% ce difera fiind datorat poate tastierelor din lemn diferit

 

Dozele sunt oricum punctul slab.

Spui ca ar fi obligatia celor de lamagazin sa seteze cum trenbuie chitara, foarte corect. Pune-ti intrebarea daca nu cumva au incercat si nu au reusit decat ce se vede. Adica sa aiba si action mai inalt si fret-buzz in acelasi timp mi se pare cam stupid. Cei de la pro-guitar fac treaba buna de obicei si chitarile suint setate ok (daca este posibil).

 

Go for the Mexican.

 

Si mai tarziu iti vei lua si un Custom Classic USA.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
ontopic ce ziceti de faptul ca pe thomann.de parca zice ca dozele sunt tot cele mexicane si pe highway. eu le-am incercat, sunt la fel de noisy, si suna 97% la fel, acel 3% ce difera fiind datorat poate tastierelor din lemn diferit

 

Nu sunt aceleasi doze, pe Standard sunt cu magneti ceramici, iar pe Highway One sunt cu Alnico 2, si, din cate am vazut eu, atat pe Thomann, cat si pe Musik-Produktiv scrie ce trebuie...

Link to comment
Share on other sites

mai tarziu imi voi lua un wolfgang standard deluxe...asta dupa un gibson les paul standard 60s, poate mai tarziu si un rich mockingbird...:)

fenderul e mai mult un moft...ca fac si io o varsta...:)

planuri marete...sper sa le implinesc pana mor...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

mai tarziu imi voi lua un wolfgang standard deluxe...asta dupa un gibson les paul standard 60s, poate mai tarziu si un rich mockingbird...:)

fenderul e mai mult un moft...ca fac si io o varsta...:)

planuri marete...sper sa le implinesc pana mor...

 

He he ...

Inati un moft. Dupa aia addicted!

Link to comment
Share on other sites

@barbarossa-ia-ti un highway one maple sau rosewood, dupa gust. setarile nu sunt o problema. si ia cu tine pe cineva care CHIAR se pricepe sa aleaga si sa regleze o chitara. oricum, lemnele de pe highway one sunt superioare calitativ celor de pe mexicane si se cunoaste asta clar in calitatea sunetului. mecanica e mex pe ambele. succese!

Link to comment
Share on other sites

Eu am fender lite ash strat si pot spune ca suna foarte calumea.

Mai nou am pus pe el ZW Boomers si n-are pic de buzz.

Vintage tremolo-ul 2 point poate fii setat ca floyd (la mine cel putzin asa e) insa, mai ai cva probleme cu tensiunea in corzi.

Impreuna cu un Roland micro cube si cu cabluri laboga obtin un clean demential, iar pe presetul rectifier de pe amp obtin un distort gen iron maiden, dar cam muddy, insa lipsa de gain cred k e datorata magnetilor alnico din dozele SD alnico 2 pro (vreau sa schimb doza bridge cu un mini humbucker).

Sincer, la inceput si eu am avut dubii k nu e original, insa suna muuult mai bine decat un american strat testat p acelasi stack marshall p lampi cu aceleasi preseturi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fender lite ash strat si pot spune ca suna foarte calumea.

Mai nou am pus pe el ZW Boomers si n-are pic de buzz.

Vintage tremolo-ul 2 point poate fii setat ca floyd (la mine cel putzin asa e) insa, mai ai cva probleme cu tensiunea in corzi.

Impreuna cu un Roland micro cube si cu cabluri laboga obtin un clean demential, iar pe presetul rectifier de pe amp obtin un distort gen iron maiden, dar cam muddy, insa lipsa de gain cred k e datorata magnetilor alnico din dozele SD alnico 2 pro (vreau sa schimb doza bridge cu un mini humbucker).

Sincer, la inceput si eu am avut dubii k nu e original, insa suna muuult mai bine decat un american strat testat p acelasi stack marshall p lampi cu aceleasi preseturi.

 

Am o intrebare: este adevarat ca neckul din "highly figured birds-eye maple" este de fapt numai fretboardul lipit deasupra ca si la cele cu fretboard de palisandru (rosewood)?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare: este adevarat ca neckul din "highly figured birds-eye maple" este de fapt numai fretboardul lipit deasupra ca si la cele cu fretboard de palisandru (rosewood)?

