www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

delson...


Cursedone
 Share

Recommended Posts

ok...deci mi-am luat acum vreo o luna juma chitara aia delson cu setu cu amp si etc. de la carrefour la 600 ron. aceasta fiind poate prima data cand am atins chiar o chitara electrica, vreau sa stiu ce credeti voi despre ea. e decenta? ampu suna bine?

ca sa clarificam, setul cuprindea:

chitara(3 doze simple,finish natur cu pickguard negru,copie strat)

amp(bass,mid,treble,volume,overdrive,line out,phone out)

husa

strap

tremolo

mentionez ca pana acum chitara s-a comportat ff bine, fara bazaieli evidente, si ampu merge bine.

am postat asta doar ca sa stiu cate ceva despre chitara si ca cei care vor un set ieftin pt incepatori sa stie la ce sa se astepte de la delsonu asta...

edit: http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=14262 poza cu chitara si amp

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important este sa-ti placa tie cum e :)

Daca te satisface, poate sa fie si cea mai proasta chitara de pe pamant ca pt tine e buna :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

frate, eu nu am posibilitatea in fiecare zi sa incerc o chitara, sa vad cum merge grifu, etc. si vroiam sa stiu ce credeti voi despre ea, fiindca din cate am observat e o chitara f buna pentru incepatori, ca sa nu mai vorbesc de amp, care cu driveu ala subtil inlocuieste o pedala de overdrive data la 5.

am vazut ca reintrat la oferta si puteti(nu va opreste nimeni chiar :)) sa spuneti ceea ce credeti voi, ca sa putem ajuta incepatorii care au luat acest instrument in vizor

si nu in ultimul rand, sa imi spuneti daca merita banii... :)

Link to comment
Share on other sites

Mie de la carfour imi place sa iau doar mancare, dulciuri, sucuri( bere ptr mine) , lapte si cerale. NU recomand nimanui sa ia de la carrefour calculatoare (si tot ce tine de ele) si electronice in general ... si inspecial nu recomand sa lauti chitari si instrumente muzicale de la carrefour.

De ce spun asta .. ptr ca luati la noroc chior ... am fost in depozite ( nu ca am vrut .. ci ca jobul m-a trimis pe acolo) si am vazut cum sta treaba si nu e deloc placut, nu spun mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Asta inseamna ca ai avut noroc ....

 

Apropo .. cultima oara cand m-am uitat la o chitara expusa acolo m-a bufnit rasu .. nu avea corzi, bara de tremolo, suruburi, butoane de poturi . :)) .

Eu am fost cu niste treaba in depozitele lor ( nu are legatura cu chitara ... as vrea eu sa lucrez la o firma de instrumente muzicale) si mi-am pus mana in cap cand am vazut cum erau tratate si depozitate unele produse .. dar nu are rost sa vorbim despre asta.

 

Ca incepator care n-a pus in viata lui mana pe o chitara de nici un fel .. chit ca ii pui un iris , chit ca ii pui un ESP e cam acelasi lucru .. dupa ce incepe si el sa incvete cateva chesti o sa inceapa sa vada diferente , asta doar daca canta si pe una mai buna.

 

Cursedone .. iti garantez ca peste 6 luni daca o sa pui mana pe o chitara adevarata o sa simti o diferenta uriasa. oricum mi se pare afacere buna oferta asta. nu de alta dar iti da tot ce ai nevoie ptr inceput

Link to comment
Share on other sites

nu postati ca sa va aflati in treaba!!

cablu e decent, merge, si la fel pot spune si despre strap si husa. pene nu are, dar de vreme ce are tot ce se poate pentru a putea canta, va mai trebuie si pene?! :)

in comparatie cu...let's say setu behringer cum e? ca behringer e din placaj si delson din arin stiu, dar altceva?

edit: pana in ultimu moment am crezut si eu ca nu are tremolo. DAR am gasit-o(o punguta etans cu alea pt acordaj fin), si cat despre chitara de la "expozitie"(aia la vedere) cutia era in stare jalnica, dar de rest nu imi aduc aminte sa fi lipsit ceva.

dar ne-a adus un binevoitor din depozit o cutie cu chitara si ampu mint-condition.mai ramanea sa fie acordata :)

apropo, eu ma duc la carrefour orhideea.voi la ce carrefour ati gasit setu?:)

si finally: cum adica "chitara adevarata"? adica grifu mai comod, mai alunecos, mai subtire, corpu mai greu(nu stiu la ce foloseste da ma rog), corzile mai bune(nu ca nu s-ar putea schimba corzile), nu are fret-buzz?, potentiometrele merg mai "bine"?, pickguardul e mai rezistent?, de doze imi dau seama.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest jamesb10

nu postati ca sa va aflati in treaba!!

cablu e decent, merge, si la fel pot spune si despre strap si husa. pene nu are, dar de vreme ce are tot ce se poate pentru a putea canta, va mai trebuie si pene?! :)

in comparatie cu...let's say setu behringer cum e? ca behringer e din placaj si delson din arin stiu, dar altceva?

edit: pana in ultimu moment am crezut si eu ca nu are tremolo. DAR am gasit-o(o punguta etans cu alea pt acordaj fin), si cat despre chitara de la "expozitie"(aia la vedere) cutia era in stare jalnica, dar de rest nu imi aduc aminte sa fi lipsit ceva.

