www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

va cer o parere


Guest Rhadoo
 Share

Recommended Posts

Guest Rhadoo

in primu rand,salutare tuturor...

vin aici pe forum cu o intrebare la care sper sa gasesc raspuns.pana acum eu am cantat doar pe un jaf de reghin si mam gandit sa strang niste bani cam pana prin aprilie(in jur de vreo 4-5 sute de euro)sami iau o chitara beton.

acum,vreau sa fie in primul rand acustica,dar vreau sa o pot si "baga in priza":) asa ca mam gandit la modelul asta pt k sunt innebunit dupa aceste tipuri de chitari http://www.thomann.de/de/ibanez_afs75ttrd.htm

 

dk se poate as vrea niste opinii despre aceasta chitara(raport calitate/pret,etc..voi stiti mai bine ce e de comentat la o chitara)

 

multumesc mult anticipat

Edited by Rhadoo
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey
in primu rand,salutare tuturor...

vin aici pe forum cu o intrebare la care sper sa gasesc raspuns.pana acum eu am cantat doar pe un jaf de reghin si mam gandit sa strang niste bani cam pana prin aprilie(in jur de vreo 4-5 sute de euro)sami iau o chitara beton.

acum,vreau sa fie in primul rand acustica,dar vreau sa o pot si "baga in priza":) asa ca mam gandit la modelul asta pt k sunt innebunit dupa aceste tipuri de chitari http://www.thomann.de/de/ibanez_afs75ttrd.htm

 

dk se poate as vrea niste opinii despre aceasta chitara(raport calitate/pret,etc..voi stiti mai bine ce e de comentat la o chitara)

 

multumesc mult anticipat

si mie imi plac chitarile dar de curand am inteles ca suna de kk pe distors ..and that sucks

Link to comment
Share on other sites

^ai inteles foarte prost, chitarile hollow body suna superb si pe clean si pe distors, doar ca au feedback mai mare ca alea solid body la gain mare

 

Apropo vezi ca vinde Jimmy de la Slang exact chitara pe care o vrei tu http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10434

 

edit: era pt diogrey primul paragraf

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Ai mai cintat vreodata pe asa ceva?

Nu suna nici ca o acustica nici ca o electrica normala. In nici un caz nu vei putea sa cinti ceva mai heavy pe ea.

 

nu am mai cantat niciodata pe asa ceva,de aceea cer pareri..nu inteleg germana,deci nu prea stiu ce scrie pe acolo,dar am vazut k scrie "full acustic" deci mam gandit k se poate folosi k si o acustica.am cautat si pe alte siteuri dar nu fac niciunde referiri la treaba asta..

 

Apropo vezi ca vinde Jimmy de la Slang exact chitara pe care o vrei tu http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10434

 

nu cere cam mult pe ea?pe siteul thomann e 399...

 

in fine,se poate folosi k si acustica?(fara amplif,fara nimic)

Link to comment
Share on other sites

nus, asta discuti tu cu el, poate mai negociati....

 

apropo, tu ce vrei sa canti? astea sunt chitari exceptionale, dar sunt bune pt un anume tip de sunet. Adica pt metal de pilda nu cred ca-i chiar cea mai buna alegere. Asigura-te ca stii ce vrei de la chitara aia, sa nu te trezesti ca ai o chit de jazz si tie iti place Pantera.

 

edit: da, chit tip jazz (adica hollow body) au cutia de rezonanta suficient de mare ca sa poata fi cantate si rece. Ideea ar fi sa o canti totusi printr-un amp, ca sa auzi tonul ala misto

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

In sfirsit un incepator( presupun) care nu vrea un RG....:)

 

N-am incercat exact modelu ala pe care il doresti tu dar am mai avut in mina citeva chitari asemanatoare. Intradevar nu o sa poti cinta trash pe asa ceva dar are o plaja de aplicatii extraordinar de vasta. Gindeste-te ca ritmul de la AC/DC este un Gretsch cu constructie similara. Mai apoi citi artiti de rock clasic folosesc ES 335-uri si alte chitari de acelasi gen.

 

Asadar daca nu vrei chestii care solicita foarte mult gain( o sa intre in feedback cu mult mai repede si mai rau decit o chitara solidbody cum a fost deja evidentiat) si ceea ce doresti tu sa cinti se invirte in sfera blues, rock clasic + alte mii de derivate eu iti recomand fara retineri o chitara de genul asta.

