www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrari amplificator!


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Am un amplificator Vox Pathfinder 15R cu o singura intrare pentru chitara.Daca i-as pune un adaptor pentru doua jack-uri oare ar putea sa se strice ceva?

Link to comment
Share on other sites

nu prea cred..

daca ai canta cu 2 chitari pe un sg amp e ca si cum ai avea curent de la 2 doze in locul uneia..deci practic se dubleaza intensitatea curentului (canti de la un numar dublu de bobine)

nu cred ca afecteaza cu ceva..intensitatea e prea mica ca sa se strice ceva

 

daca am zis ceva gresit, rog sa fiu corectat..am senzatie ca am zis o chestie penibila rau..sau poate sunt doar paranoic..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun
nu prea cred..

 

11372[/snapback]

 

ma tem ca ai dreptate... :) ..dar partea naspa e ca e foarte posibil (daca nu sigur) sa se suprapuna spectrele de frecventa si nu prea o sa se inteleaga mare lucru acolo...parerea mea... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io unu' nu ash incerca asa ceva... e ca si cum a folosi un fir mono la un capat si stereo la celalalt... s-ar strica intrarea in amp... astept corectari dak gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

de fapt..daca stau sa ma gandesc

s-ar putea sa suprasolicite ampu..

ma rog..cred k daca nu da gain si volum la prea mult, nu ar solicita prea mult

 

 

sau sa faca o smecherie..sa puna o rezistenta inainte de intrarea in amp...adica face 2 cabluri care se leaga pe un pcb si acolo sa aiba o rezistenta ca sa mai scada din intensitate si de pe pcb sa plece un singur cablu (acel pcb fiind bagat intr-o cutiuta)

ar merge faza asta?!

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun
de fapt..daca stau sa ma gandesc

s-ar putea sa suprasolicite ampu..

sa faca o smecherie..sa puna o rezistenta inainte de intrarea in amp...

ar merge faza asta?!

11389[/snapback]

 

man..o rezistenta nu scade intensitatea curentului,ci tensiunea... :) ...aici trebuie sa-si dea cu parerea cineva care chiar se pricepe..ca dupa cate vad..noi cam stricam ciorba... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Aici toata lumea isi da cu parerea sau e si cineva care stie si raspunde coerent?

Baga ma splitteru linistit ca nu strici ampu doar ca o sa sune ca dracu.. trust me.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.