pai asta se vede daca gatul este maple board sau one piece maple neck. oricum daca este maple cap glued este foarte bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Acum un an am vrut si eu sa-mi cumpar un Strat mexican. M-am dus hotarat la magazin (asta se intampla undeva in Montreal) am vorbit cu vanzatorul, iar in momentul cand mi-a pus-o in mana mi-am dat seama ca nu imi placea acea chitara si n-o voi cumpara niciodata. Vazand asa, vanzatorul mi-a dat apoi un American Stratocaster. Obisnuit ca pe la noi i-am spus frumos ca oricum nu am bani pentru ea, asa ca nu trebuie sa mi-o dea. Dar omul a insistat. Ceea ce pot sa spun este ca m-am indragostit pe loc de ea. Era cu totul altceva. Vazand ca imi place (desi stia ca nu o cumpar) s-a oferit sa-i faca un setup pe gustul meu. Atunci m-am hotarat sa mai astept un pic si sa-mi iau un American Strat. Acum l-am cumparat, il am. In magazin era fara nici un fel de setup, avea fret buzz dar mi s-a parut ca are potential. Lutierul lor din magazin nu mi-a inspirat incredere si l-am cumparat asa, avand incredere doar in marca Fender si made in USA. Acasa mi-am facut singur setup-ul, a fost nevoie sa umblu inclusiv la truss rod. Acum chitara este perfecta. Sunt foarte multumit de alegerea mea si ma felicit ca am ascultat de nevasta si nu m-am aruncat la chitara mexicana pentru care aveam bani dar din pacate chiar nu mi-a placut deloc. Au fost 1000 euro plasati excelent. Revenind la Barbarossa, in Romania nu as avea curaj sa o cumpar asa, fara setup. Iar pretul imi pare dubios. Nu m-as arunca s-o cumpar.

Link to comment
Share on other sites

pai probabil ca tu ti-ai luat ceva deasupra lui highway , care e cea mai low americana.

insa intre highway si mexicana diferenta e destul de mica.

pe mine ma incurca pt ca mai degraba dau 2500 ron pe o chitara care in state e 750$ decat 1900 pe un care acolo e 400$.

pretul la highway e cu 200 ron mai mic decat la proguitar, desi chitara e noua, cred...

ca daca ar fi mexicana vro 1400 as lua-o fara discutie.la astea e cum ti-e norocul. poti da peste un mai mult decat ok, comparabila cu una americana spun unii, dar poti da si peste o lopata. asa cum se poate intampla si la chitari americane, insa probabil mult mai rar. poate am avut noroc si asta e una din mexicanele alea...:)

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic... ia cu tine pe cineva care se pricepe. Ti-am spus, totusi, n-am cumparat niciodata chitari din Romania deci nu stiu cum e dar in mod normal setupul ar trebui sa-l faca magazinul. Iar fara setup n-as avea curaj sa o cumpar, mai ales daca nu te pricepi, dar chiar daca te pricepi tot nu stii dinainte ce poti obtine. Diferenta de pret e mica din ceea ce spui tu si in mod normal oricine ar merge pe Highway, dar in cazul asta e riscant. De ce nu mai astepti putin sa mai strangi niste bani? Cineva zicea ca Proguitar face setup, poate iti iei de acolo ceva dupa ce mai strangi niste bani. Si macar stii sigur ce iei. Vizavi de cele mexicane multi zic de bine despre ele, ce am scris eu e doar parerea mea si gustul meu.

Link to comment
Share on other sites

pai asta se vede daca gatul este maple board sau one piece maple neck. oricum daca este maple cap glued este foarte bine. :)

 

Pai asta as vrea sa stiu...

... ca am probat dar nu mi-a trecut prin cap in momentul la sa studiez si acest aspect.

 

Deci este board sau one-piece la Stratul coreean Lite Ash special edition?

Link to comment
Share on other sites

pai probabil ca tu ti-ai luat ceva deasupra lui highway , care e cea mai low americana.

insa intre highway si mexicana diferenta e destul de mica.

pe mine ma incurca pt ca mai degraba dau 2500 ron pe o chitara care in state e 750$ decat 1900 pe un care acolo e 400$.

pretul la highway e cu 200 ron mai mic decat la proguitar, desi chitara e noua, cred...

ca daca ar fi mexicana vro 1400 as lua-o fara discutie.la astea e cum ti-e norocul. poti da peste un mai mult decat ok, comparabila cu una americana spun unii, dar poti da si peste o lopata. asa cum se poate intampla si la chitari americane, insa probabil mult mai rar. poate am avut noroc si asta e una din mexicanele alea...:)

 

Ooops! nu este ProGuitar?

 

Pai numai ei sunt oficial importatori. Sa nu fie facatura. Atentie mare ... Adica o chitara defecta returnata sau ceva asemanator.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta as vrea sa stiu...

... ca am probat dar nu mi-a trecut prin cap in momentul la sa studiez si acest aspect.

 

Deci este board sau one-piece la Stratul coreean Lite Ash special edition?

 

Sincer, nush sigur.

In orice caz suna muult mai bine decat Mex strat si cam la fel cu American (asta fara doze + amplificare

Uite cateva poze :

 

post-2469-1169404937_thumb.jpg

post-2469-1169405357_thumb.jpg

post-2469-1169405408_thumb.jpg

post-2469-1169405468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

din foto. atasate, se vede clar ca gatul este bird'eye maple. (sincer sa fiu, nu prea vad pe nimeni sa lipeasca furnir pe spatele gatului). fretboardul este maple cap, adica maple lipit peste maple, deci nu este one piece, ceea ce, dupa gustul meu, este foarte bine.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.