www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Novation Automap + Ableton. Integrare Vst ?


Recommended Posts

Salut, mi-am procurat recent un midi controller Novation Impulse 61, eu folosesc cubase ca soft insa din cauza ca sunt student si stau in camin - nu am acces la torente. Asa ca am instalat softul licentiat cu care vine clapa, ala fiind Ableton Live Lite 9 si Automap 4.8, am trecut peste acei cativa pasi de integrare automap in ableton (si-a facut automat singur totul) si clapa intradevar are conexiune cu softul (raspund faderele si butoanele rotative) insa nu pot sa incarc nici un plugin, ii dau la Ableton sa scaneze din folderul in care se afla extensia .dll de la Nexus 2 de ex impreuna cu "Nexus Content Folder" atasat lui iar Ableton nu gaseste nimic. I-am facut si o copie din automap la plugin (Automapul il recunoaste) insa Ableton nici copia de la Automap pentru plugin nu o vede.

 

Sunt total disperat. Sunt din Cluj. Mi-am dorit tare clapa si sunt extrem de dezamagit de partea de soft. Ajutati-ma va rog sa bag vreun plugin in Ableton sau ceva si sa vad cum se poarta clapa. Multumesc :)

Edited by DanielMusic
Link to comment
Share on other sites

P.S. Am reusit sa instalez true pianos si sa il conectez la Ableton, nush de ce numai pe ala l-a detectat, insa acu problema e ca, uneori diferenta de velocitate e prea mare, ca pianist nu poate fi asa mare diferenta intre apasat mediu si mediu - jos (aproape ca nu se aude), in plus daca apesi destul de incet pe clapa (ceea ce se intampla des) sunetul nu se aude. Ma gandesc sa trimit clapa inapoi. Sa caut oare un vst serios de pian ? poate fi problema oare in samplere care le detine pluginurile, ce parere aveti ? Mersi!

Edited by DanielMusic
Link to comment
Share on other sites

Eu am aceeasi clapa si raspunde la fel de ciudat la touch. Daca gasesti alta cu raspuns mai bun poti sa incerci sa o schimbi, eu personal nu cred in aceasta functie. Ce poti sa faci in Ableton este sa modifici manual volumul fiecarei note dupa ce ai inregistrat-o. Poate parea ca dureaza mult, dar e destul de eficient si obtii un sunet uniform. Volumul se schimba din cerculetele pe bat de jos :)

 

2lnhfti.jpg

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Descrie te rog mai detaliat experienta proprie pe care o ai cu touch-ul, softul, pluginul folosit si experienta ta generala de folosire a clapelor fiind vorba ca sunt pianist. Nu au trecut 10 zile, inca poate fi returnata si sa primesc banii inapoi, nu stiu sincer ce alternative ar fi pentru ca nu prea sunt controllere midi de la aceste firme in Cluj. Ca concurent pentru procurarea unui Novation Impulse a fost M-audio Axiom v2, desi e straniu, am citit multe review-uri bune despre Impulse desi e probababil ca au fost facute de persoane care habar nu au de pian si au procurat o clapa doar ca intrument secundar, despre ultimul am auzit mai multe pareri confuze desi erau persoane care ziceau ca are keybedul mai calitativ, nu am avut insa posibilitatea de al testa. Vreu sa zic ca clapele la Impulse se simt chiar bine insa raspunsul (Exprimat prin velocitate) a lor e foarte prost. A mai fost o alternativa M-audio keystation 61 es dar nici pe ala nu am avut posibilitatea de al testa dar stiu ca e un model cam vechi. Acu ma gandesc sa returnez Novation Impulse 61 si sa adun bani pentru un Nektar Panorama P6, imi pare ca nektar fac chestii foarte calitative si ca au un viitor promitator. Daca mai are cineva sugestii le primesc cu mare placere, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu cant putin la pian si, dupa parerea mea, functia touch a claviaturilor nu prea face o treaba buna in a emula senzatia de clape adevate. Ceea ce cred eu ca au vrut sa faca cei de la Novation, a fost sa iti dea senzatia ca canti la pian cu forta cu care apesi de obicei pe clape de pian. Adica ca sa simti aftertouch-ul, trebuie sa dai in clape ca la pian, nu ca la sintetizator. Nu imi place cum reactioneaza, dar nici nu ma bazam pe functia asta ca sa imi inregistrez liniile de clapa. Am citit ca M-audio au clape mai rigide, ori la Novation mi se par deja destul de rigide. Cum nu am probat alte claviaturi, nu pot sa iti recomand nimic. Am avut o orga digitala Yamaha la care touch-ul era ok, insa clapele erau lightweight si aveau arc puternic, incat se simteau ca naiba. Incearca sa te prefaci ca canti la Novation ca la pian, adica sa dai ca lumea in clape, si vezi daca te impaci cu ea. Mai mult, din pacate, nu stiu ce sa-ti zic.


Partea buna e ca ai optiunea in soft sa faci tot felul de setari si sa modifici velocitatea dupa ce ai inregistrat. La unele plugin-uri intr-adevar se aude foarte incet inregistrarea. Acolo eu vad e optiuni: 1) dai tare in clape; 2) canti cum iti vine si apoi editezi velocitatea; 3) dezactivezi functia de touch (inca nu m-am prins cum se face asta).


Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, inca o varianda ar fi sa-mi iau un M-audio Oxygen 88 hammer action dar nici pe ala nu am avut posibilitatea sa il probez, pe langa ca e mare are 21 kg daca am inteles corect, mi se pare ca e foarte greu. Sa zic, daca cant foarte incordat la clapa, adica sa apas pe toate tastele egal cu velocitatea 2 si sa dau volumul de sunet mai jos de la pc, parca mai merge, insa esti limitat in expresivitate, daca se intampla sa apesi incet pe o clapa, ea nu se va auzi sau aproape ca nu se va auzi si nu mi se pare asta cantabil deloc. Ori e buna clapa ori nu, o pot intoarce ca are abia 3 zile, daca vroiam una cara velocitate gaseam la 500 lei nu la 1350 si tre sa plec din Cluj ca sunt student si sunt in vacanta dar chiar nush ce sa fac cu ea, o sa vorbesc maine cu ce=i de la sound creation dar nu ma intereseaza altceva de pe stocul lor.. Vezi apasa pe butonul keyboard ---> dupa pe + ---> o sa gasesti ceva cu curve ---> misti butonul ala rotativ de langa lcd si se schimba valorile, se salveaza singur. Nici nu stiu pe cnv din cluj sa se dea cu parerea caci e prima mea clapa cu touch, am cantat la pian mecanic pana acu,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.