www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Es-339 Pro Vs Squier Stratocaster 50' Classic Vibe


Roby Green
 Share

Recommended Posts

Salut ! Cant de ceva vreme la chitara si in prezent detin un dean vendetta xmt care a ajuns sa imi displaca destul de mult ( fret buzz, action, doze etc ) am strans ceva bani si m-am interesat de ceva chitara in jurul sumei de 15 milioane si am ajuns intre Epiphone es-339 pro si squier classic vibe-u ala, tin sa mentionez ca ma bazez pe tonuri mai clean blues, classic rock , in genear tonuri fara mult gain ...

Epiphone-ul din cate am vazut e foarte remtabil suna bine dar nu am auzit deloc lucuri bune despre parte de single coil din dozele lui si in acelasi timp as vrea un ton putin mai clar , mai rece specific singlecoil-urilo .

Squier-ul arata foarte bine tremolo-ul il blochez oricum nu ma folosesc de el suna bine dar are glossul ala pe gat care o sa imi creeze dificultati maaaaari de tot plus ca la 15 il gasesc doar pe thoman care are costuri de transport ridicate ...

Plus caam mai vazut pe olx un mexican stratocaster cu maple neck tot la 15 arata suberb chitara dar chiar nu am incredere in site-uri de genul .

As fi enorm de recunoscator daca v-ati da cu parerea peste aceste chitare . Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si colegul de mai sus, sunt doua chitare complet diferite. In plus, nu stiu ce ai zis de Epiphone, pentru ca aia are humbuckere. In fine. Sfatul meu ar fi, daca gasesti, la banii aceea sa iti iei un Vintage, in loc de Epiphone. Nu se compara, asta in cazul in care optezi pt humbucker. Daca vrei single coil, categoric mergi pe Fender mexican, in loc de Squier. Cauta-l sa fie cat mai vechi. Daca gasesti in jurul anilor '90-'95 la banii de care dispui, este perfect. Eu chiar te-as sfatui sa mai strangi vreo 200-300 de lei. Nu se merita sa iti iei o chitara noua, cand poti lua una mult mai buna, second hand, cu aceeasi bani. Si in ceea ce priveste lacul de pe gat, nu iti fa griji, nu prezinta un factor de incomoditate atat de mare. In cel mai rau caz, il poti rade jos! Bafta! :)


P.s: Arunca un ochi si la anuntul din semnatura mea. Nu de alta, dar poate iti place cum suna si mai ramai si cu bani in buzunar! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iti iei linistit ori Classic Vibe, ori Epi, ambele sunt chitari excelente. In ultimul timp Vintage a cam scazut calitatea, nu mai sunt ce au fost, Epi in schimb mi se pare ca s-au mai indreptat. In acest moment, la preturi relativ apropiate prefer Epiphone, calitatea este apropiata, echiparea mai buna la Epi.

 

Classic Vibe din punctul meu de vedere este peste seria Mexican Standard, iarasi nu poti da gres cu ele. Second hand e chestie de bafta, poti prinde foarte bine sau chitari cu probleme, daca nu te pricepi mai bine iei din magazin de nou, cu garantie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.