www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa inregistrez o acustica?


Recommended Posts

Guest MrJackson

Poate tii microfonu prea aproape, nu stiu ce sa zic. Uite o bucata veche de vreo 3 ani pe care am traso tot cu un mic de calculator. Nu mi se pare ca exceleaza in basi. Din pacate ii lipsesc niste medii inalte datorita unui filtru de noise reduction pe care i l-am aplicat. Nu mai am si track-u original dar te asigur ca nu era o diferenta atat de mare.

UNAMICA.MP3

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Alexandru

un microfon mai bunicel rezolva o parte din problema...cel putin nu mai ai zgomotul acela de fundal deranjant atat de puternic.restul incearca sa bagi niste egalizari efecte din adobe audition...poate merge:)

Link to comment
Share on other sites

Cu numai cateva sute (eu am dat 3 acum cateva luni) poti gasi "la castani" (buticurile de la Big Berceni) un Panasound HS-198 (professional wireless microphone - made in Japan). Nu cred ca este profesional si nici ca este fabricat in Japonia dar lucreaza cu frecvente intre 100 si 10000 Hz, deci pentru chitara ar trebui sa fie mai mult decat suficient. Trebuie pus la aprox. 15-20 cm de rozeta, perpendicular pe corzi (este unidirectional).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.humbuckermusic.com/acguitrectec.html

 

daca te intereseaza iti vand eu un dispozitiv, un fel de microfon-ventuza special realizat pt chitara acustica, poti sa te inregistrezi, dar si sa o bagi intr-un amp. suna f. bine. plus ca are tonalitate diferita functie de unde o pui pe corpul chitarii. cand nu-ti mai trebuie o dai jos ca pe orice ventuza, acustica ramanand intacta. la muzica e 900.000 ROL, eu o las la 500.000 ROL. acum am o electroacustica si nu-mi mai trebuie

post-596-1168619472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poate tii microfonu prea aproape, nu stiu ce sa zic. Uite o bucata veche de vreo 3 ani pe care am traso tot cu un mic de calculator. Nu mi se pare ca exceleaza in basi. Din pacate ii lipsesc niste medii inalte datorita unui filtru de noise reduction pe care i l-am aplicat. Nu mai am si track-u original dar te asigur ca nu era o diferenta atat de mare.

 

 

Foarte bine suna introul ala. Imi suna cunoscuta tema aia de undeva, imi zici si mie daca e inspirata de undeva sau e compozitie proprie?

 

PS.Scuze de hijack.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Foarte bine suna introul ala. Imi suna cunoscuta tema aia de undeva, imi zici si mie daca e inspirata de undeva sau e compozitie proprie?

 

PS.Scuze de hijack.

 

:) Mersi de apreciere. E compozitie proprie, dar asta nu inseamna ca nu oi fi avut o inspiratie prin chestiile care le ascultam la vremea aia... drace, au trecut aproape 3 ani de cand am tras bucata aia :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Wierdguy
Am incercat asta...dar imi scoate si mai multi basi... :)

 

 

:):):(

 

daca vrei sa se auda medii si inalte fa urmatoare chestie: intra in volume control si selecteaza la microfon, la advanced astfel incat sa nu fie bifat mic boost! foarte important

2 dai la properties, selectezi recording...iti intra in alta chestie...selectezi si acolo si dai la fel..fara mic boost si pui la ambele, (playback si recording) volumul microfonului la jumatate sau mai mic, il dai mai tare din programu de inregistrare. bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
RECTIFICARE: 300 lei vechi. Scuze.

 

Trecand ieri pe la buticurile de "la castani" din Berceni, mi-am amintit de tine si m-am uitat dupa microfoane. Acum costa 250 (lei vechi) - microfon + cablu + dispozitiv de transmisie daca vrei sa nu folosesti cablul. Daca intre timp nu ai gasit alta solutie, eu zic sa incerci, mai ales ca il poti folosi si pentru voce. Cred ca si la Iasi poti gasi asa ceva cam la acelasi pret.

Edited by *DORU*
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Trecand ieri pe la buticurile de "la castani" din Berceni, mi-am amintit de tine si m-am uitat dupa microfoane. Acum costa 250 (lei vechi) - microfon + cablu + dispozitiv de transmisie daca vrei sa nu folosesti cablul. Daca intre timp nu ai gasit alta solutie, eu zic sa incerci, mai ales ca il poti folosi si pentru voce. Cred ca si la Iasi poti gasi asa ceva cam la acelasi pret.

Eu cred ca vrei sa zici 250.000 lei vechi, sau 25 RON.

 

@freelancer: cum se cheama dispozitivul ala? E foarte interesant...

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

25 RON. Scuze...

 

Cele mai bune inregistrari cu chitara rece se fac prin microfon. Cu "dispozitive" speciale se capteaza un sunet rece, neambogatit, asemanator cu cel captat de dozele clasice. Calitatea microfonului (preferabil dedicat pentru acest fel de inregistrare) si amplasarea lui dau sunetul cald si realist (mai ales daca uneori prind si miscarea degetelor pe coarda). Uzual, microfoanele profesionale pentru voce sunt foarte bune si pentru inregistrarea sunetului de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.