www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

corzi


Guest azazel737
 Share

Recommended Posts

Guest azazel737

Salut acum am gasit shi eu forumul asta o idee foarte buna shi sper ca o sa creasca in topicuri shi in useri cat mai rpd. Eu am o reghin acustica western din aia neagra .problema mea este ca vreau sa ii cobor corzile.Am inteles ca ar trebui de la cordar de acolo.in engleza saddle ii zice nush cum vine in romana shi ala ar trebui pilit sau facut altul mai mic.Sfaturi ceva cum fac sa cobor corzile?Distanta dintre corzi shi griff la tasta 12 e de 7 milimetri nu e cam mult??

Link to comment
Share on other sites

eu am corzile pe un western reghin cam la 2 mm la spatiu 12.uite cum faci,te asiguri ca ai grifu setat cum trebuie,adica sa aiba curbura aceeea just right si dupa aia te apuci sa pilesti un pic cate un pic din bridge cred, adica bucata aia care trea sa fie de os da e de plastic alba peste care vin corzile.ideea e so pilesti egal adica sa dai longitudinal ei,ca sa i se pastreze forma initiala,si dupa ce dai acordezi si vezi cum e.daca o sa pilesti prea mult poti sa iti iei adio de la ea ca iti trebe una noua.succes

Link to comment
Share on other sites

Guest azazel737

Off problema este ca eu am scos tot corzi *** pana am ajuns la partea aia de os shi nu merge scoasa cred ca e lipita .Ce ma sfatutiti sa fac mai alea care aveti reghin western mai noua ma intereseaza dak aveti aceeasi problema.eu ma duk sa-mi cumpar un pieptene din os shi cred ca ma apuc sa-mi fac eu treaba aia cu inlocuitu-l nush cum fac

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa mearga scoasa. Incearca, dar vezi sa nu spargi sau sa rupi ceva. De asemenea, mai bine iti iei vreo doua noi, ca in cazul in care ceva nu merge cum trebuie sa ai reperul original. Iar de pilit, daca e cum cred io dracia aia si e usor rotunjita, ia din spate, adica din partea plata, pt ca iti va fi mai usor. Si ca sa nu constati ca la un moment dat ai luat prea mult si s-a dus toata munca ta pana in acel moment, probeaz-o din cand in cand si ciupeste corzile mai tare. Daca incep sa apara buzz-uri in conditiile unei ciupeli nu f exagerate, inseamna ca te apropii de nivelul la care ar trebui sa te opresti.

 

7mm e multicel, dar daca ai probleme cu gatul, tastele.. nu vei putea scoate mai mult de 2 mm oricum fara sa apara buzzuri probabil. Daca sunt 7 mm intre coarda si grif mai merge, dc sunt 7 intre coarda si tasta e chiar exagerat. Cauta o pila cat mai repede :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.