www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Muzicuta Sa Achizitionez ?


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

  • 7 months later...

Sal. Întreb, poate mă lămurește careva... Am achiziționat o mult prea lăudată muzicuță diatonică Suzuki Manji C și constat că în gama joasă nu am toate notele. Am DO, RE, MI, SOL, SI.       FA și LA, inexistente.  Apoi gama medie, întreagă și gama înaltă până la sunetul LA (corect, având în vedere că muzicuța are 10 și nu 12 orificii, pentru 3 game complete). Problema mea este la gama joasă unde lipsesc note, ca să nu mai zic de lipsa semitonurilor de pe muzicuța, eu fiind obișnuit cu muzicuța cromatică (Hohner Chromonica 270C).

 

Edited by Mark74
Link to comment
Share on other sites

Altfel, sunetele muzicuței sună bine, clar și cumva notele se aud solo, față de Hohner cu care reușeam să impun un ritm/acompaniament mai adecvat; are un sunet, poate ceva mai încet decât Hohnerul dar nu mă pot plânge. Lamelele, vibrează foarte ușor, comparativ cu alte muzicuțe. Chiar și Hohnerul, când l-am luat, se mișca mai greu dar și-a revenit pe parcurs, până când s-a defectat de tot și l-am înlocuit cu Manji. Până la urmă, cred că tot la o cromatică am să ajung, poate Suzuki sau Seydel, de data asta...🙄

 

 

Edited by Mark74
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 01/11/2022 at 21:43, Mark74 said:

Sal. Întreb, poate mă lămurește careva... Am achiziționat o mult prea lăudată muzicuță diatonică Suzuki Manji C și constat că în gama joasă nu am toate notele. Am DO, RE, MI, SOL, SI.       FA și LA, inexistente.  Apoi gama medie, întreagă și gama înaltă până la sunetul LA (corect, având în vedere că muzicuța are 10 și nu 12 orificii, pentru 3 game complete). Problema mea este la gama joasă unde lipsesc note, ca să nu mai zic de lipsa semitonurilor de pe muzicuța, eu fiind obișnuit cu muzicuța cromatică (Hohner Chromonica 270C).

 

la o muzicuta diatonica, anumite note nu se pot obtine decat strict prin tehnica numita BENDING ! ;) 

uite aici harta cu asezarea notelor pe o muzicuta de tip MAJOR DIATONIC acordata in gama :

https://images.app.goo.gl/Lk2g5NBYVHdh9EQr6

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.