www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Irig Output


Nathrakh
 Share

Recommended Posts

Salutare RGC.

Mi-am luat acumosaptamana un adaptor IRig si ampul de metale pentru Amplitube.

Momentan il tin conectat intr-o statie homemade de 4x35w (a fost etajul final al unui cdplayer auto),cu toate astea are calitatea audio mult mai mare decat a comboului vechi (un orange cr12l).

Intrebarea mnea e :

-se merita sa-mi cumpar 2 caburi pentru el ? ( boxele care le am la momentul actual nu sunt extraordinare)

-as putea sa folosesc irigul in combinatie cu un head gen Orange Micro Terror ? sau orice alt head micut ? ( chitara => irig > orange head => cab)

Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.

Link to comment
Share on other sites

Tu, in momentul de fata, folosesti Amplitube ca si formator de ton, iRig-ul fiind doar o interfata, un preamplificator care iti adapteaza semnalul chitarei la iDevice. Interfata asta scoate, teoretic, semnal de linie, balansat, pe care il cam poti amplifica cu orice. Setup-ul tau actual mi se pare ok, nu cred ca ar trebui sa schimbi nimic. Bineinteles, in cazul in care difuzoarele actuale par sa nu redea cum trebuie anumite frecvente, sau poate ai ceva rezonante aiurea de care nu poti scapa cu un egalizator, poti investi in alte boxe. E bine de stiut, insa, ca, daca vrei sa folosesti un cabinet special conceput pentru chitara, ar trebui sa scapi de simularea de cabinet din Amplitube.

 

Daca mergi pe un cabinet/head+combo de chitara, iti recomand ceva cu difuzor de 12'' sau macar 10". Categoric, un dif de 8" nu te va satisface, mai ales daca cauti un ton modern de metale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.