www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

To The Skies [Melodic Metal]


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Piesa asta arata ca ai avansat mult de cand am auzit primele tale piese. E o piesa destul de coerenta cu verse, chorus, etc, si vocea nu suna rau (ca si interpretare). Din pacate, trebuie lucrat la sound, pentru ca mix-ul suna foarte infundat, in special vocea parca se aude de la vecinul. Chitara ritm chiar suna bine. Tobele se simt programate, trebuie lucrat un pic la mixul lor, nu neaparat la programarea in sine. Trebuie sa privesti tobele programate ca pe niste tobe normale, si sa le mixezi de la variante dry, exact ca pe niste tobe. Premierul, in special, nu suna "de-acolo", si se simte ca este premierul din Addictive Drums, pentru ca are sunet foarte usor de recunoscut, si se aude si compresia presetata din AD. Iti trebuie un premier cu coada mai lunga pentru piesa asta. Incearca premierul de la Tama din AD cu compresie paralela, si reverb cu un gate (cauta gated reverb, este o tehnica), ca sa-l faci sa sune un pic mai lung. Toba mare (bass drum) suna prea roomy. Iti trebuie, pentru ritmurile astea cu double bass, o toba infundata cu un click comprimat la frecventele mai inalte. Da canalul de room mai incet din AD, sau dezactiveaza-l. AD mai are si o faza interesanta, are bleed intre toba mare si snare. La snare, trage la minim de potentiometrul pentru "buzz" (cred ca asa se cheama), ca sa nu ai vibratia arcurilor de la snare cand canta doar toba mare.

 

Pianul de la final are nevoie de lucru. La pian nu se canta asa, este imposibil sa apesi mai multe taste exact in acelasi timp. Trebuie sa adaugi o mica diferenta de timp intre note, sa sune ca si cand ai apasa cu mana. Nu poti doar sa le pui pe grid, pentru ca suna programat de la o posta.

 

Sunt si niste variatii ciudate in volum de-alungul piesei care suna a compresie pusa aiurea. Daca e asa, nu mai pune compresie, use a maximizer instead.

 

Sunt multe chichitze, dar piesa a fost buna.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Mariusescu

Sper sa nu te superi si sa o iei ca pe ceva constructiv.

La nivel de compozitie doar tobele mi se par slabute, in rest e chiar dragut..

Ca Mix - se aud cam tare tobele... poate le-ai dat asa ca sa se auda "tabla" mai bine, dar cand e premierul aglomerat deja nu se mai aud decat tobele.

Pentru tobe - incearca pe partea de "tabla" sa variezi, nu uita ca "ai" la dispozitie si alte Crashuri, China, Splash si mai ales Ride-ul pe care ma asteptam sa il aud pe ici pe colo inserat la o melodie de genu. Nu ai deloc break-uri/treceri la tobe intre riffuri. Incearca pe la tobe pe partile "drepte" cu pedala dubla continua sa mai folosesti si galopuri (deci la pedala).

Si inca ceva, am senzatia ca la un moment dat se aude un metronom?

Edited by Mariusescu
Link to comment
Share on other sites

@ Metabog:

 

Piesa asta arata ca ai avansat mult de cand am auzit primele tale piese. E o piesa destul de coerenta cu verse, chorus, etc, si vocea nu suna rau (ca si interpretare).

 

Merci. Apreciez mult asta.

 

Din pacate, trebuie lucrat la sound, pentru ca mix-ul suna foarte infundat, in special vocea parca se aude de la vecinul.

Am facut greseala de a sterge proiectul. Noroc ca am avut o versiune salvata cu totul. Am lucrat mult la EQ si am incercat sa fac vocea sa sune mai deschisa si lafel si intregul mix.

 

Initial, vocea suna atat de infundat incat ma deranja chiar si pe mine.

 

Tobele se simt programate, trebuie lucrat un pic la mixul lor, nu neaparat la programarea in sine.

 

Pianul de la final are nevoie de lucru. La pian nu se canta asa, este imposibil sa apesi mai multe taste exact in acelasi timp. Trebuie sa adaugi o mica diferenta de timp intre note, sa sune ca si cand ai apasa cu mana. Nu poti doar sa le pui pe grid, pentru ca suna programat de la o posta.

 

Deja am inceput sa lucrez la o piesa noua si o sa acord foare mare atentie detaliilor pe care mi le-ai dat legat de tobe si clape.

 

Am terminat partea symphonica de pe noua piesa. De data asta, am stat cam vreo ora si am facut mici modificari la pian. Mutam diverse note foarte putin mai in fata sau mai in spate. Intradevar, dupa cum ai spus, deja suna mai realist. Am incercat sa fac modificari diferite chiar daca partile se repetau.

 

Sunt si niste variatii ciudate in volum de-alungul piesei care suna a compresie pusa aiurea. Daca e asa, nu mai pune compresie, use a maximizer instead.

I'll keep that in mind.

Sunt multe chichitze, dar piesa a fost buna.

 

Merci inca odata :)

 

@ Mariusescu:

 

Sper sa nu te superi si sa o iei ca pe ceva constructiv.

Nu ma supar pentru ca doresc sa invat :)

 

La nivel de compozitie doar tobele mi se par slabute, in rest e chiar dragut.

 

Thanks. Nu cant la tobe asa ca dureaza ceva mai mult sa invat sa le programez cum trebuie. Lucrez la asta.

 

Ca Mix - se aud cam tare tobele... poate le-ai dat asa ca sa se auda "tabla" mai bine, dar cand e premierul aglomerat deja nu se mai aud decat tobele,

Intradevar, am incercat sa le dau mai tare din dorinta de a adauga putere piesei prin mai multe locuri. O sa le acord mai multa atentie.

 

Nu ai deloc break-uri/treceri la tobe intre riffuri. Incearca pe la tobe pe partile "drepte" cu pedala dubla continua sa mai folosesti si galopuri (deci la pedala).

Notat.

 

Si inca ceva, am senzatia ca la un moment dat se aude un metronom?

 

Da, stiu la ce parti te referi si stiu ca suna a metronom. Este ce am exportat din Addictive Drums.

 

===========================================================================

 

Multumesc pentru tot feedback-ul pe care l-am primit.

 

Il apreciez pe tot fiindca ma ajuta sa invat din ce in ce mai mult.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.