www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jazz anyone?


NiNjA
 Share

Recommended Posts

Guest rrina72

Atatea lucruri interesante!!! Citesc cu mare placere tot ce scrie pe aici, mai ales despre jazz.Sunteti foarte generosi cu informatiile si asta e de mare folos, mai ales celor ca mine, care sunt incepatori.Multumiri!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Vlad Popescu

fara dorinta de a jigni pe cineva o sa spun urmatoarele...

metalul(rockul) este in general o muzica facila compozitional vorbind. se poate face metal(rock) intr-o forma mai mult sau mai putin amatoriceasca fara sa ai mare habar de teorie muzicala. jazzul implica o stapanire f buna a instrumentului si teorie muzicala undeva mai sus de genunchiul broastei ...

pe langa asta jazzul este complicat , greu de asmiliat de un necunoscator si prin urmare are priza la public destul de mica

cu toate astea la sibiu se face anual festivalul de jazz . asta demonstreaza ca se poate si in Romania :)

 

Salut

 

si in Bucuresti se face un festival si mai bun de jazz.

 

V

 

 

 

 

Atatea lucruri interesante!!! Citesc cu mare placere tot ce scrie pe aici, mai ales despre jazz.Sunteti foarte generosi cu informatiile si asta e de mare folos, mai ales celor ca mine, care sunt incepatori.Multumiri!

 

 

:)

iti place jazzul ?

 

Asa este,jazz-ul e mult prea profund si ,cand lansam recomandari pocind numele artistilor,nu numai ca-l lasam in deriva ,dar ii mai si dam un sut in cur!

Hai ca la Reinhardt si Thelonious o fi alunecat mouse-ul dar la Charlie Christian....e prea mare ca sa-l "scandinavicam" asa!

Mai bine cu intarziere decat deloc!

Multumesc pentru informatii si mai astept si altadata impresii de la festivaluri de jazz.

 

 

Laco Tayfa nu este chiar un jazz autentic.

Link to comment
Share on other sites

Salut Vlad .. indraznesc sa raspund in locul lui rrina72 ... nu numai ca-i place jazz-ul, dar este si o solista vocala foarte talentata, desigur jazz-ul este pasiunea ei... sper sa-ti spuna ea mai mult... cat de mare-i este pasiunea....

 

Bine ai venit pe forum... te-am vazut deseori prin concerte. Felicitari pentru activitatea ta pe scena jazz-ului. Ce sa mai zic de personalitatile cu care ai avut placerea sa colaborezi. Frumos este si site-ul tau!!!

Bafta pe mai departe!!!

 

P.S. .. de fapt .. aproape acum un an am fost prezent la unul din concertele tale http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...ost&p=24134

iar mai apoi .. Soleanu in Art Jazz .. cred ca ai gasit pozele de atunci...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imi place foarte mult jazzul, ma inspira. Cel mai mult m-a inspirat Reinhardt :) E un fel de Jipsy swing foarte vesel si tehnic.

 

nothing

Sa sti ca si mie imi place mult jazzul Manouche sau Sinti...in ultima vreme cam asta am ascultat in cea mai mare parte...nu de alta dar mi se pare o sursa directa si accesibila de a mai acumula ceva nou de la cei

batrani.

Rosenberg Trio....sunt fenomenali sau ai ascultat Patrick Sausois? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

(ca sa nu mai deschid un alt topic)

 

Caut sa ascult inregistrari cu chitaristi romani de jazz. Nu stiu decat de Sorin Romanescu, Malin Cristache si George Dumitriu.

Va rog, astept niste recomandari. Multumesc. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

(ca sa nu mai deschid un alt topic)

 

Caut sa ascult inregistrari cu chitaristi romani de jazz. Nu stiu decat de Sorin Romanescu, Malin Cristache si George Dumitriu.

Va rog, astept niste recomandari. Multumesc. :)

DAN IONESCU!!!! (din Timiºoara, a nu se confunda cu cel de la Raza)

Mai bun nu gãseºti în RO...

Din pãcate e în Canada acum ºi nu ºtiu dacã o sã-l vedem prea curând pe aici.

Am înțeles cã s-a încercat aducerea lui la Gãrâna, dar nu s-a reuºit.

 

Nu prea sunt multe înregistrãri pe youtube cu el, dar merge ºi trioul ãsta, un sideproject al lui:

Link to comment
Share on other sites

DAN IONESCU!!!! (din Timiºoara, a nu se confunda cu cel de la Raza)

Mai bun nu gãseºti în RO...