dar ne-a adus un binevoitor din depozit o cutie cu chitara si ampu mint-condition.mai ramanea sa fie acordata :)

apropo, eu ma duc la carrefour orhideea.voi la ce carrefour ati gasit setu?:)

si finally: cum adica "chitara adevarata"? adica grifu mai comod, mai alunecos, mai subtire, corpu mai greu(nu stiu la ce foloseste da ma rog), corzile mai bune(nu ca nu s-ar putea schimba corzile), nu are fret-buzz?, potentiometrele merg mai "bine"?, pickguardul e mai rezistent?, de doze imi dau seama.

esti sigur ca e din arin?mie mi s-a parut prea usoara....un prieten de-al meu are un astfel de pack si m-am jucat cu chitara/ampu destul sa-mi pot face o parere...la chitara nu mi-au placut cheitele nu prea tin acordaju...switchu s-a dus in 2 luni....personal imi place o tastiera mai alunecoasa asta era uscata nu-ti iesea un slide calumea fara sa te chinui.ampu era ok pe clean overdriveu era oribil si daca dadeai volumu peste jumatate deja nu mai suna a chitara...suna a drujba.pretul mi s-a parut ok(4 mil 500)

Link to comment
Share on other sites

Hmm . chitara adevarata ... cand o sa pui mana pe un fender usa, gibson, esp sau schecter ( :) ) , ibanez sau jackson adevarat o sa simti diferenta.

 

Si o sa iti dai seama de cat de mult te-ai inselat cand ai spus ca iti palc astea.

 

de partea electronica nu zic nimica ... ptr ca diferenta va fi mult mai mare decat iti poti imagina.

Oricum ... tu invata acuma , baga tare si peste 6 luni o sa te invit daca vrei sa canti pe inca viitoarea mea chitara .. ca sa vezi diferenta.

Link to comment
Share on other sites

da,e din arin. uite-te pe cutie...

cand ai luat asta la 4mil juma? overdriveu mi se pare subtil, si pot sa cant si acorduri cu el. ok ampu nu prea merge bine peste jumate la volum da de switch chiar nu cred frate(poate doar daca il schimbi BRUTAL ca disperatu sa se duca in asa putin timp) si cat despre slide, corzile sunt de vina in general, desi nu m-am lovit de eventualul fapt sa nu pot sa fac un slide. daca nu merg corzile slide de nici o culoare, da cu grasime :)

 

edit: @ildest air guitar am si eu, si inca cate! am si de vanzare! :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest jamesb10

nu mi-am luat eu, si-a luat un prieten acum un an.n-ar trebui sa ti se para niste chestii extraordinare stricatu switchului potentiometrelor and stuff la chitari mai ieftine.si da am uns tastierele da nu cu grasime ci cu ulei de lamaie

Link to comment
Share on other sites

Hmm ... air guitar nu am ... dar am un jackson imprumutat pana imi vine mie chitara ... un Schecter Hellraiser C7 . asa ca iti las tie partea cu air guitar :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Hmm ... air guitar nu am ... dar am un jackson imprumutat pana imi vine mie chitara ... un Schecter Hellraiser C7 . asa ca iti las tie partea cu air guitar :)

 

Abia astept sa ne duelam... am de gand sa imi iau si eu un C1 Plus :)

 

 

 

 

 

Yeah.. just felt the need to brag

Link to comment
Share on other sites

Abia astept sa ne duelam... am de gand sa imi iau si eu un C1 Plus :)

Yeah.. just felt the need to brag

 

N inteleg de ce iti iei c1 plus ... pentru split coil ?

 

daca as avea bani si nu as fi mai dark ( adik contra chestiilor aurite pe chitara .. chestie de gust) .. mi-as lua un 30th Anniversary C-1 ... mi se pare bestiala chitara.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Iau pentru scala de Gibson :) altfel as lua blackjack. Oricum ii schimb dozele deci tot un fel de blackjack iese. Desi apreciez maple topu care ii confera un top end mai stralucitor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
tata, chitara delson e un jeg. Fara suparare, dar cu banii astia iti iei o doza de calitate. Iti dai seama cam cum e chitara... B) . Din carrfour poti sa iei mancare cu incredere, dar instrumente muzicale in nici un caz.

 

as vrea sa-l vad si eu pe ala care a facut bataturi pe un epiphone custom :) sau pe ala care a invatat sa cante pe un Ovation Celebrity Deluxe CS257 :(

 

eu unu' am avut o chitara mostenire de la taica' , pirogravata si relacuita...

... de mi-am terminat deshtili bre :)

 

Asa ca baiete dai inainte si invata sa canti ca o veni si timpu' sa zdrangani un fender printr-un GT8 :)

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa-l vad si eu pe ala care a facut bataturi pe un epiphone custom :) sau pe ala care a invatat sa cante pe un Ovation Celebrity Deluxe CS257 B)

 

eu unu' am avut o chitara mostenire de la taica' , pirogravata si relacuita...

... de mi-am terminat deshtili bre :(

 

Asa ca baiete dai inainte si invata sa canti ca o veni si timpu' sa zdrangani un fender printr-un GT8 :)

 

 

da nu a zis nimeni sa invetze pe un Gibson custom, macar un squier sau ceva..

 

am probat si eu kitara in carefour.. groaznica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.