www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

tremolo dezacordeaza


Guest AnthraX

Recommended Posts

Guest AnthraX

Am pe un Ibanez SA120 ceea ce pare a fi un tremolo clasic (cel putin nu arata nicidecum a FR, nu are nici menghina) dar floating. Problema e ca la actionarea tremolo-ului se dezacordeaza chitara... nu vorbesc de abuz, dar la nici o jumatate de dive poti fi sigur ca nu mai is acordate corzile.

La inceput am crezut ca e din cauza ca nu am prins bine corzile pe tuning pegs (nu am dat multe ture) dar acuma dupa un schimb de corzi la care am avut atentie sa infasor bine corzile tot dezacordeaza... idei careva?

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
intrebare suplimentara: ce-i aia o jumatate de dive? :)

 

ceva de genu un dive e tremolo-ul coborat cat poate el mai jos (aproape pana atinge bara corpul chitarii), jumate de dive e

jumate din distanta aia.

Link to comment
Share on other sites

intrebare suplimentara: ce-i aia o jumatate de dive? :)

doua sfert dive = o juma dive , hehe

 

cand treci de un punct " mort" din punct de vedere mecanic arcurile nu pot sa traga la loc corzile , trebuie sa tragi tu cu manutza ta .

 

nu depinde de floyd sau nefloyd , unele sunt prost proiectate .

 

la Strat am " System .I." floating ...cu fine tuning etc ...cu cutite din otel , ce se pot schimba la nevoie , are 22 de ani si nu au cutitele nici pe dracu' ,revine din orice pozitie.

 

Am Keiper cu Floyd ...nou nouta.....nu revine.....ramane cu un semiton mai jos la revenire din " dive"....si atat , o sa incerc sa scurtez arcurile ,,,...etc. la intins corzile nu-i problema revine sii nu-i fals .Are menghina la headstock super de luxe reglabila etc ...asa ca de aicea nu cedeaza.M-am gandit ca numai daca ai pun lama de otel calit pot sa inbunatatesc treaba , apoi sa vad de nu trebuie shimbati pivotii , ca pun otel ce va " intra " in pivoti ....chitara ieftina asta e dar in afara de partile mecanice , chei filet, fier/otel restul e OK .Daca nu crapa sau se indoaie o sa-i schimb vibratorul..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Acum chiar am incercat pe un tuner si numa low-E-ul se dezacordeaza simtitor cu vreo jumate de semiton in sus (e acordata in D#), la restul corzilor doar usor urca frecventa.

Link to comment
Share on other sites

la mine nu se dezacordeaza mai deloc de la tremolo.. aproape imperceptibila chestia...nici daca abuzez ca nebunu de maneta(ma rog eu sunt mai printzesa si nu prea am talent sa distrug tremolo bars :)) si eu cand mi-am luat chitara m-am mirat cat de putin se duce tremolo-ul cand vedeam pe guitar pro ca poti si 6 tonuri mai sus/jos sa dai nota(vai de standard tremolo-ul care ar fi abuzat in halu asta :))

pana la urma foloseste bend-ul clasic din degete.. mi se pare mult mai comod(cel putin la bend, la vibrato e mult mai bun tremolo-ul)

Link to comment
Share on other sites

la mine nu se dezacordeaza mai deloc de la tremolo.. aproape imperceptibila chestia...nici daca abuzez ca nebunu de maneta(ma rog eu sunt mai printzesa si nu prea am talent sa distrug tremolo bars :)) si eu cand mi-am luat chitara m-am mirat cat de putin se duce tremolo-ul cand vedeam pe guitar pro ca poti si 6 tonuri mai sus/jos sa dai nota(vai de standard tremolo-ul care ar fi abuzat in halu asta :))

pana la urma foloseste bend-ul clasic din degete.. mi se pare mult mai comod(cel putin la bend, la vibrato e mult mai bun tremolo-ul)

scuze, am uitat sa fac o precizare, un semiton, maximum, un ton, DOAR SA LASE! nu sa si ridice. spatiul pt. asa zisa ridicare, la un vibrator clasic, este destul de mic si necesar doar pt. revenirea "in tune". spre asa ceva trebuie reglat un astfel de vibrator, pt. a nu dezacorda. :)

Link to comment
Share on other sites

Acum chiar am incercat pe un tuner si numa low-E-ul se dezacordeaza simtitor cu vreo jumate de semiton in sus (e acordata in D#), la restul corzilor doar usor urca frecventa.

 

pune-i menghina la headstock

 

coarda se lasa la dive , si aluneca catre cheie , iar inapoi nu mai vine doar din actiunea arcurilor , tragi de maneta mai hotaratr , scurt si cu forta coarda va reveni in pozitia initiala !!!

 

la mine asa funcvtioneaza floydu , cum am scris cu tot cu menghina , nu-i bine reglata tensiunea arcurilor , arcurile sunt prea destinsa in pozitia corecta , am pusa doar doua arcuri sa fie intinse ( lungite) bine ,...tot aia-i . materialul in punctul de reazam nu-i otel ci tabla (tinichea) ce se deformeza ,ne-mai avand ..."tais" se opreste unde ai convine !!! da-i frumos aurit tot vibratorul ...hehehe

 

deci ...pivoti din otel si "cutite" dfin otel atat e secretul .......material si prelucrare....

 

Eu m-am gandit sa calesc cumva partea de reazam ( cutitul") , sau daca nu sa pun cumva doua lame de otel , am mai scris ca la vibratoarele serioase sunt lame ce se pot schimba, sau chiar "ascuti" din cand in cand.Si inca odata amintesc si de pivoti.......otel sa fie..........de nu=i otel lama vobratorului asi face loc ( taie in pivot" si "agata" unde vrea muschi ei.....

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX
scuze, am uitat sa fac o precizare, un semiton, maximum, un ton, DOAR SA LASE! nu sa si ridice. spatiul pt. asa zisa ridicare, la un vibrator clasic, este destul de mic si necesar doar pt. revenirea "in tune". spre asa ceva trebuie reglat un astfel de vibrator, pt. a nu dezacorda. :)

e tremolo FLOATING dar nu e FR, deci are mult spatiu pentru tras in sus de el, nu doar pentru revenire... stiu ca tremolo clasic (cum este pe multe stratocastere) nu e facut pentru mare abuz doar pentru ce ii numit... Tremolo (corect e vibrato but what the hell) :( .

 

la mine nu se dezacordeaza mai deloc de la tremolo.. aproape imperceptibila chestia...nici daca abuzez ca nebunu de maneta(ma rog eu sunt mai printzesa si nu prea am talent sa distrug tremolo bars B) ) si eu cand mi-am luat chitara m-am mirat cat de putin se duce tremolo-ul cand vedeam pe guitar pro ca poti si 6 tonuri mai sus/jos sa dai nota(vai de standard tremolo-ul care ar fi abuzat in halu asta :) )

pana la urma foloseste bend-ul clasic din degete.. mi se pare mult mai comod(cel putin la bend, la vibrato e mult mai bun tremolo-ul)

Stai tu linistit ca si la benduri si la vibrato folosesc numa bine degetele... :) pe mine ma interesa sa scot din tremolo un drop sau un vibrato excesiv de agresiv (eh asta imi iese fara dezacordari).

Mersi mult pentru sugestii, voi incerca in curand faza cu grafit. Pana una alta nu am nici bani nici chef sa ii pun chitarii mele menghina...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.