Din pãcate e în Canada acum ºi nu ºtiu dacã o sã-l vedem prea curând pe aici.

Am înțeles cã s-a încercat aducerea lui la Gãrâna, dar nu s-a reuºit.

 

Dan Ionescu este intr-adevar un chitarist de jazz extraordinar. Si voi continua spunand ca este nu numai un excelent tehnician al instrumentului, dar si un teoretician al jazzului care poate sustine cu usurinta un curs universitar de armonie de jazz sau teorie a improvizatiei pentru orice instrument in orice conservator de jazz de pe planeta. Insa...a spune "mai bun nu gasesti in RO" o consider o afirmatie care tine mai degraba de gust personal decat de o redare obiectiva a realitatii, din simplul motiv ca... asa suna. Si am sa adaug, desigur, completarile care se impun.

 

1. Sandu Abramovici este unul din veteranii chitaristilor de jazz din Romania (care din pacate s-a stins) si despre care poate putini stiu ca era nu numai un excelent cunoscator al chitarei de jazz dar si un mare orchestrator ale carui aranjamente erau cantate de big-bandul condus de Sile Dinicu (si care a sunat "cel mai bine" dintre toate bigbandurile romanesti). Un om de o modestie paralizanta si o muzicalitate pe intrument foarte greu de obtinut.

 

2. Radu Goldis este un alt veteran care s-a stabilit in Statele Unite si care poate fi ascultat in inregistrari alaturi de saxofonistul Dan Mandrila. Daca este sa pastram ideea de “cel mai si cel mai…”, atunci sound-ul sau este unul dintre cele mai autentice sound-uri americane de chitara, via Kenny Burrell.

 

3. Toni Kuhn, chitarist timisoarean (ca si Dan Ionescu), un muzician cu o profunda intelegere a muzicii, un om de spirit inalt a carui prezenta raspandeste lumina. Chiar pe bune. Un chitarist care poate fi ascultat din cand in cand in concerte la Timisoara, Arad sau festivalul de la Garana, un chitarist care nu canta deloc cu pattern-urile cunoscute, abordand un stil extrem de personal si ne-romanesc. Despre Toni Kuhn ar putea spune mai multe chiar Dan Ionescu care a cantat impreuna cu el pana la plecarea in Canada.

 

4. Florentin Duna, chitarist de jazz si violonist. S-a stabilit in anii 90 in Germania. Datorita lui (iarasi un lucru pe care poate putini il stiu) exista sectia de jazz a Conservatorului din Bucuresti.

 

5. Alex Man, chitarist din Tg Mures, poate cel mai complex chitarist din Romania care canta cu aceeasi usurinta blues, rock’n’roll si be-bop in stil Charlie Parker. Un chitarist care iti taie rasuflarea, un om de o modestie si bun-simt care ar putea vindeca o natiune.

 

...si or mai fi multi altii care din bun simt stau in banca lor si doar....canta....si de-asta nu prea gasesti nici inregistrari cu ei....

 

Muzica nu e un sport, nu e o competitie. Ceea ce ne face sa ascultam muzica nu este “cel mai …” instrumentist care o canta, ci frumusetea ei…..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest rrina72

5. Alex Man, chitarist din Tg Mures, poate cel mai complex chitarist din Romania care canta cu aceeasi usurinta blues, rock’n’roll si be-bop in stil Charlie Parker. Un chitarist care iti taie rasuflarea, un om de o modestie si bun-simt care ar putea vindeca o natiune.

 

 

Subscriu pentru Alex cu mare bucurie ! Sunt incantata si onorata ca mi-a dat sansa de a canta cu el. Si mandra :)

Aici sunt cateva piese pe care le-am inregistrat impreuna www.myspace.com/gabrielacosta1

 

Am postat fotografii de la Neumarkt Jazz Meeting - eveniment organizat de Casa de Cultura a Studentilor Tg. Mures impreuna cu clubul Jazz& Blues - 29.12.2009- Intalnire a muzicienilor mureseni de jazz si a invitatilor lor ( eu , Gabriela Costa - din Cluj)

Invitat special : Muzicologul Florian Lungu

...si inca o fotografie in care apare si Pedro Negrescu (contrabas), intr-o cantare in acelasi club, dar in 26 noiembrie 2009

post-2445-1263554036_thumb.jpg

post-2445-1263554065_thumb.jpg

post-2445-1263554077_thumb.jpg

post-2445-1263554599_thumb.jpg

post-2445-1263554617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.