 

Singura retinere este ca la tipul ala de licenta Bigsby nu stiu cit o sa tina acordaju...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
nus, asta discuti tu cu el, poate mai negociati....

 

apropo, tu ce vrei sa canti? astea sunt chitari exceptionale, dar sunt bune pt un anume tip de sunet. Adica pt metal de pilda nu cred ca-i chiar cea mai buna alegere. Asigura-te ca stii ce vrei de la chitara aia, sa nu te trezesti ca ai o chit de jazz si tie iti place Pantera.

 

nu o sa discut cu el pt k pana o sa am eu banii,el sigur nu mai are chitara:)

 

nu vreau sa cant metal sau ceva de genu.vreau o chitara pt mine,sa cant aks sau cu prietenii,atat.niste acorduri,un solo..layla,tears in heaven,etc.chiar dk nu vreau multe de la ea,400 de euro mi se pare un pret exceptional pt o chitara care o sa ma tina o viata.

deci..ink o data..dk se ia curentu..se comporta ca o acustica?

 

Singura retinere este ca la tipul ala de licenta Bigsby nu stiu cit o sa tina acordaju...

 

ce vrei sa spui cu asta,dk nu te superi k intreb:)

Link to comment
Share on other sites

deci..ink o data..dk se ia curentu..se comporta ca o acustica?

 

 

Pe scurt da. Pune-i niste corzi de 11 si esti rezolvat

 

ce vrei sa spui cu asta,dk nu te superi k intreb:)

 

 

Pentru ca in genere sistemele Bigsby nu sint printre cele mai stabile tremolo-uri. Capul de serie de la Bigsby e B7-ele care mai are o parte componenta, un fel de bara pe sub care mai trec odata corzile. Calculind ca unul original se vinde in state la 130 USD din insusi pretul chitarii poti deduce ca nu o sa fie o replica 1/1 la chestia originala. Plus ca un Bigsby( orice model nu numai B7-le) are ca indicatii folosirea unui asa numit roller bridge, ceea ce chitara de fata nu are.

 

Si eu sint interesat de un Bigsby ( il iau luna viitoare daca totu merge ok) si am rascolit netu pt info.

 

Sper sa te fi ajutat raspunsul

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Singura retinere este ca la tipul ala de licenta Bigsby nu stiu cit o sa tina acordaju...

 

mersi fain..asta inseamna k dk ti se dezacordeaza stai 10 ani pana o acordezi din nou?

Edited by Rhadoo
Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Nu tocmai. Cred ca tu te referi la sistemele tip floyd rose care sint cu totul alata mincare de peste. Daca te nelinisteste aspectu asta, banuiesc ca poti gasi aceeasi chiata si cu punte fixa...

 

 

mersi ink o data,sunteti baieti de treaba.cand o sa am banii,o sa va mai bombardez cu intrebari legate de treaba asta.in principiu cred k asta ar fi chitara perfecta pt mine dk spui k nu se acordeaza greu si k poate fi folosita k si acustica.

+banuiesc k atunci cand ai spus k nu stii cat tine acordajul nu teai referit la faptul k dupa cateva zdranganeli e varza.cum fac reghinurile si johnsonurile ieftine:))

 

dk mai sunt si alte pareri,critici,etc abia astept sa le aud

Edited by Rhadoo
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua cu bigsby, n-ai de ce sa te complici, chiar n-ai nevoie de tremolo, si pierzi sustain si ton, plus ca adauga destul de mult la greutatea chitarii. Mergi pe ceva cu punte fixa.

 

Apropo, poate o mai are omul pana strangi tu banii, astea de jazz nu se vand asa repede, ca nu-s rg-uri sa le vrea toti metalistii. Eu zic sa iei legatura. Treaba ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Nu-ti lua cu bigsby, n-ai de ce sa te complici, chiar n-ai nevoie de tremolo, si pierzi sustain si ton, plus ca adauga destul de mult la greutatea chitarii. Mergi pe ceva cu punte fixa.

 

Apropo, poate o mai are omul pana strangi tu banii, astea de jazz nu se vand asa repede, ca nu-s rg-uri sa le vrea toti metalistii. Eu zic sa iei legatura. Treaba ta.

