www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

dilema...


Georges
 Share

Recommended Posts

Sper sa ma puteti indruma in mod direct, pentru ca am stat ore in sir pe forum dar nu am reusit sa ma lamuresc. Am un standard fat stratocaster de la squier... si cam atat deocamdata. Mai am si un sistem home cinema LG de vreo 220 w si evident, calcu si fx boxu. Am aprox 270 ron si as vrea sa trec la pasul urmator. Problema este ca nu stiu ca sa cumpar: amp sau procesor (pedala)? Daca imi iau un multiprocesor (sau o pedala analoaga, pt ca ma intereseaza 80% numai distorsu) ma descurc cu el prin calc (ac 97) pana reusesc sa strang bani pt un amp? Si poate mai important decat atat, imi afecteaza sistemul? (am citit niste discutii despre asta, dar erau contradictorii). La procesoare, ma gandeam sa aleg intre zoom g2 (sh) si digitech hot rod (nou, 275 ron). La ampuri, ma gandeam la Peavey Backstage, e cel mai ieftin amp nou si "cant" in apartament, deci puterea nu ma prea intereseaza. Din cate am citit pana acum, m-as indrepta spre zoom g2. Astept orice fel de comentarii. Si sper sa aveti rabdare sa cititi ce am scris. Merci

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei procesor intai, nu e obligatoriu sa treci prin calculator, poti sa-l conectezi direct la casti (nu recomand ... danueaza auzului). Oricum daca treci prin calculator, nu cred ca ar putea dauna cu ceva boxele, sau placa de sunt.

Daca iti iei amplificator, este foarte probabil sa aiba un canal cu distorsion deci ... esti ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Depinde ce vrei... Daca vrei sa inregistrezi cu ajutorul calculatorului, procesorul ar fi solutia in cazul sumei de care dispui. Daca vrei un sunet relativ de calitate si repetitii/cantari live, amplif-ul este raspunsul. In ambele cazuri insa, suma pe care o ai la dispozitie este prea mica pentru a-ti putea lua ceva ca lumea. Mai bine ai rabdare si mai pune ceva banuti, iar pana atunci te poti descurca de minune cu un Guitar Rig/Amplitube (2) + PC. Lose the FX Box. :)

 

Si nu, pedala single effect + PC, fara preamp, nu este deloc o alegere inspirata.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Si nu, pedala single effect + PC, fara preamp, nu este deloc o alegere inspirata.

 

Gresit. Pedala "single effect" este in sinea ei tot un preamp :) Problema in cazul ei este ca nu are decat partea de preamp, ceea ce inseamna ca va trebui sa suplinesti restu prin software (un simulator de power-amp si un simulator de cabinet). Procesorul le are pe toate incorporate in el, asa ca e de ajuns sa il bagi prin boxe.

 

Sincer, iti recomand procesorul pentru momentu asta. Ia-ti un Zoom si ai terminat balciu... nu se strica nimic, nici la calculator, nici la boxe. Oricum n-ai bani de un amplificator si cu unu d-ala mic, nu prea ai ce face decat acasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cea mai buna alegere dupa parerea mea este sa-ti iei un practice amp si o pedala de distors:)

 

eu mi-am luat un amp squier de 15 w la sh cu 200 ron :) ... si suna foarte bine... e made in usa - model mai vechi

si o pedala de overdrive gasesti si pe la 50 -70 ron... ceva rusesc sau ma rog o pedala fara pretentii... si de restu iti ieie 2 cabluri :) ...

 

eu folosesc combinatia asta acasa.. pt ca ampu pe lampi e la sala si e prea departe de mine si-mi fac treaba foarte bine....

 

nu recomand- pedala + calculator ... o sa sune ca un c***t

sistemu tau audio poate fii folosit doar cu un procesor care are emulare de cabinet ...

 

 

in principu cam aste sunt optiunile pe care le ai

 

1- amp mic + pedala... asta ar fii alegerea mea

2-multi effect ( neaparat cu emulare de cabinet) + sistemu tau audio--- aici ai avantaju ca poti inregistra mai usor dar s-ar putea sa nu-ti placa distorsu din effect....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Gresit. Pedala "single effect" este in sinea ei tot un preamp :) Problema in cazul ei este ca nu are decat partea de preamp, ceea ce inseamna ca va trebui sa suplinesti restu prin software (un simulator de power-amp si un simulator de cabinet).

 

 

My bad, gomen. :)

Link to comment
Share on other sites

Gresit. Pedala "single effect" este in sinea ei tot un preamp :) Problema in cazul ei este ca nu are decat partea de preamp, ceea ce inseamna ca va trebui sa suplinesti restu prin software (un simulator de power-amp si un simulator de cabinet). Procesorul le are pe toate incorporate in el, asa ca e de ajuns sa il bagi prin boxe.

 

Sincer, iti recomand procesorul pentru momentu asta. Ia-ti un Zoom si ai terminat balciu... nu se strica nimic, nici la calculator, nici la boxe. Oricum n-ai bani de un amplificator si cu unu d-ala mic, nu prea ai ce face decat acasa.

 

Nu asa se pune problema in legatura cu "stompbox"-urile, ci mai degraba ca, singur, voicing-ul pedalei (daca nu cumva e pedala tip 'preamp' gen Tech21 SansAmp) nu e unul de preamp dintr-un amplificator de chitara, ci unul gandit sa interactioneze cu un asemenea preamp (tone-shaping). Plus ca prea putine pedale scot nivel de linie (in general doar cele cu DI inclus, dar alea au adesea si simulator de boxa).

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Poti sa bagi pedala si intr-un final+boxa si o sa "sune". Bagata direct in mixer (sau in calculator, fara simulari) n-ai rezolvat nimic. E adevarat, pe clean n-are nici un efect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

O sa fie mult mai comod amp si pedala decat sa stai cu chitara bagata in procesor, procesorul in line-in in calculator si apoi iesire in sistemul audio. Dar oricum poti sa-ti iei si pe rand de ce ai nevoie. Daca vrei sa iei procesor acum, ia ceva destept din prima.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am luat amp de 20w + pedala Beta aivin heavy metal. Macar ma desprind de comp cu ocazia asta. Chestia e ca am incercat pedala acum prin comp si suna binisor. Acum ma oftic putin ca nu am luat hot rodul, care imi placea foarte mult cum suna si il gasisem la cineva la un pret f bun. Multumesc inca odata pentru sfaturi.

Topicul se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.