www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Documentatie


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Ma refer la documentatia ce trateaza elemente mai avansante de chitara, tehnici deosebite, armonie, game, moduri, soloing, s.a.. Site-urile care dau lectii gratuite nu trec de obicei de nivelul intermediar (e parerea mea, puteti sa ma contraziceti). Deci, ce altceva folositi? Ce publicatii, manuale, metode, etc. vi se par de luat in seama? Am citit acum catva timp ca Adi Manolovici a lansat un manual de chitara, il are cineva? e bun?

Eu am mai multe dar amintesc doar cateva care mi se par mai importante:

- Rock Guitar - o colectie de articole din Guitar Player,

- Giants of Blues - de la Robert Johnson la Eric Clapton,

- Totally Guitar - ghid de 600 pag.

iar o data pe luna cumpar o revista de specialitate, dupa ce le rasfoiesc pe toate, in principiu iau Guitar World sau Guitar Player.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

nu am voie cu siteuri legate de piraterie, un site care are documentatie din toate domeniile, inclusiv muzica, eu am luat rock discipline si guitar gym depe site si are multe alte nenorociri, ultima chestie interesanta pe care am vazut-o era o compilatie "Jam with carols Santana" in care ai carte si backtrackuri la cantecele cele mai tari. Adi Manolovici are mai multe carti printre care se numara : manual de chitara acustica fingerstyle, niste manuale de cantece si introuri pe care poti sa le gasesti pe net desi unele sunt rearanjate de Adi, si manualu de chitara electrica care contine practic game in diverse pozitii, arpegiaturi si moduri (dorian, locrian, mixolidian etc.). Ai dreptate in legatura cu faza ca siteurile si cartile in general nu trec de intermediate si e un motiv destul de simplu, deja cand ai ajuns la intermediate practic detii toate elementele de baza si trebuie sa-ti dezvolti stilul propriu si asta nu poate sa te invete nimeni.

Edited by Pheno
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.