 

 

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Iba...tar?sku=519453X

 

adik ceva de genu?mam gandit apoi si la asta..dk nu la asa ceva te refereai,dami tu un exemplu

Edited by Rhadoo
Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Eu am copie de les paul si... e un fel de hollow body. Eu sincer nu ma dau in vant dupa electroacustice but... preferintele nu se discuta :)

 

eu vreau o electrica care o pot folosi si dk plec de aks si nu pot lua amplifu cu mine.vreau sa pot canta oricand si oriunde pe chitara asta.pe de alta parte vreau sa o mai conectez din cand in cand si la un amplif deci acustica simpla iese din discutie

Link to comment
Share on other sites

sal, nu confunda o chitara electro -acustica cu un hollow body !cu prima poti canta la foc de tabara,in parc,oriunde dupa care te urci pe scena ,bagi in amplificator si suna la fel dar cu 1000 watii. cu un hollow body fara amplificare nu te aude nici cine sta langa tine .nici pe aproape sunetul si puterea unei chitari "reci" trebue sa te hotarasti ce vrei sa canti si unde .Gipsy Kings sau Pantera?.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
sal, nu confunda o chitara electro -acustica cu un hollow body !cu prima poti canta la foc de tabara,in parc,oriunde dupa care te urci pe scena ,bagi in amplificator si suna la fel dar cu 1000 watii. cu un hollow body fara amplificare nu te aude nici cine sta langa tine .nici pe aproape sunetul si puterea unei chitari "reci" trebue sa te hotarasti ce vrei sa canti si unde .Gipsy Kings sau Pantera?.

 

 

hmm..tocmai de asta am inceput threadul!alti baieti ziceau k se aude..deci cum e pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

am avut un HOFNER semiresonator asta este denumirea modelului despre care vorbim,crede ma stiu cum suna .in afara de jazz nu prea stiu la ce se poate folosi .un corp foarte mare ,incomod, arati ca un Beatles batrin cu ea . nu vad ce cistigi cu o chitara ca asta inca o data spun depinde la ce vrei sa folosesti .chitara" amfibie "rece/electrica ramine cea electro acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
am avut un HOFNER semiresonator asta este denumirea modelului despre care vorbim,crede ma stiu cum suna .in afara de jazz nu prea stiu la ce se poate folosi .un corp foarte mare ,incomod, arati ca un Beatles batrin cu ea . nu vad ce cistigi cu o chitara ca asta inca o data spun depinde la ce vrei sa folosesti .chitara" amfibie "rece/electrica ramine cea electro acustica.

 

sincer,ma atrage foarte tare designul nu altceva...caut si caut si caut si nu gasesc o electroacustica care sa imi placa cu adevarat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dak zici k vrei kitara k sa stai cu prietenii sa le canti cate ceva cel mai bine e sa iti iei o elecro acustica normala..

 

eu am incercat odata o kitara hallow body si se aude mai tare k o electrica "la rece" si mai incet k o acustica normala.. so your choice..

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Confirm ce a spus Sylviu, eu am incercat exact modelul acesta de ibanez intr-un magazin,si daca vrei sa canti acustic ,nu o sa poti cu ea, are un volum cam cu putin mai mare decat o electrica neamplificata. Si mie imi plac forte mult cum arata.

 

ok,mersi fain..era chitara visurilor mele,dar se pare k nu o sa mio cumpar...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
ok,mersi fain..era chitara visurilor mele,dar se pare k nu o sa mio cumpar...

 

Off-topic, dar sper eu, de folos: nu visa la instrument, doar pentru ca arata frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Off-topic, dar sper eu, de folos: nu visa la instrument, doar pentru ca arata frumos :)

 

e adevarat ce spui,dar eu nu cred k exista multi pt care aspectul instrumentului nu conteaza foarte mult

Link to comment
Share on other sites

Guest Rhadoo
Off-topic, dar sper eu, de folos: nu visa la instrument, doar pentru ca arata frumos :)

 

 

si dk nu dupa cum arata,cum sa imi aleg?in timisoara sunt doar 2 magazine de muzica,unde nu aduca cine stie ce modele...dk gasesti cel mult 15-20 de chitari si asta doar cand primesc marfa..

mias alege o chiatara dupa cat de usor se canta pe ea si dupa cum se aude..dar unde pot sa incerc modelele care mi leas dori eu?nam unde...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca poti sa faci o tura pana in Germania ar fi de vis :) Incerci acolo tot ce vrei. Dar vorba aia: pana la urma, ce vrei? Adica... ce vrei sa canti?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.