www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

comparatie


Guest King_Diamond
 Share

Recommended Posts

Guest King_Diamond

ce se merita mai mult un x-vamp sau un digitech rp200A ?

probabil imi veti zice ca digitech-ul (e de 2X mai scump) insa la calitatea efectelor si la sound care e mai "tare"

dar dintre un v-amp2 si acelasi rp200A

nu am avut ocazia sa testez nici un digitech pana acum si as vrea pareri

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

eu am un digitech rp50 si-ti spun ca la efectele de distors e cam slab...are niste efecte (tot de distors) misto da' nu prea au sustain...io mi l-am luat pt chorus, delay etc...ca distors folosesc digitech metal master...iar astea doua combinate suna super...de v-amp 2 stiu ca are probleme cu schimbatul intre efecte...si de-asta nu mi l-am luat io pe-ala :)...du-te la muzica...probeaza-le pe amandoua si vezi care-ti plac...asta io zic ca e cea mai buna varianta

Link to comment
Share on other sites

eu am digitech rp100a

sunt multumit (bun pt. studiu la ore tarzii, studiu cu casti, etc.)

din cate stiu, singura diferenta dintre rp100a si rp200a e faptul ca 200 are si expression pedal (la 100 se poate adauga o pedala de volum si folosita pe post de expression pedal)

efectele sunt ok zic eu...

doar ca rp e procesor de efect si vamp e simulator de amplificator...

e o mica diferenta

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

pai eu am v-amp 2 si ma gandeam ca poate ala e mai bun ...am posibilitatea sa-l schimb si nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

pai e un efect low budget...nu te poti astepta sa sune f bine..dar la pretul asta eu zic ca isi face treaba mai bine ca un vamp... uita un chitarist misto care il foloseste este cel de la kumm.. Un alt chitarist tare e Horea Crisovan de la Blazzaj care foloseste un Korg AX100G pe langa o statie Tech21 pt modulatie...

concluzia mea este ca daca ai o statie ok, cu un drive fain nu iti trebe nu stiu ce procesor....il legi in FX Loop si folosesti numai modulatia din el...si asa poti sa scoti un ton mult mai natural.

eu am un boss Gt6 si de curand mi-am luat un Hughes and Kettner..si pot sa zic ca am renuntat la proc, folosesc din el numai pedala de wah, delay, flanger etc..si il tin legat in FXloop...nu se compara cu soundul pe are il scoteam direct din proc in statie.

Link to comment
Share on other sites

Lampa rulz in cauzul in care e folosita cu cap. Un chitarist prost va suna prost. Nimeni si nimic nu scoate un chitarist prost din rahat :) (vezi eu ) .

 

Daca as fi in locul tau as pastra Vamp2 care pana una alta isi face treaba si banii salvati de la moarte sigura i-as investi intr-un amp care sa sune cat de cat. Chiar si behringer e bun daca n-ai pe ce sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

thx pt sfaturi ...oricum de amp-urile fender ce parere aveti?? mai exact de cele din seria

frontman

Link to comment
Share on other sites

de sunat suna decent , dar sper sa nu ti se strice in cateva luni de folosire.io stiu vreo 2 care n-au fost fiabile, adika dupa o luna,2 si-au pierdut caracteristicile initiale (cred ca e de la tranzistori sau ma rog alte piese din amp)....sunt facute in china....poate daia.singura kestie buna e ca ai garantie la ele un an, si mi-e ca vei ajunge s-o folosesti la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.