www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Infrasunete


George M.
 Share

Recommended Posts

Guest Iliescu

Off ce face Discovery-ul asta din noi. Frumoasa emisiune ce sa zic, ne invata astia numai prostii :) ... in fine.

 

Sa-ti raspund la intrebare. Da, exista C++ in care se poate face treaba asta. Generezi ce sunet vrei tu. Problema acum e alta, ai difuzor care sa iti scoata frecventa aia? Cred ca e mult mai probabil sa iti iasa ce vrei tu un generator home-made. Daca stii putina electronica e foarte simplu sa construiesti un generator de frecventa in asa fel in cat sa iti scoata frecventele alea.

 

Spor la simulat fantome !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

In principiu un difuzor cat de cat maricel (min 13") ar trebui sa scoata asemenea frecvente. De ce in specificatii frecventele pleaca de pe la 20Hz in cazurile fericite? Pentru ca semnalul reprodus e presupus ca avand mai multe armonici. Mai exact difuzorul nu poate scoate in acelasi timp si o frecventa de 6Hz si inca o multime de alte frecvente. Ideea e sa generezi un semnal cu o singura armonica pe frecventa dorita. Pentru asta iti trebuie un generator se semnal sinusoidal cat mai fidel. In cazul asta e garantat ca difuzorul va scoate acea frecventa, adica la o frecventa de 6Hz membrana difuzorului va oscila de 6 ori intr-un interval de o secunda.

Repet, conditia e ca semnalul sa fie pur sinusoidal si sa nu aiba alte armonici decat cea fundamentala.

 

P.S. Dupa cum ai vazut si in emisiune oamenii aveau ceva scule ca sa genereze aceste infrasunete

 

Spor !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

d'aia te-am intrebat. Am vrut acum vreo 2 ani sa fac asa ceva. Si aveam la dispozitie un dif de 15'' si nu prea a mers. Adica m-a facut doar sa ma doara burta cam tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu
d'aia te-am intrebat. Am vrut acum vreo 2 ani sa fac asa ceva. Si aveam la dispozitie un dif de 15'' si nu prea a mers. Adica m-a facut doar sa ma doara burta cam tare.

 

Pai daca te-a durut burta si asta s-a intamplat din cauza difuzorului inseamna ca chiar a functionat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

sa mor eu. Asta o cauta cu lumanarea. Sa stii ca toate organele din corp au frecventa de renzonanta proprie. Incearca si cu altele poate iti va provoca placere. Experimenteaza dar stai cu buda aproape.

PS: si mai lasa tampeniile astea si pune mana pe chitara. Scoate si ea vibratii... dar mai placute.

Link to comment
Share on other sites

Pune palma intinsa langa ureche, in plan orizontal.

Misc-o foarte repede, sus jos, ca si cum ai batea aerul. Poti obtine (in functie de viteza) 5-16 Hz, dar la putere mica.

 

:)

 

Cu difuzorul este mai greu, ca rebuie sa ai si un amplificator care sa lase sa "treaca" frecventa respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.