www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica]Epiphone Les Paul 100 Lefthand


felix
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Epiphone Les Paul 100 Lefthand

Pret: cumparata de noua din Franta, 430euro (incluzand husa Stagg)

De la cine a fost cumparat : magazin Belleville Guitars

Caracteristici: Are 2 doze stock Epiphone, culoare negru, 4 potentiometre (2 volum + 2 ton) si un swich pentru doze (cu 3 pozitii) clasic Gibson. Am schimbat dozele originale cu un set EMG-Hz pasive (thx cearny) pentru un sunet un pic mai dur. Cu dozele initiale chitara suna foarte gras si nu se preteaza pentru stiluri gen heavy-metal sau progressive metal.

Cum suna: Cum am spus mai sus, chitara in varianta originala suna gras. Tonurile de clean aduc mult cu un Gibson original iar daca se urmareste o distorsiune gen overdrive sau fuzz, e una dintre chitarile potrivite la asa ceva.

Parti rele: Avand in vedere ca era singurul model Lefthand din Lyon pe care am putut sa mi-l permit atunci, am trecut peste mici defecte care sunt remediabile. De exemplu tasta de la poz. 15 este un pic mai inalta decat celelalte si din aceasta cauza nu se pot cobori corzile foarte aproape de griff. Sper sa remediez problema asta cat de curand. Switch-ul de doze a murit dupa 6 luni si a fost inlocuit cu unul luat pe comanda care a costat 20 euro (la Paris). Finisajul este foarte bun si dupa un an de zile de folosit chitara in concerte si repetitii nu a sarit nici un pic de vopsea si lasa impresia ca este greu de zgariat. Chitara este mult mai usoara decat un Gibson Les Paul, find foarte comoda pentru repetitii indelungate (adika nu te cocosheaza). Griff-ul nu este foarte lat dar este clasic bombat, deci nu recomand sa o achizitionati decat daca aveti degete solide. Nu este o chitara pentru solouri rapide ci una facuta sa sune cald si melodios.

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): avand in vedere ca este sub Gibson si sub alte modele Epiphone, ii dau momentan nota 8.

 

Link catre producator: www.epiphone.com

post-8-1112775020_thumb.jpg

post-8-1112775047_thumb.jpg

post-8-1112775089_thumb.jpg

post-8-1112775113_thumb.jpg

post-8-1112775130_thumb.jpg

post-8-1112775145_thumb.jpg

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.